350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Chandler Ceviz Fidanı (Açık Köklü)

Ülkemizde dikimi en çok yapılan ceviz çeşidi olarak bilinen ABD kökenli Chandler Ceviz Fidanı'nın meyveleri orta ve büyük şekilde, kabukları ise incedir.
%14
İndirim
29.50 TL
En geç 29 Haziran 2022 Çarşamba günü kargoda
Kargo Kargo
Benzer Ürünler

Açık Köklü Chandler Ceviz Fidanı Satışı

Ülkemiz dünya ceviz üretiminde dördüncü sırada yer almaktadır. Ancak bu sıralamaya rağmen kendi ihtiyacımız olan cevizin yalnız yarıya yakınını üretebilmekteyiz. Bu durum da hem ülkemizde hemde dünya da ciddi bir ceviz üretim açığı olduğunun en somut göstergelerinden biridir. Bu nedenle son yıllarda ülkemizdeki birçok çiftçi ceviz üretimin yönelmektedir.  Ülkemizde yetişitirilebilen en iyi ceviz cinsi ise chandler cevizdir. Bu nedenle bir çok üretici chandler ceviz fidanı almak için araştırma yapmaktadır.
Chandler Ceviz Fidanı alırken nelere dikkat etmeliyim?
Eğer üreticiyseniz ve doğru bir yatırım yapmak istiyorsanız fidan alırken dikkat etmeniz gereken önemli konu fidanların sertifikalı olmasıdır. Piyasada chandler ceviz adı altında birçok ceviz fidanı satılmaktadır. Sertifikalı olmayan cevizleri alıp diktikten uzun bir süre sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Paranızın ve emeğinizin çöpe gitmemesi için sertifikasız fidanlardan uzak durun. Bu işi profesyonelce yapan, sertifikalı ürün satan ve ürünün arkasında duran üreticileri tercih edin. İkinci olarak ise fidanınız açık köklü olmalıdır. Açık köklü dikilen chandler ceviz fidanlarında fire oranı tüplü chandler ceviz fidanlarına göre göre yok denecek kadar azdır.


Chandler Çeşidi Cevizlerin Özellikleri Nelerdir?

ABD menşeli olan chandler cinsi ceviz fidanı dünya çapında ticari olarak en fazla gelir sağladığı bilinen  ceviz çeşididir.
Yerli ceviz türlerine göre yaklaşık olarak 20 gün daha geç çiçeklenen chandler ceviz çeşidi bu nedenle ülkemizdeki ilk bahar geç donlarından daha az etkilenir. İnce kabuklu olması nedeni ile kabuğundan kolay ayrılır ve içi parçalanmadan rahatça çıkar. Bu nedenle chandlerin piyasa değeri ve kalitesi her zaman üst seviyededir. Yine verimi yerli çeşitlerle kıyaslandığında oldukça fazladır. Ayrıca hastalıklara karşı daha dirençlidir. Ülkemizde Ege bölgesi, Akdeniz bölgesi, Marmara bölgesi ve Karadeniz Bölgesi üreticilerince sıklıkla tercih edilmektedir. Rahat bir yetiştirme imkânına sahip chandler ceviz fidanları iyi bir bakımla salkım denilebilecek şekilde meyve veren bir ceviz türüdür.
 
Chandler ceviz fidanının meyve ağırlığı yaklaşık olarak 10-14 g arasında olup iç ağırlığı ise 6-7 g arasındadır.  Ülkemizde ağaç başına düşen verim ortalama olarak 33-37 kg arasındadır. 10 yıla ulaşan ağaçlarda iyi bakıldığında 45 kg verime ulaşmak mümkündür.

 

Chandler Ceviz Çeşidinin Dikim Aralığı 

Chandler Ceviz fidanlarının dikiminin 8 metre x 5 metre aralıklarla yapılaması tasviye edilmektedir. 7x4 metre dikim şekilleri de mevcuttur.

7*4 metre aralıklarla yapılan dikimlerde dekar başına 35 adet chandler ceviz fidanı dikilmektedir.
Büyüyüp ağaç olacak fidanın gölgesinin diğer ağaçları etkilememesi için geniş aralıklı kısım (7metrelik) kuzey-güney yönü şeklinde ayarlanmalı, dikim sırasında hâkim rüzgâr yönüne dikkat edilmelidir.

 

Chandler Çeşidinin Tozlayıcısı

Chandler cevizi bir tozlayıcı çeşide ihtiyaç duymaktadır.  Chandler çeşidi için En iyi tozlayıcı ceviz türleri Fernette ve Franquette’dir. 
Tozlayıcı fidanlar dikilirken hâkim rüzgar yönüne göre yani rüzgar nereden esiyorsa o yönde dikilmelidir.
 Tozlayıcı sayısı ise 10 fidanda 1 adet olacak şekilde ayarlanmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45