250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Bertina Badem Fidanı

Bertina Badem Fidanının ağaç gelişimi oldukça iyi olup gelişimi çok hızlıdır. Bertina Badem Fidanı kendine verimli bir badem çeşididir.
%16
İndirim
35.50 TL
Benzer Ürünler

Bertina Badem Fidanı Hakkında

Kökeni İspanya’ya uzanan Bertina bademiorijinal bir İspanyol bademi çeşididir. Karakteristik özelliği ise diğer badem çeşitlerine göre daha çok çiçeklenmesidir. Bertina badem fidanı ekilmesi ile bademin yolculuğu başlamaktadır. Sonrasında ise ağaç gelişimi ile de devam etmektedir. Özellikle de ağaç gelişimi mükemmel olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca gelişimi de çok hızlı bir tür olduğu içinde üreticiler içinde çiftçi dostu bir meyve olarak nitelendirilmektedir.

Bertina badem fidanı üzerine son zamanlarda çok fazla araştırma yapılırken yoğun bir ilgide görmektedir. Bu durumun nedeni ise hem iç piyasada hem de ihracat açısından şansı yüksek bir badem çeşididir.

Meyve ikiz oranı ise oldukça düşüktür. Verim açısından incelendiğinde ise verimli olarak nitelendirilir. İri tanelidir. Bütün badem çeşitlerinin yetiştirildiği ağaçlar düşünüldüğü zaman hastalıklara karşı da dayanıklılığı çok yüksektir.  Ancak çiçeklenme zamanı olarak en geç çiçeklenen badem olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca da taş bademi ailesinin bir üyesidir.

Bertina bademi 400 ile 1600 metre rakım arasında bulunan alanlarda yetişebilen bir bitkidir. Bertina badem fidanı dikimi için en uygun olan arazi ya da toprak kireçli veya çakıllı olan alanlardır. Bahçelerine dikmeyi düşünenler için ise güney taraflarda olmasında dikkat edilmelidir. Ayrıca hafif meyilli olmalı ve arazi ise su tutmamalıdır. Bu tür niteliklere sahip alanlar Bertina bademinin yetiştirilmesi için ideal yerlerdir.

Bertina Badem Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Bertina badem fidanı dikilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunun için;

İlk önce fidanların dikileceği alanlar belirlenmelidir.

Çukurlar dikkatli bir şekilde açılmalıdır.

Kış mevsimi daha yumuşak bir bölgede yetiştirilecek ise dikim için en uygun zaman sonbahar olacaktır.

Kış mevsimi sert geçiyor ise fidan dikimi için en uygun zaman ise ilkbahar olacaktır.

Mesafeler için is 6mx6m ya da 6mx7m olarak ayarlanması çok daha iyi olacaktır.

Badem fidanları eğimli arazilere dikilmelidir.

Dikim zamanı geldiği zaman torbalı fidanlar daha çok tercih edilmelidir. Çünkü toprağı tutması ve aynı zamanda da ağaca dönüşme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Fidan çukurlarının derinliği ise 70 ile 80 cm arasında olması yeterlidir. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir.

Fidan diplerine yapılabilirse sap-saman uygulaması yapılması önerilmektedir. Fidanın dikildiği ilk andan itibaren bir anda tepesi 80 santimetreye kadar vurabilmektedir.

Bertina Badem Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Bertina badem fidanı bakımında da dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylardan biri ise badem ağaçlarının alacakları şekilleri hakkındadır. İlk iki yıl boyunca fidan düzenli olarak budanır. Ancak budama yaparken çok fazla kesilmesi de ağaca dönüşmesinin önüne geçebilmektedir. Doğru bir şekilde budama yapılması çok önemlidir. Titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Badem bahçeleri üzerine çalışılırken ağaçların alacakları şekiller için en uygun sistem belirlenmelidir. Yapılan çalışmalar sonucunda da değişik doruk dallı yöntemin en iyisi olduğu görülmüştür. Başka bir deyiş ile de modifiye lider olarak da adlandırılmaktadır. Ortalama olarak 2 ile 3 yıl içerisinde terbiye sisteminin kurulması ve oluşturulması için yeterlidir. İlerleyen yıllarda da budamaya da gereken özen gösterilmeye devam edilmelidir. Çünkü verimi etkileyen etmenlerin başında gelmektedir.

Budama yapılırken kalın dallardan uzak durulmalıdır. Yarım ile üç santimetre kalınlığında olan dalların budanması gerekmektedir. Uç budaması ile yaz budaması da unutulmamalıdır. Budanırken daha çok badem ağaçlarına vazo şekil verilmektedir.

Türkiye’de badem yetiştiriciliği genellikle kuru koşullar altında yapılmasına karşın yıllık yağışın 600 mm’nin üstünde olan bölgelerde bademin sulanmasına gerek yoktur. Ancak yaz aylarında mutlaka sulanmasına özen gösterilmelidir. Çünkü o dönemde yapılan sulamanın faydası oldukça büyüktür.

Bertina badem fidanı büyürken sulama dikkat edilmelidir. Ağaca dönüşüp meyve vermeye başladıktan sonra kuru koşullar altında yetiştirilmeye devam edilir. Genel olarak ise bademler çok su sevmez. Bu yönü ile yetiştirilme açısından avantaj getirirken sulanmasına gerek yoktur anlamı da çıkarılmamalıdır. Diğer bitkilere oran ile daha az su istemektedir.Sulanması durumunda ise verim ortalama olarak iki ile dört kat arasında daha verimli bir hale getirmektedir.

Bertina badem fidanı bakımında dikkat edilmesi gereken son nokta ise gübrelemedir. Her yıl düzenli olarak azot takviyesi yapılmasına dikkat edilmelidir. Diğer bitkilerde olduğu gibi gübreleme bir bitkinin büyümesinde oldukça etkili olmaktadır.

Bertina Badem Fidanı Hastalıkları

Bertina badem fidanı hastalıkları denince akla ilk gelen hastalıklar;

Bakteriyel kanser

Zamklanma hastalığı olarak sayılabilir.

Sert çekirdekli olan meyve ağaçları içinde en önemli olan hastalıklar olarak karşılaşılmaktadır. Bakteriyel kanserde bakteriler enfekteli yaprak ve göze neden olur. Aktif bir kanser olduğunun belirlenmesi durumunda ise dal ve gözlerinde de daha büyük sorunlar meydana gelmektedir.

Budama yapılırken fidanın yaralanmasına neden olma, enfekteli göz dipleri ve belirsiz bir nedenden dolayı açılan yaralardan bakteriler kolaylıkla girebilmektedir. Kanserde durum daha çok kışın sonu ve ilkbaharın başlangıcında belli olmaktadır. Zamk salgısı aşağıdan yukarıya doğru bir sızıntı şeklinde gözlemlenmektedir. Çiçek ve yapraklarda hastalanabilmektedir. Bu durumun yanında ise ağır bir enfeksiyon geçirilmiş ise çiçek sayısı ise de o kadar düşük olmaktadır.

Bertina Badem Fidanı Fiyatı ve Siparişi

Bertina badem fidanı dayanıklı ve verimi yüksek bir meyvedir. Bu özelliklerinden dolayı da çok yoğun bir talep görmektedir. Fidanların ücretlendirilmesi ise adet üzerinden yapılmaktadır. Belli bir fiyatın üzerinde alışveriş yapılır ise kargo ücretsizdir. Sayfamızdan üzerinden rahat bir şekilde sınav yapabilirsiniz. Sizlerden alınan talep ile adres bilgilerinin ışığında ise güvenli bir şekilde sizlere getirilmektedir. Güvenle fidanlarımızı tercih ederek bademin en saf hali ile tanışabilirsiniz.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45