Ceviz fidanı dikimi aralığı

Ceviz fidanı dikimi aralığı

Son yıllarda ceviz fidanı dikimi aralığı için daha fazla ağaç dikebilmesi adına tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık dikime geçilmektedir. Sık dikim uygulamasıyla yaklaşık 15 yıl sonra aralarda yetişen ağaçlar kesilerek bahçe normal aralığa gelmektedir. Bu sayede meyve verim yüzdesi yüksek, birim maliyeti düşük ve kaliteli üretim yapmak mümkün olmuştur.

Ceviz bahçesi kurma fikri oluşan insanlar sık sık ceviz fidanı dikim aralığı ne kadar olmalıdır, ceviz fidanı nasıl dikilir gibi sorular yöneltmektedir. Bunun için yan dal verimi yüksek aşılı ceviz fidanı ( Chandler, Fernor, Fernette, Pedro…) ’nda normal dikim mesafesi düz arazide 8x8 metre, eğimli arazide 7x7 metre, sık dikim için düz arazide 8x4 metre, eğimli arazide 7x3,5 metre’dir.

Bazı üreticiler sık dikim yapılarak arazisine dikeceği ağaç sayısının iki katına çıkarıyorlar. Ancak hatırlatmakta fayda var bu şekilde yapacağınız sık fidan dikimlerinde yaklaşık 15 yıl sonra aradaki ağaçları kesip yine normal aralığına getirmeniz meyve kalitesi ve miktarı için daha uygun olacaktır.

8×4 metre dikim aralığında 1 dönüme 30 adet ceviz fidanı dikilir.

7×7 metre dikim aralığında 1 dönüme 20 adet ceviz fidanı dikilir.

10×7 metre dikim aralığı 1 dönüme 20 adet ceviz fidanı dikilir.

8×8 metre dikim aralığında 1 dönüme 15 adet ceviz fidanı dikilir.

9×9 metre dikim aralığında 1 dönüme 12 adet ceviz fidanı dikilir.

10×10 metre dikim aralığında 1 dönüme 10 adet ceviz fidanı dikilir. 

Ceviz Fidanı almak İçin Tıklayınız https://agrolidya.com/ceviz-fidanlari

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82