Nonpareil Badem Fidanı

Nonpareil badem fidanı orjinali ABD bulunmaktadır. Ağaçları orta kuvvetli gelişir. Yayvan ve dağınık bir taç yapısına sahiptir ve orta iri bölgesi vardır.
%7
İndirim
79.90 TL
En geç 22 Temmuz 2024 Pazartesi günü kargoda
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Ağacın Fiziksel Özellikleri

  Hasat Dönemi   25 Ağustos - 15 Eylül
  Çiçeklenme Dönemi   15 - 29 Mart
  Ağaç Gelişimi   Orta
  Verimlilik   Yüksek
  Ağaç Yapısı   Yarı Açık
  Kendine Verimlilik   Hayır (Texas)

Meyve Özellikleri

  Kabuk Sertliği   Yumuşak
  İç Randımanı   58 - 60%
  İkizlik Oranı   %3'ten az        
  Meyve Ağırlığı   1.20 Gram
  Meyve Yapısı   Uzun
 

 

NOT: Meyve bahçelerindeki verimlilik ve meyve kalitesi çeşidin bölegeye uyumuna, arazinin toprak yapısına, sulama, gübreleme, budama, iklim özellikleri ve ağaç yaşına göre farklılıklar gösterebilir. 

 

Nonpareil Badem Fidanı Hakkında Genel Bilgilendirme

Anavatanı Amerika olanNonpareil badem fidanı oldukça verimli bir yapıya sahiptir. Uzun süre güvenle depolanabilme özelliğine sahip olan fidan, bilinçli şekilde yetiştirilmesi durumunda üreticiye oldukça fazla hasat imkânı sunar. Orta kuvvetli gelişme özelliğine sahip olan bu ağaç türü, yayvan ve  aynı zamanda dağınık bir meyve dağılımına sahiptir. Koyu kahverengi kabuk yapısına sahiptir ve iri uzun iç badem vermektedir.

İnce bir kabuk yapısına sahip olan Nonpareil badem cinsi, dikilmeye ve yetiştirilmeye hazır bir şekilde gönderilmektedir. Sipariş etmiş olduğunuz her bir ürün, güvenli gönderim yöntemleri sayesinde zarar görmeden kısa bir süre içinde elinize ulaşmaktadır. Nonpareil badem fidanları uzun süre depolanabilir, bayatlama ya da meyve vermede bozulma gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Fidanlar üreticilere sertifikalı olarak gönderilmektedir. Gereken tüm analiz ve kontrol çalışmaları tamamlanan sağlıklı fidanlardır. Dikime hazırdır, elinize ulaştıktan itibaren hangi mevsimde olduğundan bağımsız olarak dikilebilmektedir. Toprağın elverişli olması, uygun iklim koşulları, yıllık yağmur oranları gibi değişkenler badem verimini de doğrudan etkiler. Bu sebeple uygun koşulların sağlanması halinde gerekli bakım işlemlerini doğru şekilde yapmanız durumunda oldukça verimli ağaçlar yetiştirebilirsiniz.

Nonpareil Badem Fidanı Özellikleri

Nonpareil badem fidanı iç randımanı yaklaşık olarak %60 civarındadır, bunun yanı sıra ikiz meyve verme olasılığı %5 ile 10 arasındadır. Nonpareil fidanlar Texas badem çeşidi ile tozlandırılır. Sipariş etmiş olduğunuz fidanlar aşılı şekilde gönderilir. Dikime ve büyütülmeye hazırdır. Fidan dikilip gerekli koşullar sağlandıktan itibaren 6 ile 8 metre arasında büyür. Yıllık dallar üzerindeki tomurcuklar aynı mevsimde büyümektedir, ikinci dalların da büyümesiyle ağaç yayvan bir yapıya dönüşür.

Nonpareil badem çeşidi, ince kabuğu ve elle kolayca kırılması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Yılın 3 haftası hasat zamanı olarak değerlendirilmektedir. Bu zaman dilimi, hangi iklimde yetiştirildiğine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Yıllık bakım olarak badem ağaçlarına farklı işlemler yapılmalıdır. Bunların başında dikilen fidanların başları 70 cm tepeden vurulmalıdır. Kurak iklimde yetişmeye elverişli olan bademlerin sulanması, verimi 2 kat artırmaktadır. Şayet topraktaki azot, potasyum ve fosfor elementleri yetersiz ise, bu mineraller gübreleme yoluyla toprağa aktarılır.

Nonpareil Badem Fidanı Yetiştirmek İçin Gereken Koşullar

Badem üretimi, ekstradan efor sarf etmeye gerek olmayan, oldukça kolay ve pratik bir süreçtir. Nonpareil badem fidanı toprak özelliği olarak seçici bir meyve ağacı değildir. Derin ve alüvyal topraklara kolayca tutunarak köklerini yaklaşık 3 ile 5 metre arasında salar. Bu gibi hafif ve süzek topraklarda oldukça iyi meyve vermektedir. Badem için ideal iklim ise yazları sıcak kışları ise ılık ve yağışlı olan Akdeniz iklimidir.

Badem fidanı dikilecek toprağın ilk olarak güzelce sürülmesi gerekir. Derin topraklarda dikim aralığı 8-9 metre olarak ayarlanabilir. Daha zayıf ve derin olmayan topraklarda bu miktarın 5-6 metreye indirilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda yıllık yağış miktarı da badem ağacı dikimini doğrudan etkilemektedir. Yağışlar azaldığında dikim aralıklarını artırmak daha iyi sonuçlar vermektedir. Badem aşısı yapılmak için ise en az 2-3 yıl geçmesi beklenmelidir. Uygun olmayan toprak ve iklim koşullarında badem yetiştiriciliği çöğürler üzerinden yapılabilir.

Nonpareil Badem Kaç Yılda Kaç Kg Verir?

Nonpareil badem fidanı diğer badem fidanlarından ayıran özelliği, kulvarında meyve veren ağaçlara göre çok kaliteli meyve vermesidir. Diğer çeşitlerde randıman oranı %40 ile %50 arasında giderken, bu fidanda oran %70 oranlarına kadar çıkabilmektedir. Nonpareil fidanı dikiminden yaklaşık 3 sene sonra meyve vermektedir. Verim oranı ise ağacın yaşı ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, dikiminden sonra ilk hasat zamanında yaklaşık 30-40 kilogram civarında meyve almak mümkündür. Bu oran ağaç meyve vermeye başladıktan itibaren 5 yıl içinde 100 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Dikildikten yaklaşık 6-7 sene sonra badem ağacı senede 200 kiloya kadar meyve vermektedir. Aynı zamanda nonpareil bademi oldukça uzun ömürlü ağaçlar arasında yer almaktadır. 50 yıla kadar meyve vermeyi sürdürebilir. Bu açıdan hem üreticisinin yüzünü güldürmekte hem de çevreye katkı sağlamaktadır.

Sertifikalı Nonpareil Badem Fidanı

Sertifikalı meyve fidanı yetiştiriciliği, Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve kontrol edilmektedir. Bakanlığın onayından geçen ve gerekli tüm kontrolleri yapılan fidanlar bu sertifika belgesini almaya hak kazanır. Firmamız gereken tüm koşulları en yüksek kaliteli haliyle yerine getirerek nonpareil badem fidanı sertifikası almaya hak kazanmıştır. Gerekli toprak analizleri ilgili kurum tarafından sıkı denetimler sonucu gerçekleştirilmektedir. Bu sayede yetiştirilen fidanlar;

  • Hastalıksız
  • Verimli
  • Dikime hazır
  • Kaliteli

olmaktadır. Günümüzde pek çok üretici, satın almış oldukları fidanların dikime hazır ve meyve verme potansiyelinin yüksek olmasını ister. Sertifikalı fidanlar bu koşulların tümüne doğru cevap verdiği için, sıklıkla tercih edilmektedir. Sizler de sertifikalı nonpareil badem fidanlarını satın almak istiyorsanız hemen sipariş verebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82