350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Fernor Ceviz Fidanı (Tüplü)

Fernor ceviz fidanı orjinali Fransa’dır. Geç çiçeklendiği için ilkbahar geç donlarından zarar görmeden yetiştiriciliği yapabilir. Çok verimli bir çeşittir
%13
İndirim
39.90 TL
En geç 29 Haziran 2022 Çarşamba günü kargoda
Kargo Kargo
Benzer Ürünler

Fernor Ceviz Fidanı Dikimi

Fernor ceviz fidanı dikimi, daha sonraki süreçleri direkt olarak etkileyen bir işlemdir. Bu yüzden dikimin doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması büyük bir önem taşır. Peki, Fernor ceviz fidanı nasıl dikilir? Dikim sırasında nelere dikkat edilmelidir?


Fernor Ceviz Fidanı Dikim Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Fernor ceviz fidanı dikimi için öncellikle dikim mesafesinin belirlenmesi gerekir. Her ceviz fidanı türü için dikim mesafesinin farklı olabileceği unutulmamalıdır. Çünkü ağaçların nasıl büyüdüğü ve terbiye şekillerine göre dikim mesafesi ayarlanmalıdır.
Fernor ceviz, yarı dik olarak büyüyen bir ağaçtır. Bunun yanında yan dallarındaki verimlilik de oldukça yüksektir. Dolayısıyla yan dallarından yüksek verim almak için dik olan dalların budanması tavsiye edilir. İlgili durum, ağacın biraz açılarak büyümesine neden olabilir. Burada bahsedilen hususlar dikkate alındığında minimum dikim mesafesinin 5x7 m olarak uygulanması doğru olacaktır. Ancak arazinin eğimi ve benzeri unsurlara göre dikim mesafesi biraz daha farklı uygulanabilir.


Fernor Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

Ferror ceviz fidanı dikmek için ilk olarak toprağın hazırlanması gerekir. Eğer belirlenen arazinin tamamına fidan ekilecekse bundan önce toprak analizi yaptırılması ve çıkan sonuca göre arazinin gübrelenmesi daha doğru olur. Gübreleme için yanmış ahır gübresi tercih edilebilir. Bunun dışında leonardit de atılabilir. Gübreleme sonrasında pulluk ile arazi sürülmelidir. Böylece hem atılan gübreler toprağa tam olarak karışır, hem de toprak alt direnci kırılır.
Toprak hazırlandıktan sonra fidanlar için 60-70 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar açılmalıdır. İmkan dahilinde çukurlar biraz daha geniş açılabilir. Fidanın geleceğe noktaya kadar leonardit, yanmış ahır gübresi veya fosforlu gübrelerden birisi toprakla karıştırılarak çukura atılabilir. Daha sonra tüplü Fernor ceviz fidanı çukura yerleştirilir ve boşluklar toprakla doldurulur. Son olarak da can suyu verilerek işlem tamamlanır.

Dikim sırasında fidanın tüpten çıkarılma süreci önemlidir. Bu aşamada tüp içerisindeki toprağın dağılmamasına özen gösterilmelidir. Eğer toprak dağılacak gibiyse, birkaç gün fidan sulanmadan beklenilir. Böylece toprak hafiften sertleşir ve tüp, dağılmadan çıkarılabilir.


Fernor Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Fernor ceviz fidanı tüplü olarak size gönderilecektir. Tüplü olan fidanları yılın her döneminde dikebilirsiniz. Ancak en uygun dikim döneminin Kasım ve Mart ayları olduğu söylenebilir. Eğer dikim yapılan yerde kışlar çok sert geçiyorsa, Mart ayı daha uygun olarak kabul edilir. Açık köklü olan fidanlar için ise en uygun dönem yine Mart ve Kasım aylarıdır. Söz konusu aylardan herhangi birinde fidanlarınızı dikebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45