Antep Fıstığı Fidanı (Aşılı)

Agrolidya tarafından en uygun fiyatlarla Aşılı Antep Fıstığı Fidanı satışı yapılmaktadır. Aşılı Fidanlarımız UCB1 doku kültürü ve klasik anaca aşılıdır.
249.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Aşılı Antep Fıstığı Fidanı Hakkında

Aşılı Antep Fıstığı Fidanı Agrolidya tarafından en uygun fiyatlarla Aşılı Antep Fıstığı Fidanı satışı yapılmaktadır. Aşılı Antep Fıstığı Fidanlarımızın UCB1 doku kültürü üretimi ve klasik anaca aşılıdır.  Aşılı Antep Fıstığı Fidanlarımızın boyu 40 cm - 80 cm arasında değişmektedir. Firmamız tarafından satışı yapılan Aşılı Antep Fıstığı Fidanları ülkemizin birçok yerinde çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yüzünü güldürmektedir. Siz de Agrolidya farkıyla satın alacağınız Aşılı Antep Fıstığı Fidanlarıyla güvenli bir şekilde yatırım yapabilirsiniz.

Yeşil altın olarak adlandırılan Antep Fıstığı konusunda Anadolu son derece şanslıdır ve gün geçtikçe Türkiye’nin dört bir tarafında Antep Fıstığı Fidanı yetiştiriciliği hız kazanmaktadır. Firmamız yetiştiricilerin yatırımlarını desteklemek amacıyla en güvenilir ve en sağlıklı Antep Fıstığı fidanlarının satışını yapmakta, bu değerli meyveyi hem doyasıya tatmanıza hem de büyük bir gelir kaynağı sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Antep Fıstığı Fidanı Özellikleri

İlk olarak Antep Fıstığı fidanı sakız ağacı ailesine mensuptur. Orta Doğu ve Orta Asya’da yetişen bir ağacın meyvesidir. Bugün ki Suriye topraklarında insanların milattan önce dahi Antep Fıstığı yetiştirdiklerine dair bulgular mevcuttur. Zamanla Atlantik aşırı kara parçalarına da yayılmış; fakat her zaman Orta Doğu en güzel Antep Fıstığının yetiştirildiği yer olmuştur. Aynı zamanda Şam Fıstığı olarak adlandırılması da bu yüzdendir.

Yapısı itibariyle Antep Fıstığı fidanı son derece dayanıklıdır. Sıcaklık farklarına uyum sağlayabilir. Fakat neme karşı dayanımı azdır. Ağaçları 10 metreye kadar uzayabilir. Hepimizin bildiği gibi söz konusu fidanın meyvesi Antep Fıstığıdır. Meyvesinin dışı krem rengi bir kabuğa sahiptir. İçi ise tatlı yeşil renkte olup morumsu bir zarı bulunur. Çalımsı sık dalları vardır ve meyvesi adeta üzüm salkımını andırır vaziyettedir. Antep Fıstığı Fidanı her iki yılda bir meyve verir, son yıllarda geliştirilen bazı çeşitlerde her yıl ürün almak mümkündür. Yetişkin bir ağaç ortalama 50 bin fıstığa sahip olur. Bu da 50 kg fıstık demektir. Dolayısıyla Antep Fıstığı son derece verimli ve bereketli bir meyve türüdür.

Antep Fıstığı Fidanı Nasıl Dikilir?

Antep Fıstığı fidanı bugün Türkiye, İran, Suriye, Meksika, Hindistan, Irak başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yetişmektedir. Türkiye’de adından da anlaşılacağı gibi özellikle Gaziantep civarında yaygındır. Bununla birlikte Kahramanmaraş, Siirt, Adıyaman, Diyarbakır, Mersin gibi illerde de yaygın olarak yetiştirilmekte, gün geçtikçe nemden uzak bütün bölgelerde dikimi yapılmaktadır.

Antep Fıstığı fidanının kök yapısı oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden pek çok toprak çeşidinde tutunabilir. En uygun ortam ise kısmen kireçli, derin topraklardır denilebilir. Ekimi için öncelikle 69 cm derinlik ve genişlikte çukurlar açılmalıdır. Ardından çukurdan çıkan toprak yanmış hayvan gübresiyle karıştırılır. Çukurun yarısı bu toprakla doldurulur ve fidan dikilir. Geri kalan toprakla da gövdesi kapatılır. Dikimden hemen sonra can suyu verilir.

Antep Fıstığı fidanı dikilirken 6’şar, 8’er veya 10’ar metrekare mesafeyle dikilir. Ağaçlar arasındaki mesafe daha fazla olabilir. Fakat gelişimi ve meyve kalitesi için daha az olmamalıdır. Özellikle toprak verimliliğinin yüksek olduğu yerlerde 10’ar metrekare mesafede dikilmelidir. Aksi taktirde birkaç yıl sonra ağaçlar aşırı yoğunlaşacak, birbirlerini gölgeleyecek ve üretim miktarının, kalitenin düşmesine neden olacaktır. Ayrıca hasat ve budama sırasında da zorluk yaşanmasına yol açacaktır.

Küçük bahçelerde her 8-9 ağacın arasına bir erkek ağaç dikilmelidir. Bu sayede polenler Antep Fıstığı bahçesinin her yerine yayılacaktır. 500-600 ve daha fazla fidanın olduğu bahçelerde ise her 20 dişi ağaca 1 erkek ağaç dikimi idealdir.

Antep Fıstığı Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Antep Fıstığı fidanı bakımları üç aşamada gerçekleştirilir. Bunlar sulama, budama, toprak işleme ve gübrelemedir. Yapı gereği Antep Fıstığı fidanı sulamaya çok ihtiyaç duymaz. Fakat özellikle yaz aylarında fidanlarınızı sulamanız verimi ve kaliteyi arttıracak, ağaçlarınızın gelişimini hızlandıracaktır. Dikimden sonra hemen can suyu verilmeli ve yaz aylarında en az iki kez sulanmalıdır.

Antep Fıstığı fidanlarının budaması hasattan sonra, ekim ayında yapılmalıdır. Budama yapılmazsa fazla meyve olduğu zaman dallar kırılabilir ve hasat zorlaşabilir.

Toprak işleme özellikle kış ayları girerken yapılmalıdır. Üç ya da beşli pullukla çapraz şekilde, derin olarak sürüm yapılır. Böylece yağmur sularının toprağa daha iyi işlemesi sağlanır. Eğer arazi çok dik ve eğimli ise sürüm yerine teraslama yoluyla toprak işlenebilir. İlkbaharda ise yüzeysel olarak, iki kez sürüm gerçekleştirilir. İlki nisan, ikincisi mayıs ayında yapılır. Nisan ayındaki sürme yabancı otları kontrol etmeye yararken mayıs ayında yağmurların sonundaki yabancı ot kontrolüne ve topraktaki suyun muhafazasına yardımcı olur.

Bol ve kaliteli ürün alabilmek için aynı zamanda yeterli seviyede gübreleme yapılmalıdır. Ülkemizde alkali toprak yoğunlukta olduğundan özellikle asit kökenli gübreler tercih edilmelidir. Yağış zamanına göre şubat ya da mart başında sülfat gübre kullanılmalıdır. Yine potasyum, fosfor içerikli gübrelerle organik gübre de Antep Fıstığı fidanı için faydalıdır.

Neden Sertifikalı Antep Fıstığı Fidanı?

Antep Fıstığı fidanı dikimi yapılırken arazi seçimi ile birlikte fidan seçimi büyük önem taşır. Bu açıdan sertifikalı fidan seçerseniz ismine doğruluğundan emin olursunuz. Firmamız sertifikalı Antep Fıstığı fidanı satışı yapmaktadır. Sertifikalı fidanlarımız kaliteli, verimi yüksek ve hastalıksızdır. Bütün denetimleri Tarım bakanlığı ve diğer kurumlarca yapılmakta, kalite tescili almış şekilde tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Aşılı Antep Fıstığı Fidanı Fiyatları

Aşılı Antep Fıstığı fidanı fiyatları anaç türüne göre belirlenir. Fidanın yaşına ve cinsine göre değişim gösterebilir. Haliyle tüpteki yaşı büyük fidan bitkinin daha kısa sürede meyve vermeye başlamasını sağlayacaktır. Firmamız her zaman uygun fiyat politikası takip etmekte, piyasa koşullarında kaliteden ödün vermeden en uygun fiyatlarla klasik anaç üzeri aşılı veya doku kültürü üretimi ucb1 anaç üzeri aşılı Antep Fıstığı fidanı satışı yapmaktadır. Fimamız 250 TL üzerindeki alışverişlerinizde ücretsiz kargo fırsatı sağlamaktadır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82