350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Chandler Ceviz Fidanı (Tüplü)

Chandler Ceviz Fidanı ülkemizde dikimi en çok yapılan ceviz çeşidi olarak bilinir. Chandler Ceviz Fidanı verimiyle oldukça dikkat çekmektedir.
%13
İndirim
39.90 TL
En geç 29 Haziran 2022 Çarşamba günü kargoda
Kargo Kargo
Benzer Ürünler

Tüplü Chandler Ceviz Fidanı Hakkında Bilgilendirme

Amerika Birleşik Devletleri kökenli olan Chandler ceviz fidanı (tüplü) ülkemizde en çok tercih edilen fidanlardan biridir. Fidan, yarı yayvan olarak büyür. Meyveleri oval ve pürüzü azdır. Sahip olduğu özellikler sayesinde tercih edilen fidanın bakımı aksatılmamalıdır. Ceviz fidanı bakımı doğru yapıldığında fidan sağlıklı bir şekilde gelişir ve büyür. Fidandan daha iyi verim almak isteyenler fidan bakımını aksatmamalıdır. Fidandan elde edilen meyveler kabuğundan kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Geç gelişen ceviz fidanı bodur ceviz fidanlarının arasında yer alır. Chandler ceviz fidanı (tüplü), Agrolidya web sitesi üzerinden satışa sunulmaktadır.

Chandler Ceviz Fidanı Ağaç Özellikleri 

Chandler ceviz fidanı (tüplü) geç olgunlaşan bir ağaçtır. Ağacın özellikleri:

  • Yerli ceviz fidanlarına göre yaklaşık 15 gün geç çiçek açar.
  • İlkbaharda görülen donlardan etkilenmez. 
  • Ağacın yan dallarında meyve verme oranı %90 orandadır. 
  • Ağacın tomurcuklarından elde edilen verim %85 ile %90 arasıdır. 
  • Ağacın büyüme hızı orta kuvvetlidir.
  • Ağaç hastalıklara karşı dirençlidir.

Tüplü olarak satışa sunulan ceviz fidanı geç çiçeklenmektedir. Yerli ceviz ağaçlarına göre 15 gün geç çiçeklenir. Çiçekleri geç açtığı için ilkbaharda görülen donlarda ağaç çiçekleri etkilenmez. Ağacın tomurcuklarından elde edilen verim %85-90 arasıyken yan dalların meyve verme oranı %90’dır. Ceviz ağacı orta hızda büyür. Ağaç, hastalıklara karşı dayanıklı olduğu için sağlıklı bir şekilde büyür.

Chandler Ceviz Fidanı Meyve Özellikleri

Chandler ceviz fidanı (tüplü) lezzetli meyve veren bir fidandır. Meyvenin kabukları incedir. İnce kabuklu meyveler kabuğundan kolaylıkla ayrılır. Meyveler oval şeklindedir. Az pürüzlü olan meyveler kuru ve taze olarak tüketilebilir. Aynı zamanda meyveler uzun süre depolanmaya uygundur. Meyvelerin genel ağırlığı ortalama 9 gr ile 13 gr arasında değişmektedir. Meyvelerin içi ise 6,5 gr ağırlığındadır. İnce kabuklu olan meyvelerin iç oranı %52 ile %55 oranındadır. Meyveler eylül ayında hasat edilebilir. Meyvelerin hasat dönemi farklılık gösterebilir. Bu farklılık rakımla ilgilidir. Chandler ceviz fidanı (tüplü) verimli bir fidandır. Meyveleri lezzetli ve iri olan fidanın iç randımanı yüksektir.

Chandler Ceviz Fidanı Yetiştirme Koşulları 

Chandler ceviz fidanı (tüplü) kolay yetiştirilebilen bir ceviz fidanıdır. Ceviz fidanı yetiştirmek isteyenler bazı konulara dikkat ederek fidanı sağlıklı bir şekilde yetiştirebilir. Fidan yetiştirmek isteyenler toprağa, iklime, suya, gübreye dikkat etmelidir. Temel maddelere dikkat eden fidan yetiştiricileri kolaylıkla fidanın büyümesini sağlayabilir, meyvelerden verimli sonuç alabilir. Fidan, ılıman iklimlerde yetişmektedir. Deniz kıyısında ve ılıman iklimlerde fidan yetiştirmek daha kolaydır. Fidan yetiştiriciliğinde toprak seçimi önemlidir. Fidan köklerinin toprakta rahat olması gerekir. Bu nedenle fidan köklerinin toprakta 2,5 - 3,5 metre arası alana sahip olması gerekir. Böylelikle kökler daha rahat hareket ederek uzar. Köklere geniş topraklı alan verilmesi ağaçtan verimli meyve elde etmeye yardımcı olur.

Chandler Ceviz Fidanı (Tüplü) Dikimi ve Bakımı

Chandler ceviz fidanı (tüplü) kolay bakılan bir fidan türüdür. Fidan yetiştiriciliğinde önemli olan fidanın ihtiyaçlarını karşılamaktır. Fidan gelişimini tamamladıktan sonra daha kolay bakılmaktadır. Ceviz fidanı yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Doğru toprak seçimi 
  • Sulama sıklığı 
  • Gübreleme sıklığı
  • Fidan dikimi

Fidan yetiştirmek isteyenler öncelikle fidan için alan belirlemelidir. Fidanlar bahçeye dikilebildiği gibi geniş alanlara dikilerek ceviz bahçesi yapılabilir. Agrolidya web sitesi üzerinden ihtiyaca yönelik fidan satın alınabilir. Alınan fidanlar özel ambalajında adrese teslim edilir. Bu sayede fidanların herhangi bir hasar alması önlenir. Fidanlar tek adet veya birden fazla dikilebilir. Fidan dikimi için uygun yer belirlenirken toprak göz önünde bulundurulur.

Topraklar çok su tutmamalı, verimli olmalıdır. Toprak özellikleri ne kadar iyi olursa fidandan elde edilen verim o kadar iyi olur. Fidan dikilmeden önce toprak hazır hale getirilmelidir. Toprağa gübre dökmek her zaman daha verimli sonuç almaya yardımcı olur. Eğer ceviz bahçesi kurulacaksa dekar başına yaklaşık 3 ton yanmış ahır gübresi dökülmelidir. Gübreleme sonrasında toprak sürülmelidir. Böylelikle gübrede bulunan elementler toprağa geçmiş olur.

Fidan dikiminde önemli olan bir konu da fidanlar arasındaki mesafedir. Eğer birden fazla fidan dikilecekse aralarında belirli mesafe olmalıdır. 1200 metreye kadar rakımlı bölgelerde dikilen fidan yarı dik gelişir. 3 x 8 metre, 4 x 8 metre veya 7 x 5 metre mesafede fidan dikilmelidir. Fidanlar için belirli mesafede çukur açılırken çukur derinliği 2,5 metre ile 3,5 metre arasında olmalıdır. Fidan dikildikten sonra mutlaka su verilmelidir. 30 litreye yakın su verilmesi uygundur. Fidan gelişimini tamamladıktan sonra suya çok ihtiyaç duymaz ama her sulamada 15 litre kadar su vermek gerekir. Gübreleme işlemi ilk olarak fidan dikilmeden önce yapılır. Ardından yılda veya iki yılda gübreleme yapılabilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45