Sarı Lop İncir Fidanı

Sarı Lop İncir Fidanının meyveleri yuvarlak, tane ağırlığı ise 65-75 gram ağırlığı arasındadır. Meyveleri iricedir. Kabuk sarı renkte ve kolay soyulur.
150.00 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Sarılop İncir Fidanı Hakkında

Sarılop İncir özellikle kurutmalık olarak tercih edilen; fakat sofralık olarak da değerlendirilen incir türlerinden birisidir. Pazar değerinin yüksek olması, geniş bir alanda yetişebilmesi ve lezzeti sebebiyle hem ülkemizde ilgi görmekte hem de ihraç edilebilmektedir. Bütün bu özellikler gün geçtikçe Sarı Lop İncir fidanı talebinin artmasına neden olmaktadır. Firmamız tamamı sertifikalı, güvenilir ve sağlıklı fidanlarla ihtiyaçları karşılamakta gerek hobi gerekse ticari olarak incir yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin yardımcısı olmaktadır.

Sarı Lop İncir Fidanı Nerede Yetişir? 

Sarı Lop İncir fidanının anayurdu Orta Doğudur. Zamanla tüm dünyaya yayılmış, modern tarım uygulamalarıyla birlikte Asya topraklarından dünyanın geri kalanına da ulaşmıştır. Pek çok farklı yükseklikte yetişebilmekte, deniz seviyesinden 2000 rakıma kadar hayat bulabilmektedir.

Sarı Lop İncir fidanının yetiştiği yerler kışın ılık, yazın sıcak ve kurak olmalıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18-20 derece olan hemen her yerde yetişir. -10 derecenin altına düşen yerlerde ise bu fidanın yetişmesi zordur.

Sıcaklık kadar yağış miktarı da Sarı Lop İncir fidanı için önemlidir. Fidanın yıllık yağış isteği 625 mm olup 550 mm altında yağış olması halinde fidanların sulanma gereği ortaya çıkar. Özellikle kurutma dönemi olan temmuz ila eylül arasında kuraklık ister. Yağış ve bulutun olmaması avantaj sağlar.

Sarı Lop İncir fidanı toprak seçiciliği konusunda da diğer meyveler kadar hassas değildir. Besin değeri yüksek olmayan ve drenaj sistemi bulunmayan topraklarda dahi Sarı Lop İncir fidanı yetiştirilebilir.

Dayanıklılığı üst düzey incir fidanı mevsimsel kuraklıkların üstesinden de rahatlıkla gelebilir. Bu yüzden Orta Doğu, Asya ile birlikte Akdeniz ikliminin etkin olduğu bölgeler için idealdir. Dünyada en çok üretildiği yer Ege bölgesidir ve ülkemiz üretim hacmi bakımından dünya lideridir. Yine Mısır, Cezayir, İran, Fas, Suriye, İspanya, ABD, Brezilya da Sarı Lop İncir fidanı yetiştiriciliğinde öncü ülkelerdir.

Türkiye özelinde baktığımızda Sarı Lop İncir fidanı aynı zamanda Aydın Sarı Lop İncir fidanı olarak da adlandırılır. Haliyle Aydın ve çevresi on yıllardır en çok yetiştirildiği yerdir. Fakat Akdeniz Bölgesinin tamamı, Ege Bölgesi ve diğer ılıman iklim koşullarında rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Saksıda yetiştirmeye uygun olduğu için ev ve ofis ortamında da her yerde yetiştirilebilir.

Sarı Lop İncir Fidanı Özellikleri 

Sarı Lop İncir fidanı 7-8 m yüksekliğe erişebilir. 8-9 m genişliğe sahip olur. Seyrek dallı incir türlerinden birisidir. Taç ilk olarak dik, sonra yayvan, sonra da sarkık dallı şekildedir. Çok yumrulu bir gövdesi bulunur ve derin dilimli, beş parçalı büyük yapraklara sahiptir.

Sarı Lop İncir birinci ürün meyveleri döneminde döllenme gerçekleşmez ve meyvelerini döker. Meyveleri yuvarlaktır ve basık şekillidir. Meyve çapları 50-60 mm olup ağırlıkları 65-70 gramdır. Olgunlaşma Eylül ayı sonunda tamamlanır. Kabuğu sarı renkte olup kolay soyulur niteliktedir. Meyve çekirdekleri orta büyüklüktedir ve iç boşluğu bulunmaz. Meyveler hoş bir kokuya sahip olduğu gibi son derece tatlıdır.

Sarı Lop İncir fidanının verimliliği çok yüksektir. Periyodisite özelliği yoktur. Bu yüzden her yıl düzenli olarak meyve alınabilir. Veriminin düzenli olması sayesinde üreticiler geniş incir bahçeleri yaparak her yıl hasat edebilir ve bütçelerine katkı sağlayabilir.

Sarı Lop İncirin ilk olgunlaşması temmuz sonu ağustos başı gerçekleşir. Eylül sonunda olgunlaşma biter. Dolayısıyla 40-45 gün hasat süresi vardır.

Sarı Lop İncir Fidanı Dikimi

Sarı Lop İncir fidanı dikimi için en ideal zaman uyku dönemidir. Kışın yapraklarını döken bir bitki olduğu için kış ayları incir ağacının uyku dönemidir. Bu yüzden kış aylarından ilkbaharda su yürümesine kadar olan evre Sarı Lop İncir fidanı dikimi için tercih edilebilir. Fakat tüplü Sarı Lop İncir fidanları için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Yılın her dönemi dikimi yapılabilir.

Sarı Lop İncir fidanı dikimi yapılırken en önemli detaylardan birisi fidanlar arası mesafedir. Taban arazide 8’er metre mesafede, kır arazide 6’şar metre mesafede dikim gerçekleştirilebilir. Fidanlar arası mesafenin daha geniş olmasının mahsuru yoktur; fakat daha az olmamalıdır. Çünkü incir ağacının kaliteli meyve verebilmesi için güneşe ve suya ne kadar ihtiyaç varsa havaya da o kadar ihtiyaç vardır. Eğer fidanlar arası mesafe kısa olursa birkaç yıl içinde dallar birbirine kavuşacak ve arada hava akımı olmayacaktır.

Sarı Lop İncir fidanı ile alakalı bir diğer husus kök kalınlığıdır. Bütün incir ağaçlarında olduğu gibi Sarı Lop İncir fidanının da kökleri kalındır ve inatçıdır. Bu yüzden yapılara yakın dikilmemelidir. Aksi taktirde betonu dahi delebilir ve yapılara zarar verebilir.

Sarı Lop İncir Fidanı Bakımı

Sarı Lop İncir fidanı bakımında budama önemli yer tutar. Doğru ve yeterli budama yapılmazsa ürün verimi düşer. Düzenli olarak budama yapılırsa taçlar da düzenli gelişir. İri ve kaliteli meyveler için bütün dallar eşit ışık alacak vaziyette budama yapılmalıdır. Yine meyve ağırlığı kırılma yapabileceği için de budama gereklidir.

Sarı Lop İncir fidanı budamak için en ideal zaman kış aylarıdır. Fakat ılıman bir iklimde, Akdeniz, Ege bölgelerinde iseniz budama zamanı olarak sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Sarı Lop İncir fidanı dikimi yapılacak toprağın ph değeri 6 ila 8 arasında olmalıdır. Fidan kireci çok sevdiği için ph değeri düşük olan yerlerde kireç verilmesi gerekir.

Sarı Lop İncir Fidanı Satışı

Sarı Lop İncir fidanı satışı yarım asırdır olduğu gibi bugün de Agrolidya Tarım firmamızda devam etmektedir. Tamamı sertifikalı, dikime hazır, kaliteli ve güvenilir fidanlarımızı güvenli ödeme seçenekleriyle, uygun fiyata satın alabilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82