350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Fernette Ceviz Fidanı Hakkında

Fransız orijinali olan Fernette ceviz fidanı tüplü olarak satışa sunulmaktadır. Fidanın tüplü olması birçok avantajı beraberinde getirir. Günümüzde fidan dikimi için belirli dönemler tercih edilir. Bu dönemlerde fidan dikmek daha doğrudur. Fakat ceviz fidanını yılın herhangi bir zamanında dikmek isteyenler tüplü fidanlarla dikim yapmalıdır. Fernette ceviz fidanı,  Agrolidya web sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Web site üzerinde bulunan tüplü fidanın genel özellikleri:

Yılın herhangi bir zamanı dikilebilir. 

Fidan köklerini korur.

Fidan her zaman toprakla iç içedir. Bu sayede dikildiğinde kısa sürede verime geçer.

Fernette Ceviz Fidanı Özellikleri 

Fernette ceviz fidanı birçok özelliği bir arada bulunduruyor. Fidan sahip olduğu bu özellikler sayesinde ülkemizde sıklıkla tercih ediliyor. Fernor ceviz fidanının tozlayıcısı olan Fernette ceviz fidanı meyveleri kabuğundan kolaylıkla ayrılıyor. Karasal iklim koşulları için ideal olan fidanın genel özellikleri:

  • Geç uyanır.
  • Erken yaprak döker.
  • Sık sık dikilebilmesi için uygundur. 
  • Soğuk iklime karşı dayanıklıdır.
  • Meyvelerin hasat zamanı eylül ayıdır. 
  • Meyveleri kuru ve yaş olarak tüketilebilir. 
  • Meyveleri iri ve oval şekildedir.
  • Meyveler ince kabukludur.
  • Meyvelerin ağırlığı ortalama 15 gramdır.
  • Meyvenin randımanı %51 orandadır.

Geç uyanan, erken yaprak döken Fernette ceviz fidanı meyveleri iri ve oval şekildedir. Meyveler yaklaşık 15 gram ağırlıktadır. Fidanlar sık sık dikilebilir. Fidan, soğuk iklime karşı dayanıklıdır. Farklı bölgelerde fidan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fakat ceviz ağacının geç uyanması, soğuğa karşı dayanıklı olması bazı bölgeler için avantajdır. Karasal iklimin görüldüğü bölgelerde fidan dikimi yaygındır. Hava koşullarından olumsuz etkilenmeyen fidan gelişimini tamamladıktan sonra verimli meyve vermeye başlar. Bahçede tek adet fidan dikimi yapılabildiği gibi birden fazla fidanla ceviz bahçesi kurulabilir. İhtiyaç duyulan fidanlar Agrolidya web sitemiz üzerinden temin edilebilir.

Fernette Ceviz Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Fidan yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konular arasında iklim, toprak, sulama ve bakım yer alır. Fidan yetiştirmek isteyenler öncelikle doğru toprağa fidan dikmelidir. Toprak analizi yapılmalı, fidan için uygun toprak tercih edilmelidir. Ceviz fidanı toprak seçen bir fidan değildir. Kolay yetiştirilebilir olan fidan için doğru ve verimli toprak seçimi yapıldığında elde edilen meyve verimliliği artar. İklim koşulları göz önünde bulundurulmalı ve sulama sıklığı doğru ayarlanmalıdır. Tüm bu konular göz önünde bulundurulduğunda fidandan verimli meyve elde etmek daha kolaydır.

Fernette Ceviz Fidanı İklim ve Toprak Özellikleri 

Ülkemizin ceviz talebini karşılayacak üretimin olmaması son yıllarda yatırımcıları ceviz yetiştiriciliğine yöneltmektedir. Bu kapsamda ceviz bahçesi kurulumlarında tercih edilen tozlayıcı ceviz fidanlarından birisi de Fernette Ceviz Fidanıdır. Verimli bir tozlayıcı olarak dikkat çeken Fernette Ceviz Fidanı ana çeşidi Fernor Ceviz Fidanı ile birlikte yüksek rakımlarda dikilen bir türdür.

Tozlayıcı bir tür olan Fernette Ceviz Fidanı tozlama yaptığı Fernor Ceviz Fidanı gibi soğuk iklimi seven verimli bir ceviz fidanıdır. Tozlayıcısı olduğu Fernor Ceviz Fidanıyla birlikte Mayıs ayı içerisinde çiçek açtığı için geç donlardan zarar görmez. Fernette Ceviz Fidanı sonbahar mevsimi ile Kasımın başına kadar, kış dinlenmesine girmektedir. Bu süreçte yeni sürgün dallarını kapatmaya başladığından dolayı sonbahar donlarından etkilenmemektedir. Tozlayıcı bir tür olan Fernette Ceviz Fidanı Fernor Ceviz Fidanıyla birlikte Türkiye’nin en yüksek bölgelerinde (1800 Rakım) dikilebilmektedir.

Fernette Ceviz Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Fernette ceviz fidanı oldukça kolay bakımı olan bir fidandır. Fidan dikilmeden önce toprak hazır hale getirilir. Toprağa yanmış ahır gübresinin dökülmesi ve toprağın sürülmesi yeterli olacaktır. Dekar başına 3-4 ton yanmış ahır gübresi dökülmelidir. Gübre döküldükten sonra toprağın sürülmesi gerekir. Bu sayede gübrede bulunan elementler toprağa geçer. Gübreleme yapmak zorunlu değildir. Fakat gübreleme yapıldığında daha iyi verim alınır.

Gübreleme ve sürme işleminin ardından toprakta çukurlar kazılmalıdır. Ceviz fidanı sık dikilmek için uygun yapıya sahiptir. Eğer birden fazla fidan dikilecekse fidanlar arasında 4 metre mesafe olmalıdır. Fidanlar 4x8 metre mesafede dikilebilir. Fidanlar için hazırlanan çukurların derinliği 150 cm olmalıdır. Çukurların boyu ve eni ise 100 cm olmalıdır. Fidanlar poşetinden kolaylıkla çıkarılabilir. Çıkan fidanlar hazırlanan çukurlara yerleştirilir. Fidanların çevresi toprakla kapatılır. Fidanlar dikildikten hemen sonra sulanmalıdır. İlk sulamada yaklaşık 30 litre su verilmelidir. Fidanlar gelişmeye başladığında ve gelişimini tamamladığında 15-20 litre arası su verilebilir. Fidanlar ilk 3 yılını tamamladığında artık verimli meyve vermeye başlar. Birkaç yılda ağaç diplerine gübre atılabilir.

Fernette Ceviz Fidanı Tozlayıcısı

Fernette ceviz fidanı  dikildiğinde tozlayıcıya da ihtiyaç duyulur. Eğer ceviz bahçesi kurulacaksa Fernette ceviz fidanıyla birlikte Fernor ceviz fidanı bir arada dikilmelidir. Fernor ceviz fidanının ağırlıklı olduğu bahçelerde 90 Fernor ceviz fidanı olacaksa 10 Fernette ceviz fidanı olmalıdır. Fidan yetiştiricileri bu dengeyi kurarak ceviz bahçesi kurabilir. İlk iki yıl fidanlardan yüksek verimlilikte meyve almak zordur. Fakat fidan gelişimini tamamladığında üçüncü yılın ardından verimli meyve elde etmek daha kolaydır. Meyveler lezzetli ve iridir. Tarım Bakanlığı onaylı fidanlar kaliteli, sağlıklı ve güvenilirdir. Fidanlar, sertifikalarıyla birlikte adrese teslim edilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45