250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Ceviz Fidanı Hakkında Genel Bilgilendirme

Ceviz, insan sağlığı başta olmak üzere içeriğinde yer alan bileşenleri ile birlikte oldukça değerli bir yere sahiptir. Geçmişi çok eskilere dayanan cevizin yetiştirilmesi de kendi içerisinde çok zahmetlidir. Fidan ile başlayan bir yolculuk sonunda meyve veren  bir ağaca dönüşür. Hasatı ile de devam etmektedir. Türkiye ceviz yetiştiriciliği sıralamasında da üçüncü sırada yer almaktadır. Ülkemiz içinde tarım gelirlerinde önemli bir kısmını da oluşturmaktadır.

Ceviz ağaçları türüne bağlı olarak ilk meyvelerini verme süreleri değişmektedir. Bu duruma örnek olarak yabani ağaçlar yaklaşık olarak 7 ile 10 yaş arasında ilk meyvelerini vermektedir. Eğer fidan aşılanmış ise de 4 yaşından itibaren de ilk meyvelerini vermeye başlamaktadır.

Aşılı fidanların kullanılması halinde ise bu alanda üretim yapmak isteyen tesisler içinde; 

Eğer bir ağaç 5 yaşında ise üç ile dört kilogram arasında ceviz vermektedir.

Eğer bir ağaçı 8 yaşında ise on beş ile yirmi kilogram arasında ceviz vermektedir.Eğer bir ağaç 12 yaşında ise otuz ile kırk kilogram arasında ceviz vermektedir.

Eğer bir ağaç 14 yaşında ise elli ile yetmiş beş kilogram arasında ceviz vermektedir.Eğer bir ağaç 20 yaşında ise seksen ile yüz yirmi kilogram arasında ceviz vermektedir.

Fidan toprağa dikildiği andan itibaren can suyu verilmekte ve uzun yıllar boyunca ceviz toplayabilmek içinde iyi bakım gerektirmektedir.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Sizlere sunduğumu ceviz fidanı seçeneklerimiz ise;

Howard Ceviz Fidanı

Howard ceviz, randımanı yüksek olan ve ülkemizde yetiştirilmeye müsait verimli bir yabancı ırk ceviz türüdür. Yuvarlak ve ensiz bir meyve yapısına sahiptir. Rakibi olan Chandler cinsine göre daha hızlı meyve vermektedir. Howard ceviz fidanı tozlayıcıları Cisco, Franquette ve Fernette çeşitleridir. Howard ceviz Pedro çeşidin bir melezi olarak üretilip yetiştirilmektedir.

Fenor Ceviz Fidanı 

Orijinali Fransa olan Fernor ceviz fidanı ülkemizde sıklıkla tercih edilen fidan çeşitlerinden biridir. Sahip olduğu özellikler sayesinde ülkemizde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Fidan yetiştiricileri tek adet fidanı bahçelerinde yetiştirebildiği gibi birden fazla fidanla ceviz bahçesi kurabilir. İri meyveli olan ceviz fidanının iç randımanı oldukça yüksektir. Verimli ve kolay bakılabilir olan ceviz fidanı Agrolidya web sitesi üzerinden güvenle temin edilebilir. Sitede yer alan Fernor ceviz fidanı , özel ambalajında sipariş adresine gönderilmektedir. Fidanın taşıma süresi boyunca herhangi bir hasar almaması için gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Fernor ceviz fidanı, doğru fiyat aralığında satışa sunulmaktadır.

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı bol tozlama yapabilen tozlayıcı bir fidan çeşididir. Fernette Ceviz Fidanı, Fernor Ceviz Fidanının tozlayıcısı olarak kullanılmakdadır. Fernette Ceviz Fidanının gelişimi yan dallara doğru olmaktadır. Fernette Ceviz Fidanının meyvelerin ağırlığı ortama 14-15gr'dır. Fernette Ceviz Fidanı’nın iç randımanı %50 olup iç ceviz ağırlığı ortalama 7,5gr’dır. Fernette Ceviz Fidanının kabuktan ayrılması oldukça kolay olup içi beyaz bir ceviz türüdür. Fernor Ceviz Fidanı gibi Eylül ayının sonuna doğru hasat edilmektedir. Fransız menşeli verimli bir çeşittir.

Chandler Ceviz Fidanı

Chandler Ceviz Fidanı bol verimiyle dikkat çekmektedir. Ülkemizde dikimi en çok yapılan ceviz çeşidi olarak bilinen ABD kökenli Chandler Ceviz Fidanı'nın meyveleri orta ve büyük şekilde, kabukları ise incedir. Chandler Ceviz Fidanı yarı yayvan şekilde büyüyerek; oval, pürüzü az olan lezzetli ve bol verimli cevizler verir. Chandler Cevizi kabuğundan oldukça kolay ayrılmaktadır. Chandler Ceviz Fidanı ülkemizde maksimum 1200 metreye kadar olan her bölgede rahatlıkla dikilebilir.

Ronde Ceviz Fidanı

Ronde Ceviz Fidanı en iyi tozlayıcı çeşitler arasındadır. Ronde Ceviz Fidanı verimi bakımından da oldukça iyidir. Ronde Ceviz Fidanı lezzetli ve kaliteli meyvelere sahiptir. Ronde Ceviz Fidanı oldukça geç çiçeklenip erken verim verir. Ronde Ceviz Fidanını, Fernor Ceviz Fidanı ve Chandler Ceviz Fidanı için ideal tozlayıcı olarak tavsiye edilir. Ronde Ceviz Fidanı oldukça güçlü bir ağaç yapısına sahip olduğu için dayanıklıdır.

Ceviz Fidanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan alırken alınan ürünün bir özelliği çok önemlidir. Bu özellik ise açık köklü fidan ve tüplü fidan olmasıdır. Açık köklü fidan Kasım ayı ile başlayan ve Mart ayının sonuna kadar devam eden dönemde dikilmesi uygun olan fidanlardır. Başka bir seçenek olan tüplü fidanda bazı üreticilerin tercihidir.

İkisi arasında en çok merak edilen nokta ise iki fidan arasındaki boy farkının nedenidir. Ancak bu kriter fidan seçiminde ana faktör olmamalıdır. Önemli olan fidanın kalitesidir. Açık ya da tüplü ceviz fidanında hangisi daha hızlı büyüyor sorusunu düşünmek yerine doğru bakım ve besleme ile bir yıl sonra ikisi de aynı sevilerde olacaktır.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45