250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

 

Ceviz Fidanı

Ceviz, insan sağlığı başta olmak üzere içeriğinde yer alan bileşenleri ile birlikte oldukça değerli bir yere sahiptir. Geçmişi çok eskilere dayanan cevizin yetiştirilmesi de kendi içerisinde çok zahmetlidir. Fidan ile başlayan bir yolculuk sonunda meyve veren  bir ağaca dönüşür. Hasatı ile de devam etmektedir. Türkiye ceviz yetiştiriciliği sıralamasında da üçüncü sırada yer almaktadır. Ülkemiz içinde tarım gelirlerinde önemli bir kısmını da oluşturmaktadır.

Ceviz ağaçları türüne bağlı olarak ilk meyvelerini verme süreleri değişmektedir. Bu duruma örnek olarak yabani ağaçlar yaklaşık olarak 7 ile 10 yaş arasında ilk meyvelerini vermektedir. Eğer fidan aşılanmış ise de 4 yaşından itibaren de ilk meyvelerini vermeye başlamaktadır.

Aşılı fidanların kullanılması halinde ise bu alanda üretim yapmak isteyen tesisler içinde;

  • Eğer bir ağaç 5 yaşında ise üç ile dört kilogram arasında ceviz vermektedir.
  • Eğer bir ağaçı 8 yaşında ise on beş ile yirmi kilogram arasında ceviz vermektedir.
  • Eğer bir ağaç 12 yaşında ise otuz ile kırk kilogram arasında ceviz vermektedir.
  • Eğer bir ağaç 14 yaşında ise elli ile yetmiş beş kilogram arasında ceviz vermektedir.
  • Eğer bir ağaç 20 yaşında ise seksen ile yüz yirmi kilogram arasında ceviz vermektedir.

Fidan toprağa dikildiği andan itibaren can suyu verilmekte ve uzun yıllar boyunca ceviz toplayabilmek içinde iyi bakım gerektirmektedir.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Sizlere sunduğumu ceviz fidanı seçeneklerimiz ise; Howard, Fenor, Fernette, Chandler , Ronde yer almaktadır. Pek çok yönden özellikler benzese de çeşitli detaylarda da farklılıklar içermektedir.

Pedro melezi olan Howard cevizi orta iriliktedir ve yarı dik olarak şekilde gelişir. Yuvarlak ve geniştir.

Kökeni Fransa’ya dayanan Fernor ise donlara karşı dayanıklıdır. İri meyvelidir. Verimi yüksek bir fidandır. Randımanı da oldukça yüksektir. Yüksek rakımlı arazilerde yetiştirilmek için uygundur.

Başka bir Fransız kökenli olan Fernette ise aşılı bir fidan türüdür. Geç dönemde çiçeklenir. Eylül ayında hasat edilir. Hm yaş hem de kuru olarak tüketim açısından uygundur.  

Chandler cevizinin kökenleri ise Amerika’ya uzanmaktadır. Yarı yayvandır. Kabuğundan çok kolay ayrılır. Geç dönemde çiçeklenir ve Eylül’de hasat edilir.

Kaliteli ve lezzetli meyve veren Rondetürü oldukça dikkat çekmektedir. Verimi iyidir. Orta iridir ve güçlü bir ağaçtır.

 

Ceviz Fidanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan alırken alınan ürünün bir özelliği çok önemlidir. Bu özellik ise açık köklü fidan ve tüplü fidan olmasıdır. Açık köklü fidan Kasım ayı ile başlayan ve Mart ayının sonuna kadar devam eden dönemde dikilmesi uygun olan fidanlardır. Başka bir seçenek olan tüplü fidanda bazı üreticilerin tercihidir.

İkisi arasında en çok merak edilen nokta ise iki fidan arasındaki boy farkının nedenidir. Ancak bu kriter fidan seçiminde ana faktör olmamalıdır. Önemli olan fidanın kalitesidir. Açık ya da tüplü ceviz fidanında hangisi daha hızlı büyüyor sorusunu düşünmek yerine doğru bakım ve besleme ile bir yıl sonra ikisi de aynı sevilerde olacaktır.

 

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenlik Sertifikası ve KVKK Kapsamında verileriniz güvende.
Kolay iade

Kolay İade

Satın aldığınız ürünler 14 gün içerisinde iade edilebilir.
Destek

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri destek merkezimizle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Ürünleriniz en geç 3 iş günü içerisinde paketlenip, kargoya teslim edilir.

Yeni Eklenen Ürünler

Blog Haberleri

Tüm Blog İçerikleri
Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45