350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Ceviz Fidanı Hakkında Genel Bilgilendirme

Ceviz, insan sağlığı başta olmak üzere içeriğinde yer alan bileşenleri ile birlikte oldukça değerli bir yere sahiptir. Geçmişi çok eskilere dayanan cevizin yetiştirilmesi de kendi içerisinde çok zahmetlidir. Fidan ile başlayan bir yolculuk sonunda meyve veren  bir ağaca dönüşür. Hasatı ile de devam etmektedir. Türkiye ceviz yetiştiriciliği sıralamasında da üçüncü sırada yer almaktadır. Ülkemiz içinde tarım gelirlerinde önemli bir kısmını da oluşturmaktadır.

Ceviz ağaçları türüne bağlı olarak ilk meyvelerini verme süreleri değişmektedir. Bu duruma örnek olarak yabani ağaçlar yaklaşık olarak 7 ile 10 yaş arasında ilk meyvelerini vermektedir. Eğer fidan aşılanmış ise de 4 yaşından itibaren de ilk meyvelerini vermeye başlamaktadır.

Aşılı fidanların kullanılması halinde ise bu alanda üretim yapmak isteyen tesisler içinde; 

Eğer bir ağaç 5 yaşında ise üç ile dört kilogram arasında ceviz vermektedir.

Eğer bir ağaçı 8 yaşında ise on beş ile yirmi kilogram arasında ceviz vermektedir.Eğer bir ağaç 12 yaşında ise otuz ile kırk kilogram arasında ceviz vermektedir.

Eğer bir ağaç 14 yaşında ise elli ile yetmiş beş kilogram arasında ceviz vermektedir.Eğer bir ağaç 20 yaşında ise seksen ile yüz yirmi kilogram arasında ceviz vermektedir.

Fidan toprağa dikildiği andan itibaren can suyu verilmekte ve uzun yıllar boyunca ceviz toplayabilmek içinde iyi bakım gerektirmektedir.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Sizlere sunduğumu ceviz fidanı seçeneklerimiz ise;

Howard Ceviz Fidanı

Howard ceviz, randımanı yüksek olan ve ülkemizde yetiştirilmeye müsait verimli bir yabancı ırk ceviz türüdür. Yuvarlak ve ensiz bir meyve yapısına sahiptir. Rakibi olan Chandler cinsine göre daha hızlı meyve vermektedir. Howard ceviz fidanı tozlayıcıları Cisco, Franquette ve Fernette çeşitleridir. Howard ceviz Pedro çeşidin bir melezi olarak üretilip yetiştirilmektedir.

Fenor Ceviz Fidanı 

Orijinali Fransa olan Fernor ceviz fidanı ülkemizde sıklıkla tercih edilen fidan çeşitlerinden biridir. Sahip olduğu özellikler sayesinde ülkemizde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Fidan yetiştiricileri tek adet fidanı bahçelerinde yetiştirebildiği gibi birden fazla fidanla ceviz bahçesi kurabilir. İri meyveli olan ceviz fidanının iç randımanı oldukça yüksektir. Verimli ve kolay bakılabilir olan ceviz fidanı Agrolidya web sitesi üzerinden güvenle temin edilebilir. Sitede yer alan Fernor ceviz fidanı , özel ambalajında sipariş adresine gönderilmektedir. Fidanın taşıma süresi boyunca herhangi bir hasar almaması için gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Fernor ceviz fidanı, doğru fiyat aralığında satışa sunulmaktadır.

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı bol tozlama yapabilen tozlayıcı bir fidan çeşididir. Fernette Ceviz Fidanı, Fernor Ceviz Fidanının tozlayıcısı olarak kullanılmakdadır. Fernette Ceviz Fidanının gelişimi yan dallara doğru olmaktadır. Fernette Ceviz Fidanının meyvelerin ağırlığı ortama 14-15gr'dır. Fernette Ceviz Fidanı’nın iç randımanı %50 olup iç ceviz ağırlığı ortalama 7,5gr’dır. Fernette Ceviz Fidanının kabuktan ayrılması oldukça kolay olup içi beyaz bir ceviz türüdür. Fernor Ceviz Fidanı gibi Eylül ayının sonuna doğru hasat edilmektedir. Fransız menşeli verimli bir çeşittir.

Chandler Ceviz Fidanı

Ülkemizde dikimi en çok yapılan ceviz çeşidi olarak bilinen Chandler Ceviz Fidanı bol verimiyle dikkat çekmektedir. ABD kökenli Chandler Ceviz Fidanı'nın meyveleri orta ve büyük şekilde, kabukları ise incedir. Chandler Ceviz Fidanı yarı yayvan şekilde büyüyerek; oval, pürüzü az olan lezzetli ve bol verimli cevizler verir. Chandler Cevizi kabuğundan oldukça kolay ayrılmaktadır. Chandler Ceviz Fidanı ülkemizde maksimum 1200 metreye kadar olan her bölgede rahatlıkla dikilebilir.

Ronde Ceviz Fidanı

Ronde Ceviz Fidanı en iyi tozlayıcı çeşitler arasındadır. Ronde Ceviz Fidanı verimi bakımından da oldukça iyidir. Ronde Ceviz Fidanı lezzetli ve kaliteli meyvelere sahiptir. Ronde Ceviz Fidanı oldukça geç çiçeklenip erken verim verir. Ronde Ceviz Fidanını, Fernor Ceviz Fidanı ve Chandler Ceviz Fidanı için ideal tozlayıcı olarak tavsiye edilir. Ronde Ceviz Fidanı oldukça güçlü bir ağaç yapısına sahip olduğu için dayanıklıdır.

Ceviz Fidanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan alırken alınan ürünün bir özelliği çok önemlidir. Bu özellik ise açık köklü fidan ve tüplü fidan olmasıdır. Açık köklü fidan Kasım ayı ile başlayan ve Mart ayının sonuna kadar devam eden dönemde dikilmesi uygun olan fidanlardır. Başka bir seçenek olan tüplü fidanda bazı üreticilerin tercihidir.

İkisi arasında en çok merak edilen nokta ise iki fidan arasındaki boy farkının nedenidir. Ancak bu kriter fidan seçiminde ana faktör olmamalıdır. Önemli olan fidanın kalitesidir. Açık ya da tüplü ceviz fidanında hangisi daha hızlı büyüyor sorusunu düşünmek yerine doğru bakım ve besleme ile bir yıl sonra ikisi de aynı sevilerde olacaktır.

 

Türkiye'de Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetişmektedir, ancak toprak yapısı ve ekolojik özellikler dikkate alınarak bölgeye uygun ceviz çeşidi seçilmelidir. Çoğu bölgede ceviz yetiştiriciliğini olumsuz etkileyen ve kısıtlayan en önemli etkenlerden biri, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülen don olaylarıdır. Ceviz ağacı kış aylarında -25 derecenin altındaki soğuklarda zarar görür, yaz aylarında ise 40 derece ve üzeri sıcaklıklarda güneş yanıklığı ve iç büzülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk iklim koşulları bulunan bölgeler, ceviz yetiştiriciliği için uygun olmayabilir.

Ceviz yetiştiriciliği Makalelerinde ceviz bahçesi kurulurken en önemli etken seçilen ceviz çeşidi olduğu belirtilmektedir. En iyi ceviz, dikim yapılacak araziye göre değişiklik gösterir ve piyasada birçok ceviz çeşidi vardır ve birçok firma ceviz fidanı satışı yapmaktadır. Seçilecek olan ceviz çeşidi hem verimlilik açısından çok iyi olmalı hem de bölgeye uyumlu olmalıdır. Verimlilik ve ceviz kalitesi olarak bakıldığında iki çeşit ön plana çıkmaktadır. Chandler ceviz ve Fernor ceviz çeşidi verimliliği ile diğer tüm çeşitlerden üstündür, bu iki çeşidin başarısı ülkemizde ve dünyada yeni kurulan ceviz bahçelerinde en çok tercih edilen ceviz çeşitleri olmasını sağlamaktadır. Bu çeşitler yerel çeşitlere kıyasla daha kısa sürede meyve verir ve kilogram olarak daha çok ceviz vermektedir.

Fidan seçerken kaliteli fidan seçilmelidir, yani sağlıklı ve sertifikalı fidan olmalıdır. Kaliteli ceviz fidanı bazı özellikleri şu şekildedir;

- Hastalıklardan arınmış olmalıdır.

- Alınacak fidanın üzerinde kırık, yara, derin çizik ve soyulma olmamalıdır.

- Fidan kesinlikle aşılı olmalıdır ve aşı yeri kapanmış olmalıdır.

- Fidanları sertifikalı olmalıdır.

- Fidanının gövdesi pişkin ve düzgün, gözleri iyi belirmiş olmalıdır.

- Fidanı bol saçaklı ve güçlü bir kök sistemine sahip olmalıdır.

 

Agrolidya Ceviz Fidanı Fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları cevizin çeşidine, boyuna ve yaşına göre değişmektedir. Türkiye’nin en büyük fidan yetiştiricilerinden olan agrolidya.com e ticaret sitemiz üzerinden istediğiniz boyda ismine doğru sertifikalı fidanları sipariş verebilirsiniz.

 

Agrolidya Ceviz Fidanı Satış

Bulunduğunuz bu sayada firmamız tarafından üretilen ve satışa hazır halde bulunan fidanlarımızı ve fiyatlarını görebilirsiniz. İstediğiniz fidan türüne tıklayarak 1 ya da iki yaşındaki fidanlarımızdan dilediğiniz boyda ve adette sipariş verebilirsiniz. Agrolidya yarım asırlık tecrübesiyle kaliteli ve sertifikalı ceviz fidanı satışı yapmaktadır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45