Arbosana Zeytin Fidanı

İspanya kökenli Arbosana Zeytin Fidanı sık dikim imkanı sağlayan bodur zeytin çeşitlerindendir. Dikildikten kısa bir süre sonra (2-3 yıl) meyve vermeye başlar.
59.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Arbosana Zeytin Fidanı Hakkında

İspanyol zeytin çeşitlerinden biri olan Arbosana, bodur yapıya sahip olan ve ülkemizde sıklıkla tercih edilen fidanlardan biridir. Arbosana zeytin fidanı çeşidini diğer zeytinlerden ayıran en önemli özelliği sık dikim yapılabilme imkânı sağlamasıdır. Aynı zamanda Arbosana zeytin, dikildikten itibaren 2 yıl içinde meyve vermeye başlamaktadır. Uzun vadede üreticisine büyük kazançlar sağlayan bu cins, bakımları doğru şekilde yapıldığında yüksek verim sağlamaktadır.

Arbosana Zeytin Özellikleri

Arbosana zeytin fidanı verimli yapısıyla bilinmektedir. Ayrıca sık dikim imkânı sunduğundan dolayı, üreticisine küçük alanlarda bile yüksek verim sağlaması büyük avantajlardan biridir. Arbosana zeytin özelliklerinden bazıları;

  • Olgunlaşma dönemi geçtir.
  • Ortalama yağ içeriği %19-%20 arasındadır.
  • Ağaç köklerinin yayılma kapasitesi yüksektir.
  • Meyvesi olgunken mor, kovucukları küçük, küre şeklinde ve hafif asimetriktir.
  • Zeytinlerin çekirdekleri oval ve simetriktir.
  • Bahar aylarında çiçeklenme dönemi başlar.

Arbosana zeytin özellikleri genel olarak yukarıdaki maddelerle açıklanabilir. Ülkemizde özellikle kıyı bölgelerde üretimi yapılan zeytin, önemli bir ihracat ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Arbosana zeytin cinsi de gerekli özen ve bakım sağlandığı müddetçe oldukça verimli yapısıyla üreticinin yüzünü güldürmektedir.

Firmamız Agrolidya, zeytin fidanlarını sertifikalı, tüplü veya açık köklü fidanlar olarak göndermektedir. Üreticilerimiz talep ettikleri fidanları kendi adreslerine sipariş ederek dikim işlemlerini fidanın cinsine bağlı olarak gerçekleştirebilir.

Arbosana Zeytin Yetiştirmek İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Arbosana zeytin fidanı yetiştirmek için ideal iklimin Akdeniz iklimi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kışların ılıman geçtiği mevsimlerden sonra gelen güneşli ve sıcak yaz aylarında yetişir. Arbosana zeytinlerin yetiştiği alanların yıllık ortalama sıcaklığı 15 ile 20 derece arasında olmalıdır. Bir diğer adı da bodur zeytin olan Arbosana zeytinler sık dikim yöntemine oldukça uygundur.

Arbosana zeytin dikimi için yılın en uygun zamanı buharlaşmanın en az olduğu rüzgarsız zamanlardır. Fidanları dikmek için toprağa açılan çukurun genişliği ve derinliğinin 40 cm olması yeterlidir. Fidanda bulunan kırık kök ve dalların uygun şekilde budanması gerekmektedir. Aşı yapılan bölgenin güney yönünde olmasına dikkat edilmelidir. Dikim esnasında leonardit ya da toz solucan kökenli gübre tercih edebilirsiniz. Dikimden sonra her bir fidan için yaklaşık 15 litre su verilmesi yeterli olmaktadır.

Dikilen zeytin fidanlarının 15-20 günde bir sulanması yeterlidir. Aşırı ve kontrolsüz sulama yapmak köklerin çürümesine neden olmaktadır. Arbosana zeytin dikim aralığını; fidan arası 2 metre, sıra arası 4 metre genişlikte olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zeytin yetiştiriciliğini saksıda gerçekleştirmek de mümkündür. Dış mekanda gerekli koşullar sağlandığı takdirde saksıda üretim sağlanabilir. İç mekanlarda ise bitki yaprak döktükten sonra kışın en az 2 ay dışarıda bakılmalıdır. Saksıda zeytin yetiştiriciliği, dış mekanda yetiştiricilik yapmak kadar verim sağlamamaktadır.

Arbosana Zeytin Verimi

Arbosana zeytin fidanı geniş hektarlı arazilerde sık dikim yapabilme olanağı sağlamasından dolayı üreticisine uzun vadede yüksek düzeyde verim sağlamaktadır. Arbosana zeytin cinsinden alınan yıllık verim çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Düzenli budama, sulama ve bakım sağlayan fidanlar 2-3 yıl içinde ilk meyvelerini vermektedir.

Periyodik budaması ve sulaması yapılan yetişmiş bir zeytin ağacı ortalam 150-200 kg meyve vermektedir. Bu miktar sahip olunan ağaç miktarı doğrultusunda katlanarak artacaktır. Sizler de sahip olduğunuz toprak yüzölçümü doğrultusunda en uygun dikimi gerçekleştirerek birkaç yıl içinde yüksek kârlı üretime geçebilirsiniz. Aynı zamanda Arbosana sahip olduğu yüksek yağ oranı ile zeytinyağı üretimine de olanak sağlamaktadır.

Arbosana Zeytin Fidanı Fiyat ve Sipariş

Arbosana zeytin fidanı sipariş vermek için firmamız Agrolidya’yı güvenle tercih edebilirsiniz. Sertifikalı fidan yetiştiriciliği yapan işletmemiz Tarım Bakanlığı tarafından denetlenen ve testlere tabi tutulan fidanların satışını gerçekleştirmektedir. Bu sebepten dolayı oluşabilecek çeşitli hastalıklar fidanlarda bulunmamaktadır. Siz değerli üreticilerimize her zaman kaliteli ve yüksek verim sağlayan fidanları internet sitemizde sunarak keyifli alışveriş yapma imkânı sunuyoruz.

Firmamızdan yapacağınız alışverişlerde 250 lira ve üzerine kargo ücretsizdir. Siparişleriniz uygun dikey kargolama kutularında sağlam şekilde paketlenerek tarafınıza iletilmektedir. Kargoda oluşabilecek hava değişimleri fidanların renginde hafif bir soluk renk oluşmasına neden olabilir. Bu durum dikim ve sulama sonrasında normale dönecektir. Sizler de en uygun fiyatlı Arbosana zeytin fidanı sipariş vermek için hemen sitemize giriş yaparak güvenli şekilde fidanlarımızı satın alabilirsiniz.

Tüplü Zeytin Fidanı Nedir?

Tüplü Arbosana zeytin fidanı kökü toprak içinde ve poşetli şekilde satılan bitkilerdir. Tüplü fidanların en büyük avantajı, yılın her ayı toprağıyla birlikte dikilme olanağı sağlamasıdır. Agrolidya tarafından üreticilerimize sunulan tüplü zeytin fidanlarının boyları, açık köklü fidanlara göre daha kısadır. Bu durum fidan toprağa dikildikten sonra ilerleyen dönemleri etkileyen bir özellik değildir. Açık köklü fidanlar da tüplü fidanlar da bir noktadan sonra aynı gelişimi göstermektedir.

Tüplü Arbosana zeytinlerin dikimi de diğer fidanlarla benzerlik göstermektedir. Yapılması gerekenler sırasıyla;

Dikim yapılacak her bir çukura potasyum ve fosfor karışımlı gübreler karıştırılarak koyulur.

Gübreyle karıştırılan toprak ilk katman olarak hazırlanır.

Tüplü fidan torbasından tutularak dikkatlice çıkarılır. Bu işlem sırasında satın alınmış olan fidanının toprağını dağıtmamak oldukça önemlidir.

Gübrelenmiş toprağa yerleştirilen fidan, toprak seviyesinden 5 ile 10 cm derine dikilir.

Kenarda kalan boşluklar alttaki gübreli topraklarla doldurularak sıkıştırılır.

Her bir fidana can suyu verilir.

Tüplü zeytinler yılın her zamanı sorunsuz şekilde dikilmesinden dolayı üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sizler de internet sayfamızda bulunan Arbosana zeytin fidanı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ilgili ürüne kolayca ulaşarak sipariş verebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82