250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
Zeytin Fidanı Hangi Mevsimde Nasıl Dikilir?

Alan seçiminden ve toprak hazırlığından sonra, fidanların dikilecekleri yerler belirlenir. Öncelikle her genç ağacın dikileceği nokta belirlenir ve bunun devamında 50 cm X 50 cm boyutlarında çukurlar açılır. Fidelerin fidanlıktaki gibi aynı derinlikte dikilmesi gerekir. Çukurun yüzeyindeki toprak fidenin kök topunu örtmelidir. Don sorunu olmayan bölgelerde fide dikimi, sonbahar sonu (Kasım ayı ile Şubat sonuna kadar) gibi yapılırken, don sorunu olan bölgelerde dikim son dondan sonra ilkbahar aylarında yapılır. 

Ağaçlar arasındaki dikim mesafeleri söz konusu olunca, çoğunlukla 6 X 6 metre olan dikim mesafesi kullanılır. Bu, kare dikim sistemidir ve hektar başına 272 ağaçla sonuçlanır. Toprak çok verimli ise, zeytin ağaçları yoğun dikim mesafelerinde dikilirler ve bu yoğun dikim ağaçların karşılıklı gölgelenmelerine neden olur. Ayrıca, her ağacın kökü diğer ağaçların kökleri ile kesişecektir ve birbirleriyle rekabet edeceklerdir. Ancak, dikim mesafelerine karar verirken dikkat etmeniz gereken başka şeyler de vardır örneğin mekanik hasat, istenen kanopi şekli vb. Sonuç olarak, sık ve seyrek dikim sistemi, kare veya dikdörtgen dikim şekillerinin uygunluğu hakkında yıllardır süren bir tartışma vardır. Ticari zeytinliklerde, hektar başına ağaç sayısı 150 ila 900 adet arasında değişmektedir (1 hektar = 10.000 metrekare). 

Zeytin Fidanı Dikim Şekilleri Kare Dikim Şekli Düzgün dikdörtgen veya kare arazi tipine uygun, genellikle tavsiye edilen dikim şeklidir. Tarlanın iki kenarından dikim arasının yarısı kadar mesafe bırakılır. Sıra üstü ve sıra arası mesafe eşittir. Örneğin Gemlik için bu mesafe 5x5 m veya 6x6 m, Memecik ve Domat da ise 7x7 m veya 8x8m'dir.

Dikdörtgen Dikim Şekli Sıra üzerleri daraltılı, sıra araları geniş tutularak birim alana daha çok fidan dikilir. Sıraların kuzey-güney yönünde olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle ağaçların daha fazla günışığından yararlanmaları sağlanır. Yine Gemlik veya Ayvalık gibi orta büyüklükteki çeşitlerde 5x7 m ve 4x6 m gibi dikimler yaygındır. Memecik ve Domat da ise 6x8 m'dir.

Üçgen Dikim Şekli Bu şekilde ağaçlar eşkenar üçgenin köşelerinde yer alarak birbirine eşit mesafededir. Üçgen dikimde ara tarımı hiç yapılamaz.

Kontr Dikim Şekli Fazla meyilli arazilerde, erozyonu önlemek, traktör işlemesini mümkün hale getirebilmek ve ağaçların her birinin eşit oranda güneş alabilmesini sağlamak amacıyla, eğime belli açı yapılarak uygulanan dikim şeklidir.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenlik Sertifikası ve KVKK Kapsamında verileriniz güvende.
Kolay iade

Kolay İade

Satın aldığınız ürünler 14 gün içerisinde iade edilebilir.
Destek

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri destek merkezimizle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Ürünleriniz en geç 3 iş günü içerisinde paketlenip, kargoya teslim edilir.

Yeni Eklenen Ürünler

En Çok Satan Ürünler

En Çok Satan Ürün

Blog Haberleri

Tüm Blog İçerikleri
Agrolidya Tarım A.Ş. Online Satın Al

Ceviz fidanı fiyatları boyu, cinsi, sertifika türü(mavi-standart) tüplü yanda açık köklü gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. En uygun sertifikalı ceviz fidanı 2023 fiyatları için www.agrolidya.com’dan güvenle alışveriş yapabilir, web sitemizin iletişim bölümünde yer alan telefon numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor.

Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onlarca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45