Kategoriler

Zeytin Fidanı Fiyatları

Zeytin fidanı çeşitlerimizi incelemeden önce zeytin fidanı hakkında sizler için hazırladığımız aşağıdaki makalemize göz atarak bilgilerinizi tazeleyebilir ya da yeni bilgiler edinebilirsiniz. Zeytin fidanı fiyatları, zeytin fidanı çeşitlerine göre değişiklik göstermekte olup bu sayfadaki fiyatlar sürekli güncellenmektedir. Türkiye’nin en büyük fidan yetiştiricilerinden olan agrolidya.com e ticaret sitemiz üzerinden istediğiniz boyda ismine doğru sertifikalı ceviz fidanı siparişi verebilirsiniz.

İspanyol Zeytin Fidanı

Türkiye’de İspanyol zeytin fidanı ya da İspanyol bodur zeytini olarak bilinen fidanlar arbequina ve arbosana zeytin fidanı çeşitleridir.

Zeytin Fidanı Çeşitleri

Ülkemizde yaklaşık olarak 12-13 çeşit zeytin türü yetiştirilirken en fazla tercih edilen zeytin türlerini Trilye (Gemlik, Kara, Kıvırcık ve Kaplık olarakta bilinir) Edremit, Arbosana, Arbequina, Uslu ve Domat olarak sıralanmaktadır.

Arbequina Zeytin Fidanı

Ülkemizde arbequina zeytin fidanı daha çok bodur zeytin fidanı olarak bilinmektedir. Arbequina zeytini İspanya’da yağ kalitesi ve yağ veriminin yüksek olması sebebiyle oldukça yaygın olarak yetiştirilmekte olan bir zeytin çeşididir. Ayrıca makineli hasada uygun olması ile işçilik maliyetini önemli ölçüde düşürmektedir. Son yıllarda ülkemizde ve birçok ülkede dikimi giderek artmaktadır. Ülkemizde TTSM (Tohum Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü) tarafından ismi ARBEQUIN olarak lisanslanmış bir çeşittir.

Arbosana Zeytin Fidanı

Arbosana (bodur) zeytin fidanı sık dikim imkanı sağlayan İspanyol zeytin çeşitlerinden biridir. Arbosana (bodur) zeytin fidanı dikildikten çok kısa bir süre içinde meyve vermeye başlamaktadır. Kökeni Penedes olmak üzere, ismini L'Arboc Tarragona şehrinden almaktadır. Şu anda köken bölgesinde yayılmış durumdadır ayrıca ülkemizde ve diğer birçok ülkede de dikimi girerek artmaktadır.

Domat Zeytin Fidanı

Domat zeytini çeşidi genellikle dolmalık zeytin olarak tüketilmektedir. Bu çeşit iri ve etli bir görünüme sahiptir ayrıca %23 oranında yağ içermektedir. Bu zeytin çeşidine Akdeniz ve Ege bölgesinde rastlamak mümkündür.

Edremit Zeytin Fidanı

Edremit zeytin çeşidi genel olarak yağlık olarak değerlendirilen bir çeşittir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişen, meyve yapısı orta büyüklükte olan ve orta derecede periyodisite gösteren bir çeşittir. Makineli hasada uygun yapıda, yüksek verimli ve tozlayıcıya ihtiyaç duymayan, kendine verimli bir çeşittir. Edremit zeytin çeşidi soğuğa kısmen dayanıklı bir çeşittir.

Koroneiki Zeytin Fidanı

Koroneiki zeytin çeşidi bodur yapılı ve yağlık olarak üretilen bir zeytin çeşididir, oldukça erken zamanda meyve verir. Yağ kalitesi bakımından son derece kaliteli ve oldukça yüksek bir yağ verimine sahiptir. Koroneiki zeytin çeşidi kuraklığa dayanıklı bir çeşittir. Arbequina zeytin çeşidini kıyasla meyve ucu sivridir.

Trilye Zeytin Fidanı

Trilye zeytin çeşidi ağaç özelliği olarak da orta kuvvetli yapıdadır. Meyve iriliği bakımından orta irilikte olan zeytin çeşidinde meyve kalitesi yüksektir. Yağ oranı yüksek, ince kabuklu ve küçük çekirdekli bir çeşittir. Çekirdeğinin diğer zeytin çeşitlerine göre daha az pürüzlü olmasıyla da dikkat çeken bir çeşittir. Kimyasal olarak bir zeytinde olması gereken tüm özellikleri üzerinde taşıdığı için dünyada tescillenmiş tek sofralık çeşittir.

 Zeytin Ağaçlarının Ekonomik Değeri ve Dünyada Zeytin Üretimi

Ülkemizde en fazla tercih edilen kahvaltılık ürünlerinden biri olan zeytin, aynı zamanda dünya genelinde çok sevilen ve tercih edilen zeytinyağı üretiminde de kullanılmaktadır. 2020 yılında dünya çapında 3,2 milyon ton zeytin üretildiği tahmin edilmektedir. Şeker oranı çok düşük olan zeytin içerdiği antioksidan, vitamin ve yararlı yağlardan dolayı da dünya pazarlarında gittikçe daha fazla rağbet görmektedir. Zeytinden farklı biçimlerde üretilen zeytinyağı da aynı şekilde hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı bir yağ olarak özellikle Akdeniz mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Kendi başına tüketilen zeytin aynı zamanda birçok fastfood ürününe, yemeklere ve çeşitli içeceklere de katılmaktadır.

Zeytinin ve Zeytin Ağacının Genel Özellikleri

Avrupa’da başta Türkiye, İtalya, Yunanistan ve İspanya olmak birçok için tarımda büyük önemi bulunan Zeytin ağacının genellikle kısa olmakla birlikte boyu 15 metreye ulaşanları tespit edilmiştir. Yaprak dökmeyen, yıl boyunca yeşil kalan ağacın dalları da sık ve tepesi yayvandır. Akdeniz ikliminin don olmayan sıcaklık ortalamaları sebebiyle yapraklarını dökmeyen ağacın büyümesi de yayvandır.

Doğada kendi kendine yetişen zeytin ağaçlarının kökleri çok çatallıdır ve derinlere kadar iner. Bundan dolayı rüzgârdan kolay kolay etkilenmezler ve yerlerinden sökülmeleri çok zordur. Erozyonu engellemekte de çok etkilidirler. Bunlardan alınan zeytin fidanı ile yetiştirilen, evcilleştirilmiş ağaçların ise kökleri sığdır, derine inmez.

Düşük rakımlı bölgelerde yetişmeye daha yatkın olan zeytin ağacı 400 metreye kadar yüksekliklerde ve denize daha yakın yerlerde daha verimli olurken, 1000 metreye kadar olan yüksekliklerde yetiştiği tespit edilmiştir. Su seven ağaç, susuzluğa da dirençlidir. Yıl içinde aldığı su miktarına göre zeytinleri ufak ve buruşuk veya büyük ve pürüzsüz olur.

Zeytin Fidanı Dikimi

Fidan dikimi yapılmadan önce, bir önceki sonbaharda toprağın derince işlenmesi gerekmektedir. Drenaj ve tesviye işlemleri de tamamlanmalı, eğer dikilmek istenen arazinin meyilli yüksek ise, teraslama işlemi gerçekleştirilmelidir. Temin edilen fidanların hastalık ve zararlılardan temiz olması çok önemlidir. Bu noktada dikilecek fidanların sertifikalı olması çok önemlidir. Tek bir hastalık veya zararlı taşıyan fidan birçok ağacın etkilenmesine yol açabilir.

Birden fazla zeytin fidanı aynı alana dikilmek isteniyorsa, fidanların arasındaki mesafe aşağıdaki gibi olmalıdır;

Kare biçimde yapılacak dikimlerde 5x5 metre ile 7x7 metre, Dikdörtgen biçiminde yapılacak dikimlerde ise 4x6 metre ile 6x8 metre.

Zeytin ağacının dikimi için 50-60cm çapında ve 50cm derinliğinde bir çukur açılması tavsiye edilir. Bunun yanında dikim sırasında toprağın gübrelenmesi de zeytin fidanın hızlı ve sağlıklı gelişimi için önemlidir. Gübrelemede çiftlik gübresi, triple süper fosfat ve potasyum sülfat gibi gübrelerin verilmesi tavsiye edilmektedir. Zeytinlerin çeşitli hastalık ve böceklere karşı ilaçlanması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Zeytin fidanı ilk yılını doldurduktan sonra her yıl amonyum sülfat ile desteklenebilir. İlk iki yıl zeytin fidanı bakımının çok dikkatli ve özenli yapılması gerekmektedir.

Gübre uygulanmadan önce toprak örneklerinin analiz ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

Zeytin Fidanını Dikerken ve Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytin fidanı alıp, dikim yapmak isteyenlerin aşağıdaki noktalara dikkat etmeleri fidanın sağlıklı gelişmesi açısından önem taşımaktadır;

Her ne kadar zeytin ağacı -12 santigrat dereceye kadar dayanıklı olsa da sıcaklığın -7 santigrat derecenin altına düşebildiği ve 400 rakımın üstünde bulunan alanlarda yetiştirilmesi risklidir. Zeytin fidanı dikimi, donuk olmayan toprağa ekim – mart ayları arasında dikilebilir. Diğer aylarda yapılan dikimler yağmurların az olmasından dolayı uygun değildir. Ancak sulama imkanı varsa tüplü fidanlar yılın her ayı araziye dikilebilir. Zeytin ağacı böcek ve hastalıklara karşı dayanıklı olsa da yine de bu tehditlere karşı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Zeytin fidanlarının budanması konusunda tecrübe sahibi kişilerden bilgi ve yardım alınması da önemle tavsiye edilmektedir. Vahşi ve evcil hayvanların henüz ince olan fidanları kırabileceği unutulmamalıdır.

Dikilen zeytin fidanı 3-4 yaşına gelene kadar dikine kök salar. Bu yaştan sonra kökler yumrulaşarak saçaklı bir kök sistemi oluştururlar. Kök sistemi toprağın hemen altında kaldığından dolayı, toprak hareketleri sebebiyle yüzeye çıkabilirler. Bu istenmeyen durumun düzeltilmesi ağacın ömrü ve verimliliği açısından önemlidir. Zeytin fidanı düzenli sulanan bir alana dikilmişse kök sistemi 80cm kadar derine inerken, yabani zeytinlerde bu derinlik 7 metreye kadar inebilmektedir.

Zeytin Ağaçlarının Ömrü

2000 yılından fazla hayatta kaldığı tespit edilen zeytin ağacının gövdesi düz değil, geniş, yumrulu ve kıvrımlı olarak büyür. Zeytin ağacı birçok ağaç gibi yeni katmanlar oluşturarak büyümediği için, ağacı keserek yaşını tespit mümkün değildir. Zeytin ağaçları birçok mantar, bakteri, böcek gibi olumsuz etmenlere karşı dirençlidir. Yapraklarında bulunan oleuropein ve kalsiyum elenolaten maddeleri ağacın kendisini zararlı organizmalara karşı korumasını sağlar. Bundan dolayı diğer birçok ağaçta görülen hastalık ve böceklenmeler zeytin ağaçlarında görülmez.

Ağaç yaşlandıkça bu dış tarafta bulunan ve gri bir renge sahip olan kabuk çatlamaya başlar. Bir zeytin ağacının büyümesi ve meyve vermeye başlaması 20 yılı bulur. Yıllar geçtikçe verdiği zeytin miktarı artmaya başlar. Bundan dolayı zeytin fidanı ekimi hem çevre hem de ekonomik olarak uzun vadeli, kuşaklar arası bir yatırım olarak addedilir.

Zeytin fidanı ile yetiştirilen ağaçların en verimli yaşları, olgunluk dönmeleri olan 10-150 yaşları arasıdır. Bu dönem ağaçların en fazla zeytin verdiği dönemdir. Olgunluk dönemi bitip yaşlanma dönemi başlayınca ağacın verimi azalmaya başlar. Halk arasında “var yılı” ve “yok yılı” olarak adlandırılan “periyodisite” ağacın bir yıl fazla, bir yıl az meyve vermesidir. Zeytin ağaçları da bir yıl bol zeytin verirken ertesi yıl az zeytin vermektedirler.

Verimsiz topraklarda bile yetişebilen zeytinin en büyük düşmanı dondur. -12 santigrat derecede kuruyan ve ölen zeytin ağacı bundan dolayı yüksek rakımlarda yetişmez. Gövdesi çöken, kuruyan veya yanan ağaçların yumruları ve kökleri yeni filizler verebilir. Yanan ağaçlar bile kısa sürede sürgün verirler. Bundan dolayı Antik Yunan’da “ölümsüz ağaç” olarak adlandırılan zeytin ağaçları hakkında merak ettiğiniz diğer konularla ilgili bize ulaşabilir, sitemizi kullanarak istediğiniz sayıda sertifikalı zeytin fidanı siparişi verebilirsiniz.

Zeytin Fidanı Satışı

Agrolidya.com üzerinden tüm ürünlerimizde olduğu gibi zeytin fidanı çeşitlerini de güvenle online olarak sipiş verip satın alabilirsiniz. Bulunduğunuz bu sayfada fidanlığımızda yetiştiridiğimiz satışa hazır zeytin fidanı çeşitleri ve zeytin fidanı fiyatları güncel olarak listelenmektedir. Satın almak yada bilgi almak istediğiniz zetin fidanı çeşidi ürezine tıklayarak ilgili fidanla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (545) 573 66 82