Arbequina Zeytin Fidanı

Son yıllarda Türkiye’de dikimi artmaya başlayan verimi ile ünlü Arbequina Zeytin Fidanlarını agrolidya.com üzerinden güvenle sipariş verebilirsiniz.
%15
İndirim
34.90 TL
En geç 03 Ekim 2022 Pazartesi günü kargoda
Kargo Kargo
Benzer Ürünler

Arbequina Zeytin Fidanı 

Köken olarak İspanya kökenli olan bu fidan çeşidi Katalonya Bölgesi’nde en çok kullanılan zeytin çeşididir. İspanya’nın diğer bölgelerinde de sıkça kullanılan Arbequina Zeytin Fidanı sık dikim alanları için referans görevi görmektedir. Arbequina Zeytin Fidanı bunun yanı sıra birçok başka ülkede de sıkça kullanılmaktadır. Kendine verimli olarak tanımlanan bu zeytin çeşidi düşük sürme gücüne sahiptir.

Arbequina Zeytin Fidanı erken meyveye yatması ile yüksek ve sürekli verim sağlamaktadır. En önemli özelliği olarak ise yüksek yağ oranına ve harika yağ kalitesine sahip olmasıdır. Köklenme seviyesi olarak da yüksek bir güce sahiptir. Halkalı lekeye ise kısmen dayanıklı olduğu söylenebilir. Eliptik-mızrak şekilli, küçük, kısa ve orta genişliktedir. Olgunlaştığında siyahtır. Küçük ve küresel-simetrik şekle sahiptir. Tepe yuvarlak ve sapsız, maksimum enine kesiti yuvarlak ve bir miktar tabana oturmuştur. Meyve eti çekirdek ile orantılıdır. Oval ve simetriktir. Soğuğa karşı dayanıklı olan Arbequina Zeytin Fidanı dal kanserine ise duyarlı bir fidan çeşidi olarak göze çarpmaktadır. 
 

Arbequina Zeytin Yorumları

İspanya menşeili bir zeytin çeşidi olan arbequina zeytin çeşidinin meyveleri yuvarlak ve şişkindir ve ağacı bodur yapılıdır. Bodur özellik göstermesinden dolayı sık dikim yapılabilir. Ayrıca daha kısa sürede ürün vermesi, makineli hasada uygun olması ve soğuk iklimlere dayanıklılığı gibi birçok avantaja sahip bir çeşittir. Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan çeşidin yağı bildiğimiz zeytinyağına göre çok daha meyvemsi bir tada sahiptir.

Arbequina Zeytin Yağ Oranı

Arbequina zeytin ağacından elde edilen yağ oranı %25 civarındadır, bölge ekolojisine göre değişiklik gösterebilen yağ oranı %33 seviyelerine çıkabilmektedir. Arbequina zeytin meyvesi oldukça küçük taneli yağ oranı düşük fakat yağ içeriği bakımından kaliteli ve sağlık yönünden çok yararlı bir çeşittir. İçerisinde barındırdığı sağlık, şifa deposu yağ içeriğiyle ilaç olarak önerilebilecek kalitede zeytin yağ oluşturmaktadır. Ülkemizde Arbequina zeytin ağaçları yetiştirilen bahçeler, son yıllarda oldukça artış göstermeye başlamıştır. İspanya’nın belirli bölgelerinde, Arjantin, İtalya gibi birçok ülkede Arbequina zeytin ağacı sıklıkla yetiştirilmektedir. Erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden edilen soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı kalite bakımından mükemmel sonuçlar verir. Zeytinin rengi yeşilken, yere değmeden, yaralanmadan, ezilmeden toplanması, kısa sürede enzim kullanmadan, soğuk sıkım olarak üretilmesi yağın kalitesine etki etmektedir.

Arbequina Zeytin Kaç Kilo Verir 

Arbequina zeytin ağacından 8 ile 12 kg arası zeytin elde edilmektedir. Ayrıca hasat edilen döneme göre değişiklik gösterebileceği gibi, 3-4 kilo zeytinden 1 kg kaliteli asidi düşük zeytinyağı elde edilebilir. Toplanan Zeytinler salamuralık olarak da kullanılabilir.

Arbequina Zeytin Bahçesi Kurulumu

Arbequina zeytin bahçesinin kurulacağı bölgede iklim ve diğer ekolojik koşulların uygunluğu, teknik bakım işlemleri usulüne uygun olarak yerine getirilebilmesine ve Arbequina zeytin fidanının seçilen bölgeye uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.  Türkiye’nin büyük pazarlara yakınlığı ile iç ve dış ticaret imkanları dikkate alındığında karlı bir tarımsal üretim alanına yatırım yapılacaktır.

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82