250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Blueberry (Maviyemiş) Yetiştiriciliği ve Blueberry (Maviyemiş) Fidanı

Blueberry (Maviyemiş) Yetiştiriciliği ve Blueberry (Maviyemiş) Fidanı

Blueberry (Maviyemiş) Yetiştiriciliği ve Blueberry (Mavi Yemiş) Fidanı  

Blueberry halk diline göre Mavi Yemiş, 100 yılı aşkın süredir üstünde çalışılan bir meyve türüdür. Blueberry’nin Amerika’da, 1906 yılından itibaren, bu konuda ciddi olarak ıslah çalışmaları yürütmüştür. Islah çalışmaları sonucunda, yabani formlara göre meyve iriliği ve tadı gibi, üstün nitelikli özellikler mahsullere yansımıştır. Bu meyve hakkında 1977’den itibaren uluslararası platformlarda, 11 farklı sempozyumlar düzenlenmiştir.  Dünya’da genellikle soğuk iklime sahip bölgeler bu iş için daha elverişli görünmektedir. Özellikle Avrupa’nın kuzey ülkelerinin yanında Türkiye ve Amerika Kıtası, verim yönünden öne çıkan yerlerdendir.

Dünya’da Blueberry üretim alanlarına 2019 yılının verilerine baktığımızda; ilk üç sırada Kanada, Amerika ve İsveç geliyor. Üretim alanı yönünden birinci sırada olan Kanada, üretimde ikinci sıradadır. Üretim bazlı baktığımızda ilk sırayı Amerika alıyor. Dünya’da Blueberry yetiştiriciliğinde son 50 yılda 14 kat artış gözlemlenmiştir.

Peki Türkiye’deki durum nedir, gelin birkaç cümle ile özetleyelim. Maviyemiş üretim alanları 2008 yılında 120 dekar iken, 2017 yılında 582 dekara yükselmiştir. Şehir bazında baktığımızda 2019’da en çok üretim yapan iller sırasıyla Rize (168 ton), Bursa, Trabzon, İstanbul, Giresun ve Artvin’dir. Rize’de üretilen maviyemişlerin değeri dekarda 498 kg kadardır.

Blueberry Ne Tür Bir Bitkidir?

Ocak şeklinde, 1,5-3 metre uzunluğunda, çalı formunda bir görünüme sahiptir. Normalde koyu yeşil yapraklıyken, sonbaharda kırmızı ve sarı renge bürünür. Yüksek boylu, alçak boylu gibi farklı formlara sahiptir. Maviyemiş sürgünleri 20 yıla kadar yaşasa da 7 yıla kadar bu sürgünlerin budanıp çıkartılması gerekir. Türkiye’de 4 türü yetiştirilir ve türlere göre bitkinin özellikleri farklılık arz eder. Bir diğer adı da ‘’Likapa’’dır. Mesela ayı üzümü olarak adlandırılan likapalar 3 metreye kadar boylanır, 1800 metrelik rakıma kadar yetiştiriciliği yapılır. Yer likapası olarak adlandırdığımız adi yaban mersini ise Avrupa-Sibirya kökenlidir, 50 cm’ye kadar boylanabilir. 2750 rakıma kadar yetiştiriliyor.

Toprak üstü aksam kurusa bile, kökler canlı kaldığı sürece bitki gelişebiliyor. Alçak boylu çalı formuna sahip maviyemişler, yayılıcı özellikte olduğu için zamanla bitkiler birleşip tek gövdeliymiş gibi bir görünüm alabilirler.

Blueberry Hangi Toprak ve Bölgelerde Yetiştirilir?

Ilıman iklimi, güneşi, asidik yapılı ve kumlu toprakları sever. Drenajın iyi olduğu ve organik madde oranının yüksek olduğu topraklarda gelişmesi kuvvetlidir.  Deniz seviyesinden itibaren 2200 metre yüksekliğe kadar yetiştirilebilir.  Soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Çok ekstrem bir soğuk olmadığı sürece dona dayanıklıdır. Yine de özellikle gözleri, ince dal ve gövdelerinin etkilenmesi olasıdır.

Genelde meyilli alanlar tercih edilir çünkü taban arazilerde hem drenaj problemi hem de soğuk problemi vardır.

Blueberry Bitkisinin Meyve İriliği Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Meyve gözleri esasında bir önceki yazda ya da sonbahar aylarında tomurcuklar şekillenmiş olur.

Maviyemişlerde meyvelerin iriliği, çekirdek sayısı ve sürgünün kalınlığına bağlıdır. Yani çok ince sürgünler varsa orada çok iri bir meyve beklenilmemelidir. İri meyve verebilmesi için arılarla tozlanma önemlidir. Çünkü çekirdek oluşumu artmış olacaktır. Maviyemişlerde tozlanma böceklerle olmaktadır.

Blueberry Nasıl Çoğaltılır?

Blueberry yetiştiriciliğinde tohumla, çelikle, kök sürgünleriyle, aşı ve daldırma ile çoğaltma olarak birçok çoğaltma metodu vardır. Bunlar hakkında ayrıntılı bilgi vermek yerine zamanınızı çok çalmadan genel hatlarıyla bir anlatım yapalım. Tohumla çoğaltma daha çok ıslahçılar açısından uygundur, pratikte kullanılmayan bir yöntemdir.  Aşı ile çoğaltma yöntemi, farklı anaç üzerinde denemeler yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Aşı başarısı kullandığımız anaca göre değişir ve %20 civarındadır.

Çelikle çoğaltma yöntemi ise kendi arasında üçe ayrılır. Bunlar: Kök çelikleriyle çoğaltma, odunsu gövde çelikleriyle çoğaltma ve yeşil çeliklerle çoğaltmadır. Kök çelikleriyle çoğaltmada, açılım olabildiği için sorunlar yaşanabiliyor. Diğer iki çoğaltma tekniği daha çok tercih ediliyor. Yarı odunsu yeşil çelikleri gözler dinlenmeye girdikten sonra alırız ve o şekilde üretim yaparız. Klasik uygulanan daldırma yöntemiyle de Blueberry çoğaltımı yapılabiliyor.

Başarı şansı çok yüksek olan bir teknik var ki o da doku kültürü tekniğidir, fakat bu yöntemde hem maliyet yüksektir, hem de teknik bilgi gerekir.

Blueberry (Maviyemiş) Bahçe Tesisinde Hangi Fidanlar Kullanılabilir?

3 farklı fidan tipi tercih edilebilir. Bir yaşında köklü çelikler, fidanlıklarda üretilen 2-3 yaşındaki açık köklü fidanlar ya da yine fidanlıklarda üretilen 2-3 yaşındaki tüplü fidanlar seçenekler arasındadır.

Blueberry Fidanı İçin Arazi Hazırlığı Nasıl Olmalıdır? Blueberry (Maviyemiş) Fidan Dikim Mesafeleri ve Sulama Hakkında Neler Söylenebilir?

Öncelikle drenajı arttırmak için arazi işlenir.  Toprak analizine göre uygun olan gübreler (özellikle kükürt) uygun zaman ve miktarda toprağa verilmelidir.  

Dikim mesafesi sıra üzeri 120-150 cm, sıra arası ise 300 cm olarak öneriliyor.

Sulama, imkânlara bağlı olarak yağmurlama ya da damlama ile yapılabilir.  Maviyemişlerin olgunlaşma süreleri uzundur. Bu nedenle hasat süresi boyunca 10 gün aralıklarla 2-3 kere sulama yapılması önerilir.

Blueberry Budaması Nasıl Yapılmalıdır?

Sürgün oluşumu ve meyve verimi için budama çok önemlidir. Budama, dikimle başlar ve her yıl ilkbahar öncesinde bitki gözleri uyanmadan tekrarlanır.  Bu bitkiler, diğer meyve türlerine göre çok daha az budama istediği için yapılacak olan budamaya ekstra önem vermek gerekir.  Sürgünler arasındaki yaşlar arasındaki dengeyi kurmak için sürgünlerde çıkartma işlemi yapılır. Buna yenileme budaması adı verilir.

Çalılar arasındaki ortadaki yoğun ve birbirine giren dallar varsa yine içlerinden daha yaşlı olanları ve zayıf olanları uzaklaştırırız. Budama zamanına, sonbaharda yapraklar döküldüğünde başlanabilir, ilkbaharda yapılan budamalar, kış donlarının tehlikeli olduğu yörelerde gerçekleştirilir. Sonbaharda budaman bitkiler, ilkbahar öncesi budananlara göre daha geç çiçek açar. Dolayısıyla bitki, ilkbahar geç donlarının zararından korunmuş olur.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45