350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Chandler Ceviz Fidanı Hakkında

Chandler cevizi Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilen ve geliştiricisi W.H. CHANDLER’ın ismini taşıyan ve şuan Dünya’da en çok bilinen ve üretilen ceviz çeşididir.

Amerika genelinde uzak ara en çok üretimi yapılan, Türkiye’de de son 20 yılda kurulan bahçelerin neredeyse tamamı chandler ceviz çeşidi ile kurulmaktadır.Chandler cevizi iri, yumuşak kabuk dokusu sebebiyle halk arasında elle kırılan ceviz, ince kabuklu ceviz olarak da adlandırılmaktadır. Dünya ceviz ticaretinde 1.sırada yer alan chandler cevizi, beyaza yakın iç rengi ve tadı sayesinde hem tüketiciler, hem de ceviz bahçesi kurulumu yapacak üreticiler tarafından alternatifsiz bir ceviz çeşididir.

 Chandler Ceviz Fidanı Seçimi

Ceviz bahçesi kurulumu yatırımı yapan yatırımcıların en büyük sıkıntılarından birisi de yatırım aşamasında fidan seçimidir. Çok dikkat edilmesi gereken bir konu olan fidan seçiminde, yapılacak hatalı fidan alımı yıllarca yapılan emeğin boşa gitmesine ve maddi kayıplara yol açacaktır. Chandler Ceviz Fidanı seçiminde dikkat edilmesi gereken konuların en başında ismine doğru fidan alımı gelmektedir. Alınan fidan gerçekten Chandler Ceviz Fidanı mı, bundan emin olmak gerekir. Maalesef ki ülkemizde kurulan bir çok bahçede bu sıkıntı yaşanmış durumdadır. Ceviz bahçesi yatırımı yapan üretici yıllar sonra ilk meyveyi aldığında farkına varıyor ki aldığı fidan chandler fidanı değil.

Bu gibi sıkıntıya düşmemek, yılların emeklerini,zamanı ve parayı çöpe atmamak için Ceviz fidanı alımı yapılacak fidan üreticisi seçiminde çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Agrolidya üretimini yaptığı ceviz fidanlarında yatırımcıya %100 ismine doğru fidan garantisi vermektedir. Mavi sertfikalı ceviz fidanı satışı yapan Agrolidya olarak,kendi bahçelerimizden aldığımız aşı kalemleri ile aşılama yaparak,ismine doğruluk konusunda sıfır risk almaktayız.Kök kalitesi en üst düzeyde, sağlıklı fidanlar yetiştirerek hem yurt içi hemde yurt dışındaki yatırımcılarımızın en kısa zamanda yatırımlarından geri dönüş almaları için gerekli tüm desteği satış sonrasında da vermeye devam ediyoruz.

 Chandler Ceviz Yetiştiriciliği 

Ceviz yetiştiriciliğinde fidan seçiminden sonraki aşama, dikim yapılacak olan arazinin hazırlığıdır. Arazi hazırlığı da fidan seçimi kadar önemli bir aşamadır. Ne kadar kaliteli fidan alırsanız alın, iyi hazırlanmayan bir arazide maalesef ki sağlıklı bir bahçe kurmak mümkün olmayacaktır. Arazi hazırlığı aşamasında yapılan hatalar da uzun yıllar boyunca karşınıza sorun ve dolayısıyla maddi kayıp olarak karşınıza çıkacaktır.

Dikim yapılacak olan arazi uzun yıllardır tarım alanı olarak kullanılmıyorsa, öncelikle üzerinde varsa diri örtü temizliğinin çok iyi yapılması gerekecektir. Arazi üzerindeki örtü kökleriyle birlikte temizlenmediği zaman, kalan kökler cevizden hızlı büyüyecek ve traktör çalışmasına engel olacaktır. Bu tarzda bir araziye dikim yapılacaksa, temizlik sonrasında varsa eğim hesaplamaları çok iyi yapılmalı, yapılabiliyorsa mümkün olduğunca dozer işçiliği yapılıp eğimli alanlar traktörün rahat çalışabileceği bir hale getirilmelidir. Dozerle basma ile traktör rahat çalışma ortamı yakalanamıyor veya maliyet çok artuyorsa direk teraslama işlemi de yapılabilir. Teras yapımlarında yağmur sularının akış yönleri de iyi hesaplanmalı ki yağmurlarla birlikte teraslar göçmesin.

Ceviz bahçesi kurulumu düz veya sorunlu bir eğime sahip olmayan temiz, yıllardır tarım yapılan bir arazide yapılıyorsa işler haliyle diğer tipteki araziye göre çok daha kolay ve daha az maliyetli olacaktır. Her iki arazi tipinde de varsa arazi temizliği sonrasında yapılması gereken işlem dozerle patlatma işi olacaktır. En az 75-80cm olacak şekilde yapılacak patlatma, toprak sert kısımdaki tabakanın kırılmasına ve köklerin derinlere daha çabuk inmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle daha hızlı gelişen bir fidan ve daha erken verime gelen bir ağaç hedefine çok daha kolay ulaşılacaktır.

 Chandler Ceviz Fidanı Su İhtiyacı

Piyasada yanlış bilinenin aksine ceviz çok su isteyen bir bitkidir.Susuz ceviz yetişir, ceviz su istemez gibi düşünceler maalesef ki yanlış bilgiden ibarettir. Susuz yetişen ceviz iç verimi çok kötü olacaktır,kararmış cevizi iyi fiyatlara satma şansı olmayacağı gibi, sulanan bir araziden alınan ürün miktarına göre çok çok düşük olacaktır.

Ceviz bahçelerinde verilecek olan su miktarı toprak yapısı ve iklim koşullarına göre değişmekle birlikte Mayıs ayında 2 sulama, Haziran ayında 3 sulama, Temmuz ve Ağustos aylarında hafta da bir sulama,Eylül’de 1 hava durumuna göre 2 sulama yapılması gerekir. Bahçenin bulunduğu yerin sonbaharda havaların soğuma ve yağış durumuna göre su kesilmesine karar verilmelidir. Kış yaklaştığı zamanlarda ani sıcaklık düşüşleri ve don olayları sürgün halinde,yeşil dalların kurumasına sebep olmaktadır

 Chandler Ceviz Fidanı Gübreleme

Ceviz bahçesi kurulumu yapılan arazinin büyüklüğüne göre her 30-40 dekarlık alandan,köklerin ineceği 1,5m derinliğe kadar alınan profil örneklerinden toprak tahlili yapılması bahçe sahibinin faydasına olacaktır.

Toprak analiz sonuçlarına göre PH değerinin 7,5 üzerinde olması durumunda dikim sırasına toz kükürt uygulaması yapılarak 30-40cm derinliğine kadar karışması sağlanaran PH düşürülebilir. Benzer uygulama fidan dikim sonrası damlamadan sıvı kükürtle de yapılabilir.Toprağa uygulanacak kükürt miktarı,toprağın bünyesine ve PH değeri azaltılacak olan toprak derinliğine göre değişmektedir.

Geniş alanlarda yapılan Ceviz bahçesi kurulumlarında tüm alana gübrelemek çok maliyetli olacağı için dikim çukurlarına gübre uygulaması yapılır.60*60cm açılan dikim çukurlarının en alt kısmına fidan başı yaklaşık bir su bardağı(150gr civarı) DAP,POTASYUM SÜLFAT,MAGNEZYUM SÜLFAT,ÇİNKO SÜLFAT karışımı gübre uygulaması yapılır. Üzerine birkaç kürek toprak atıldıktan sonra fidan üzerine dikilir.

 Chandler Ceviz Gübrelemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz bahçesi kurulumu yapılan araziler genellikle organik madde bakımından çok zayıf arazilerdir. Bu sebeple genellikle yanmış hayvan gübresi kullanımı organik madde oranını artırmak için kullanılmaktadır. Ama hayvan gübresi maliyetlerinin de çok yüksek olması, iyi yanmamış gübrenin araziyi otlandırması ve bazı hastalıkların hayvan gübresi ile taşınması sebebiyle yeşil gübreleme tercih edilebilir.Ceviz fidanları tam verime gelene kadar,sıra aralarında ara tarım planlanmıyorsa fiğ,korunga gibi yeşil gübre bitkileri yetiştirilip, çiçeklenme dönemi ortalarında toprağa karıştırılarak toprağın organik maddesi yükseltilebilir. Ayrıca yeşil gübreleme bitkileri, havadaki azotu toprağa vermelerinden dolayı toprağı da azot bakımından zenginleştirerek bitkinin gelişiminde çok büyük rol oynayacaktır.

Ceviz bahçesinde ayrıca fidanların kuvvetli bir kök yapısına sahip olması ve toprak üzeri kısımlarında daha sağlıklı büyümesini teşvik etmek için farklı gübre uygulamaları yapılması gerekmektedir. Fidan çağındaki ve verim çağındaki cevizlere iki farklı gübre uygulaması yapılmaktadır.

İlk gübreleme ilk baharda sürgünlerdeki gözlerin kabarmasından birkaç hafta önce taban ve toprak altı gübreleme şeklinde Fosforlu,Potasyumlu ve Azotlu gübre uygulaması yapılır. Sonraki dönemlerde ise toprak analiz sonuçları ve bitkinin isteğine göre gübre uygulamalarına devam edilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45