350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Badem Fidanı Hakkında

Badem fidanı kökleri diğer fidanların köklerine göre biraz daha hassastır. Bu nedenle badem fidanı yetiştirmek isteyenler bazı önemli konulara dikkat etmelidir. Ülkemizde badem fidanının yetiştiriciliği giderek artmaktadır. Günümüzde Türkiye’de fidan yetiştiriciliği önemli bir konuma yükselmiştir. Genel olarak bakıldığında badem üretiminin ticari amaçla yapıldığını söylemek mümkündür. Fakat günümüzde insanlar sadece ticaret için değil kendi meyvesini kendi yetiştirmek, toprakla ilgilenmek, fidanlardan verim almak için fidan satın alarak dikmektedir. Badem, lezzetli olmasıyla hemen hemen herkes tarafından sevilir.

Badem yetiştiricilerinin büyük bir çoğunluğu ise emeğinin karşılığını alırken bademleri yüksek fiyat aralığında satışa sunmaktadır. Tüketici, yüksek fiyata badem almak yerine kendi fidanını kendi yetiştirmeyi tercih eder. Peki, badem fidanı nasıl yetiştirilir? Badem ağacını yetiştirmek düşünüldüğü kadar zor değildir. Birkaç adımda kolaylıkla badem ağacı yetiştirmek mümkündür. Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 40.000 ton sert kabuklu badem üretimi yapılmaktadır.

Badem Fidanı Dikmek İçin Yer Seçimi Nasıl Olmalı?

Türkiye genelinde hemen her bölgede badem ağacına rastlamak mümkündür. Badem ağacı kolay yetiştirilebilen bir ağaçtır. Dağ ve yol kenarında kendiliğinden yetişebildiği gibi bağ ve bahçelerde de yetişmektedir. Badem ağacından verimli meyve almak isteyen yetiştiriciler fidanı dikeceği toprağı doğru seçmeli, fidanın ve ağacın bakımını doğru yapmalıdır. Böylelikle daha verimli badem elde edilir. Badem ticareti yapmak isteyenler ve bol miktarda badem elde etmek isteyenler 2 metre kadar toprak derinliği olan arazilere fidan ekmelidir.

Fidanın dikileceği toprağın geçirgen olması gerekir. Geçirgen olmayan topraklarda badem yetiştirmek pek verimli olmayacaktır. Fidan için tercih edilen toprak ne kadar iyi özellikler taşırsa o topraktan hem verimli badem toplanır hem de ağaçların uzun yıllar zarar görmeden sağlıklı bir şekilde kalması sağlanır. Kurak ve fakir topraklarda yetişen ağaçlar geç meyve verir. Badem ağacı suya çok ihtiyaç duymasada çok sık olmamak şartıyla sulandığında canlanır, daha çok meyve verir. Fidan ekimi için toprak seçimi başlıca kuraldır. Verimli ve sulamaya uygun toprak tercih etmek her zaman daha doğru ve güvenilir olmuştur.

Badem Fidanı Hangi İklim Koşullarında Yetişir?

Badem fidanı yetiştirmek kolay bir işlemdir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı maddeler vardır. Bu maddelerden biri de iklimdir. Badem ağacı kış sonunda havalar ısınmaya başladığında çiçek açmaya başlar. Karasal iklimlerde hava ısısı yükselip yeniden düşebilir. Şiddetli rüzgar ve yağmur da hava ısısıyla birlikte badem çiçeklerine zarar vermektedir. Bu nedenden dolayı bazı bölgelerde ortalama üç yılda bir ağaçtan verimli badem alınmaktadır.

Uygun iklimde badem fidanını dikmek her zaman doğru, güvenilir ve verimli sonuçlar almaya yardımcı olur. Badem, sıcak ılıman iklim meyvesi olarak bilinmektedir. Ülkemizde en çok Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla badem yetiştirilmektedir. Badem ağaçları ilkbaharda çiçek açar. Açan çiçekler ise donmadan kaynaklı zarar görebilir. Ağaçlar çiçeklerin dökülmesi, karşılıklı tozlanma nedeniyle az meyve verebilir. Geç çiçeklenen ağaçlar çiçeklerini koruduğu için daha verimli meyve vermektedir. Kışları ılık geçen bölgelerde fidan dikimi sonbahar mevsiminde yapılmalıdır. Kışları soğuk ve sert geçen bölgelerde fidan dikimi ilkbahar mevsiminde yapılmalıdır.

Badem Fidanı Yetiştiriciliğinin Temelleri

Badem fidanı yetiştirmek kolaydır. Fakat badem yetiştiriciliği eğer ticari amaçla yapılıyorsa fidanlara ve ağaçlara çeşitli bakım uygulamaları yapılmalıdır. Badem fidanını ve ağacını korumak, sağlıklı ve verimli sonuç almak için fidan yetiştiriciliğinin temelleri:

  • Fidanın terbiye edilmesi 
  • Fidanın ihtiyacı olan besin elementlerinin verilmesi 
  • Sulama 
  • Budama 
  • İlaçlama

Kaliteli ve verimli badem elde etmek isteyenler yukarıda yer alan maddeleri göz önünde bulundurmalıdır. Fidanın terbiye edilmesi ilk iki yıl içinde yapılır. Terbiye işleminde fidana verilmek istenilen şekil, budama ile fidana kazandırılır. Fidanın dikildiği toprak incelenmeli, toprağın ihtiyacı olan elementler fidana kazandırılmalıdır. Toprakta azot miktarı düşükse gübreleme ile azot verilebilir. Fidanlar ve ağaçlar çok sık olmamak şartıyla sulanmalı, zamanı geldiğinde budama yapılmalıdır. Budama işleminde kalın dallar yerine ince dallar kesilmelidir. Fidan ve ağacın hastalanmaması için düzenli ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlar, badem ağacının çeşitli hastalıklara ve böceklere karşı korunmasını sağlar.

Badem Fidanı Nereden Alınır?

Badem fidanı dikmek isteyenler öncelikle toprağı ayarlamalıdır. Hangi alana fidan dikileceği belirlenmeli, alanın genişliğine göre fidan adedi seçilmelidir. Badem fidanı aralarında beş metre mesafe olmalıdır. Fidanlar için bahçe veya arazi ayarlandıktan sonra bahçeye gübreleme yapılmalı, gübreleme sonrasında bahçedeki toprak iyice karıştırılmalıdır. Fidanlar için beş metre arayla 50 cm derinlikte çukurlar kazılmalıdır.

Çukurların içine fidan ekimi yapılır ve ardından ilk sulama yani can suyu verilir. Kaliteli ve sağlıklı fidan almak isteyenler Agrolidya ile iletişime geçebilir. Bizler Tarım Bakanlığı onaylı fidanlarımızla hizmet vermekteyiz. Yüksek verimlilik alacağınız lezzetli, kaliteli ve sağlıklı bademler özenle paketlenerek adresinize teslim edilmektedir. Fidanlar herhangi bir hasar almadan adresinize ulaşacağı gibi doğru fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. 

Badem Fidanı Çeşitleri Neler 

Ülkemizde yetiştirilmek üzere pek çok badem fidanı çeşidi bulunmakta… Fidan çeşitleri kendine has özellikler taşısa da genel olarak ortak özelliklere sahip. Ferraduel badem, Marta badem, Teksas badem, Marinada badem, Ferragnes badem gibi çeşitli birçok badem bulunuyor. Bizler sertifikalı badem çeşitlerini tüketiciye sunuyoruz. Bademler herhangi bir hastalık taşımadığına dair belgelidir. Evinizin bahçesinde tek fidan yetiştirebileceğiniz gibi badem bahçesi kurabilir, yetiştirdiğiniz bademlerle badem ticareti yapabilirsiniz.

Doğru iklimde doğru toprakta doğru budama ve sulamayla badem yetiştirebilirsiniz. Bademleriniz ortalama 5 yılın sonunda istediğiniz verimlilikte meyve vermeye başlayacaktır. İlk yıllar ağaçların gelişimi için yüksek verimlilikte meyve elde edilemeyebilir. Badem, uzun ömürlü meyve ağacı olarak bahçeye, bağa, araziye dikilebilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45