350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz fidanı sahip olduğu özellikler sayesinde ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Fransız asıllı olan fidan genellikle geç donların olduğu bölgelerde tercih edilir. İlkbahar aylarında soğuk hava koşulları devam ediyorsa fidan zarar görebilir. Fernor ceviz fidanı geç çiçeklenen bir fidandır. Bu sayede hava koşullarından olumsuz etkilenerek hasar almaz. Ceviz fidanının genel özellikleri:

Ceviz yetiştirilebilen bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir.Tüplüdür.Geç çiçeklenir.Meyveleri ovaldir ve meyveler kabuktan çok kolay ayrılır.Meyve tanelerinin ağırlığı yaklaşık 17,4 gramdır.Meyveler kuru ve taze ceviz olarak tüketilmek için uygundur. Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilebilir.

Fernor ceviz fidanı geç çiçeklenir,bu nedenle genellikle soğuk hava şartlarının uzun süre devam ettiği bölgelerde dikimi yapılmaktadır. Oval şekilde meyveleri olan ceviz fidanı verimlidir. Meyveler kabuğundan kolaylıkla ayrılır. Elde edilen meyveler hem kuru hem de taze olarak kullanım için uygundur. Cevizler eylül ayının sonlarına doğru hasat edilir.

Fernor Ceviz Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Fernor ceviz fidanı genellikle ceviz yetişen tüm bölgelerde yetişmektedir. Fidan için 1000 - 1200 rakım üzerindeki yerlerde yetişmesi daha kolaydır. İlkbahar mevsiminde geç çiçek açan fidan en çok İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde tercih edilmektedir. Fidan yetiştirmek isteyenler öncelikle fidan temin etmelidir. Fidanlar Agrolidya ile güvenle temin edilebilir. Özel ambalajında teslim edilen fidanlar toprağa doğrudan dikilebilir. Fidan yetiştirmek isteyenler öncelikle toprağı fidan için hazır hale getirmelidir. Ceviz fidanı toprak seçen bir fidan değildir. Fakat toprağın analizinin yapılması, toprağın verimliliğinin kontrol edilmesi tavsiye edilir. Böylelikle verimli topraklara dikilen fidanlardan verimli sonuçlar elde edilir.

Fernor ceviz fidanı, yılın belirli dönemlerinde dinlenmeye geçer. Fidanların dinlenme dönemi genellikle sonbahar mevsimidir. Bu mevsimde fidanlar -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Fidanlar sonbahar mevsiminde görülen erken donlara ve ilkbahar mevsiminde görülen geç donlara karşı hassas bir yapıya sahiptir. Soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklı olan ceviz ağacı +38 dereceye kadar zarar görmez. +38 dereceden fazla sıcaklıklarda cevizlerde güneş yanığı görülebilir. Bu nedenle cevizleri aşırı sıcaklardan korumakta fayda vardır.

Aşırı sıcaklarda alınan yöntemlerden biri ceviz fidanını ve ağacını soğuk suyla yıkamaktır. Gövde, dal ve yapraklara su tutularak serinlik kazandırılır. Ceviz fidanı ve ağacı için kullanılan bir diğer yöntem ise kaolindir. Kaolin, granit kayaçlardan elde edilen bir kil türüdür. Fidanın dikileceği yer eğer çok rüzgar alıyorsa fidanı rüzgardan korumak için rüzgar perdesi oluşturulabilir. Ceviz bahçesi kurmak isteyenler kuzeye bakan yamaçları tercih edebilir. Ceviz fidanı toprağının su tutmaması, gevşek olması, çakıllı ve alüvyonlu olması tavsiye edilmektedir. Bu tür topraklarda yetişen fidanlardan daha iyi verim alınmaktadır. Toprak pH değerinin ise 6,5 ile 7,5 arası olması tavsiye edilmektedir.

Fernor Ceviz Fidanı Nedir?

Fernor ceviz fidanı , Agrolidya web sitesi üzerinden satışa sunulmaktadır. Fidanlar tüplü olarak satışa sunulur. Tüplü fidanlar her mevsim dikimi yapılabilen fidanlardır. Tüplü fidanların kökleri toprak içinde korunur.Tüplü fidan kullanımı avantajlıdır. Çünkü poşet içindeki toprakta dikili olan fidan, yılın 12 ayı boyunca rahatlıkla dikilebilir. Fidanı dikmek isteyenler poşetten fidanı çıkarıp toprağa dikmelidir. Tüplü fidanların boyları açık fidanlara oranla biraz kısadır. Bunun nedeni ise fidanların poşette yer almasıdır. Toprağa dikilen ve bakımı iyi yapılan fidanlar kısa süre sonra canlanır ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye başlar.

Fernor Ceviz Fidanı Dikerken Nelere Dikkat Edilir?

Fernor ceviz fidanı dikerken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Fidan dikiminden önce ilk olarak toprağı gübrelemek gerekir. Dekar başına 3 ya da 4 ton yanmış ahır gübresi dökülmeli, toprak iyice sürülmelidir. Bu sayede toprağın verimliliği arttırılır. Dikim öncesinde fidanlar için çukur kazılmalıdır. Çukurdan elde edilen toprak, fidan dikildikten sonra fidanın çevresine yerleştirilmelidir. Eğer fidanda herhangi bir kırık veya ezilmiş dal varsa bu dallar narin bir şekilde kesilmeli, fidan temizlenmelidir. Çamurda, sert rüzgarlı havada ve don olan havada fidan dikilmemelidir.

Fernor Ceviz Fidanı Sulama Sıklığı Nedir?

Fernor ceviz fidanı suyu çok seven bir fidandır. Bu nedenle özellikle gelişimini tamamlamamış fidanların suyu düzenli aralıklarla verilmelidir. Yeni gelişen ve yeni gelişimini tamamlayan ceviz fidanları için her sulamada en az 25-30 litre su verilmelidir. Ceviz ağaçlarının yıllık ortalama su ihtiyacı 1400 mm’dir. Yeni dikilmiş fidanlara ican suyu vakit kaybetmeden verilmelidir.Bakımı doğru yapıldığında 3 yıldan sonra yüksek verimlilikte meyve elde edilir.

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45