250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Penta Badem Fidanı

Diğer badem fidanlarına göre bazı avantajları nedeniyle Türkiye'de yeni yaygınlaşan Penta Badem Fidanı en geç çiçeklenen badem çeşitidir.
%41
İndirim
49.90 TL
Benzer Ürünler

Penta Badem Fidanı Hakkında Bilgilendirme

Badem çok fazla çeşidi bulunan çok değerli bir besindir. Özellikle de son yıllarda badem yetiştiriciliği üzerine artan talepler ile de verimli olması, yetiştirme koşulları gibi pek çok parametrede detaylı bir şekilde incelenmektedir. Farklı farklı kökenlerde badem fidanlarının birleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu kökenler ise Lauranne ve S5133 olarak karşımıza çıkmaktadır. İki çok önemli ebeveyninde özelliklerini alan bu özel badem çeşidi de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Penta badem fidanı ile başlayan bu süreçte ağaca dönüşmesi ve sonrasında ise de badem vermesine kadar uzanan uzun bir zamandır. Bu süreçte ise de çok fazla dikkat edilmesi gereken nokta ve zamanlama çok önemlidir. Fidanın alınması ve toprağa dikilmesinden itibaren doğru bir şekilde her şeyi yapılırsa kısa bir süre içerisinde de verimli bir hasat dönemi geçirilmesi mümkündür.

İspanya’da o bölgeye özgün olan çok fazla badem çeşidi bulunmaktadır. En dikkat çeken özellikleri ise bu bademlerin daha geç çiçeklenmeleri olmaktadır. Kaliteli bademler olarak da bilinmektedir. Bu İspanyol bademlerinden biri olan Penta ise de son dönemlerde hem hakkında çok fazla araştırma yapılan hem de lezzeti ile de damaklara hitap eden bir badem olması ile de öne çıkmaktadır.

Badem yetiştiricileri ya da bu işe yeni girmek isteyenlerin badem çeşidine karar vermekte zorlanabilirler. Ancak detaylı bir araştırma ve elde edilecek bilgilerin ışığında da karar vermek kolaylaşmaktadır. Penta badem fidanı hakkında daha ayrıntılı bilgiler ile devam edelim.

Penta Bademi Özellikleri Nelerdir?

Penta bademi ülkemizde de son yıllarda tanınmaya başlamış ve yaygınlaşmaya başlamış bir badem çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Penta badem fidanı dikildikten sonra yarı dik bir şekilde ve yarı kuvvetli olacak şekilde büyümektedir. Ağacın gelişimi bu şekilde devam ederken yarı sık olarak da fidanların dikilmesine özen gösterilmelidir. Çünkü yan dal oluşturma yeteneği diğer badem fidanlarına göre daha yüksektir.

Ağa gelişimi ve sonrasında da badem vermeye başlaması ile de en çok merak edilen noktaların başında ise verimi merak edilmektedir. Çok iyi bir verim ile hasat edilmektedir. Sert kabuklu bir badem olmasına karşın veriminin yüksek olması ise de adından sıkça söz ettirilmesinde etkili olmaktadır. Uygun niteliklere sahip bir toprak ile de badem yetiştiriciliğine başlanabilir.

Bitkilerde tozlaşma çok önemlidir. Genellikle de badem yetiştiriciliğinde bir tozlayıcıya ihtiyaç duyulmaktadır. Penta bademinde ise tozlayıcıya ihtiyaç yoktur. Kendi kendine yapabilmektedir. Bu yönü ile çiftçi dostu olan Penta badem fidanı oldukça avantaj sağlamaktadır.

Meyve özellikleri olarak incelendiği zaman;

Taş bademi sınıfına girdiği görülmektedir.

%27-30 arasında iç randımanı bulunmaktadır.

İç ağırlığı ise 1 gramdır.

Penta bademinin iç rengi ise açık kiremit renklidir.

İç yapısının şekli uzun ve hafif şişkindir.

Penta bademinde ise aroma açısından ve besin içeriği yönünde de iyi olarak nitelendirilmektedir.

Penta Badem Çiçeklenme Zamanı Ne Zaman?

Penta badem fidanı ekilmesi ve sonrasında da ağaca dönüşmesinin tamamlanması ile de hasat dönemi en çok beklenen zaman olmaktadır. Çiçeklenme zamanı ise Ferragneste bademinden yaklaşık olarak 10 ile 20 gün sonra olmaktadır. Makako bademinden ise de 2 ile 3 gün sonra olmaktadır. Çiçeklenme zamanın gelmesi başka bir yönden bakıldığı zamanda badem oluşumun ilk aşamasıdır. Tozlaşmanın kendi kendine gerçekleştiğinin de bir kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Penta Badem Ne Zaman Hasat Edilir?

Badem çiçeklerinin açması ve kabuklarının oluşumu ile de süreç devam ederken çiçeklenme zamanın geçmesi ile bademlerin hasatı beklenmeye başlanmaktadır.Hasat zamanı ise Ferragneste bademinden yaklaşık olarak 8 ile 10 gün önce olmaktadır. Bu detaylar ve ayrıca da bölgenin rakım ile iklim şartlarına göre de hasat dönemlerinde de değişiklikler yaşanabilmektedir. Süre olarak ise bu değişiklikler haftalar seviyesinde olmaktadır.

Bu badem çeşidini diğer badem çeşitlerinden ayıran en önemli özelliği ise ilkbaharın gelmesi ile birlikte geç don riski de beraberinde gelmektedir.  Dolayısıyla da bu tür yerler için iyi bir seçim olacaktır. Erken hasat edilebileceği içinde çok büyük bir avantajı da beraberinde getirmektedir.

Badem fidanı seçimi yapılırken bölgenin iklim şartları mutlaka incelenmelidir. Her badem çeşidi her bölgede yetişemez. Verimli bir hasat olunması isteniyor ise don olayı ve sulama imkanları detaylı bir şekilde tasarlanmalıdır.

Penta Badem Fidanı Bakımı

Bir badem ağacı olmadan önce Penta badem fidanı ile yolculuk başlamaktadır. Fidanın toprağa dikilmesi ile de bakım yapılması ve ihtiyaçlarına uygun olarak da bakılması gerekmektedir. Çeşitli dönemlerde fidanların budanmaktadır. Bunun yanında ise sulamamaya çok dikkat edilmelidir. Az ya da çok verilmesi değil doğru miktarda verilmesine özen gösterilmelidir. En son adımda ise gübreleme de büyümesi ve gelişmesi açısından da önemli bir yere sahiptir. Azotlu gübre tercih edilmelidir.

Budama yapılmasının amacı ise fidana bir şekil kazandırılmasının sağlanmasıdır. İlk badem meyveleri dallarda oluşmaya başlar. Ancak budama süresi boyunca çok titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aşırı yapılması halinde fidan zarar gördüğü içinde Penta badem fidanı zarar görmüş olacaktır. Sulama ise daha çok yaz aylarında daha önemli olmaktadır. Kurak ortamlarda badem yetiştirilmektedir. Fidanın dikilmesini takiben ilk üç yıl sulamaya çok dikkat edilmelidir. Gübreleme ile de azot takviyesi yapılmış olmaktadır. Derin ancak yapısında su tutmayan bir toprak özelliklerine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Penta Badem Fidanı Hastalıkları

Penta badem fidanı hastalıkları içerisinde en çok karşılaşılan sorun yaprak mantarlarının oluşmasıdır. Bu mantarlara karşı fidanın gösterdiği direnç orta düzey olarak değerlendirilmektedir. Bir vairo kadar çok kuvvetli değildir.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45