Teksas Badem Fidanı

Teksas badem fidanı Kaliforniya’da en yaygın ikinci badem fidanı çeşididir. Fidan geç çiçeklenir. Çiçeklenme döneminde ağacın hepsi aynı anda çiçeklenmez.
%7
İndirim
79.90 TL
En geç 27 Haziran 2024 Perşembe günü kargoda
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Teksas Badem Fidanı Hakkında Genel Bilgiler

Badem yetiştiriciliği her geçen gün artmakta… Günümüzde ülkemizin farklı bölgelerinde badem yetiştiriciliği yapılmakta... Bademler bahar döneminde çiçek açtığı için bazı bölgelerde yetişen bademler hava koşullarından etkilenerek zarar görmekte. Bademlerin zarar görmemesi için çeşitli önlemler alınmakta. Soğuk hava koşullarından etkilenmeyen, zarar görmeden yüksek verimlilik sağlayan Teksas badem fidanı sahip olduğu bu özellik sayesinde kışı sert geçen bölgelerde yoğun ilgi görüyor. Hava koşullarından etkilenmemesi ve yüksek verimliliğe sahip olmasıyla ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştiriliyor. Badem yetiştiricileri ticari açıdan fidan aldığı gibi kendi ihtiyacını karşılayacak kadar badem yetiştirebiliyor.

Teksas Badem Fidanı Nedir?

Teksas badem fidanı Kaliforniya’da en yaygın ikinci badem fidanı çeşididir. Fidan geç çiçeklenir. Çiçeklenme döneminde ağacın hepsi aynı anda çiçeklenmez. Bu sayede çiçekler ve meyveler zarar görmez. En verimli çeşitlerden biri olan Teksas bademi, soğuk havalardan en az derecede etkilenir. Yumuşak kabuklu olmasıyla tercih edilen bademin iç meyve kalitesi orta düzeydedir. Bademin iç randımanı %45-50 arasındadır. Badem fidanının ikiz meyve oranı ise %15-20 arasındadır. Geç çiçek açan bademin meyveleri geç olgunlaşır. İç meyveler orta iriliktedir. Badem fidanı oldukça kuvvetlidir. Dışarıdan gelen olumsuz hava koşullarına ve hastalıklara karşı dayanıklı yapıya sahiptir. Badem dikmek isteyenler Agrolidya web sitemiz üzerinden fidan temin edebilir. Teksas badem fidanları özel ambalajında sipariş adresine teslim edilir.

Teksas Badem Fidanı İklim ve Toprak Özellikleri Neler?

Ülkemizin farklı bölgelerinde yetişen Teksas badem fidanı genellikle 400 metre ile 1600 metre rakım arasında dikilmektedir. Badem fidanının dikilmesi için iklim ve toprak özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Badem fidanı için kireçli ve çakıllı topraklar uygundur. Toprağın hafif güneye bakması avantajlıdır. Su tutmayan, verimli, geçirgenliği olan topraklar her zaman daha verimli meyve almayı sağlar. Ağır topraklarda badem yetiştirmek oldukça güçtür. Bu nedenle ağır olmayan topraklar tercih edilmektedir. Fidan dikmeden önce toprağa gübre vermek gerekir. Yanmış ahır gübresi ile gübreleme yapmak fidandan daha verimli meyve almaya yardımcı olur. Dekar başına 4-5 ton yanmış ahır gübresi dökmek yeterli olacaktır. Gübreleme işleminin ardından mutlaka toprak sürülmelidir. Teksas bademi en güçlü bademlerden biridir.

Soğuk ve rüzgarlı havaya karşı dirençlidir. Aynı zamanda geç çiçeklendiği için çiçekleri zarar görmez. Bu sayede farklı iklimlerde özellikle kışı sert geçen bölgelerde yetiştirilebilir. Teksas bademi yılın 12 ayı dikilebilir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde dikilme yapılmaktadır. Kışları soğuk ve rüzgarlı geçen bölgelerde ilkbahar mevsiminde fidan dikilmelidir. Kışları yumuşak geçen bölgelerde ise sonbahar mevsiminde fidan dikilmesi tavsiye edilir. Fidanlar ilkbahar mevsiminde çiçek vermeye başlar. İlkbahar mevsimi rüzgarlı ve yağışlı geçen bölgelerde Teksas bademinin yetiştiriciliği kolaydır. Teksas bademi geç çiçek açtığı gibi çiçeklerin tamamı aynı zamanda açmaz. Bu sayede badem ağacı çiçeklerini korur.

Teksas Badem Fidanı Ne Zaman ve Nasıl Dikilir?

Teksas badem fidanı yılın 12 ayı dikilebilir. Genellikle sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde fidan dikimi yapılmaktadır. Teksas badem fidanı eğer kışı sert geçen bölgelerde dikilecekse ilkbahar aylarında dikilmelidir. Eğer kışı yumuşak geçen bölgelerde dikilecekse sonbahar aylarında dikilmelidir. Fidanlar temin edilmeden önce nereye dikileceği belirlenmelidir. Fidan dikilmeden önce toprak uygun hale getirilmelidir. Ardından fidan için çukurlar kazılmalıdır. Kaç adet fidan dikilecekse o kadar çukur kazılmalıdır. Fidanlar Agrolidya güvencesiyle temin edilebilir. Tarım Bakanlığı onaylı fidanlar sağlıklı, verimli ve kalitelidir. Kaç adet fidana ihtiyaç varsa web site üzerinden sipariş edilebilir. Eğer birden fazla fidan dikilecekse fidanlar arasındaki mesafe 6 metre olmalıdır.

Fidanlar gelişerek büyük badem ağaçlarına dönüşür. Badem ağaçları birbirine çok yakın olmamalıdır. 6 metre mesafe fidanlar için idealdir. Fidanlar için açılan çukurlar 50-70 cm derinlikte olmalıdır. Fidan dikimi yapılırken fidanlar için hazırlanan çukurlar aynı derinlikte ve genişlikte olmalıdır. Dikilen fidanların etrafı kapatıldıktan sonra can suyu olarak adlandırılan ilk su verilmelidir. Fidanlara yaklaşık 5 litre kadar su verilmelidir. Sonraki sulama sıklığı ise 10 günde bir olacak şekilde devam edebilir. Eğer fidanın bulunduğu bölge kışları yağış alıyorsa kışın sulama yapılmamalıdır. Yaz aylarında 10-15 günde bir sulama yapılabilir. Fidan geliştikçe sulama sıklığı uzatılabilir.

Teksas Badem Fidanı Budaması Nasıl Yapılır?

Teksas badem fidanı budamaya ihtiyaç duyan bir fidandır. Budama sayesinde fidanlara canlılık kazandırılır. Budama işlemi fidan dikildikten sonra iki yıl içinde yapılır. İki yıl içinde yapılan budama işlemine fidan terbiyesi adı verilir. Budama işlemi sayesinde fidanın şekli belirlenir. Bu şekle uygun budama yapılır. Sonraki yıllarda ağaç ihtiyaç duyduğu sürece budama yapılabilir. Fakat budama işleminde kalın dalları kesmemek gerekir. İnce dalları keserek budama yapılmalıdır. Budama yaparken tecrübeli kişilerden yardım almak en doğrusudur. Budama işleminde ağaç dallarına zarar vermemek önemlidir.

Teksas Badem Fidanı Gübreleme Nasıl Yapılır?

Teksas badem fidanı dikilmeden önce toprak gübrelenir. Gübreleme sayesinde toprağın özellikleri arttırılır. Ardından fidan dikilir. Fidan dikiminin ardından yılda bir kez gübreleme yapmakta fayda vardır. Yılda bir gübreleme yapılamıyorsa iki yılda bir gübreleme yapılabilir. Toprakta bulunan azot ve diğer elementler zamanla çekilir. Toprağa azot kazandırmak, toprağın değerlerini yükseltmek için gübreleme yapılır. Teksas badem fidanı için yanmış ahır gübresi kullanılabilir. Gübreleme işlemi sayesinde fidanların verimliliği artar.

Agrolidya web sitemiz üzerinden badem fidanı temin edilebilir. Fidanlar özel ambalajında adrese teslim edilir. Doğru toprak seçimi, doğru sulama, doğru budama ve gübreleme ile fidanlardan verimli sonuç almak mümkündür. Fidanlar Tarım Bakanlığı onaylıdır. Güçlü ve verimli badem fidanından lezzetli ve orta irilikte meyveler elde edilir. Meyveler ticari anlamda kullanılabildiği gibi fidan yetiştiricileri tarafından da kullanılabilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82