250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Meyve Fidanı Hakkında

Agrolidya.com online fidan satış sitemiz üzerinde ana kategorilerden biri de meyve fidanları kategorisidir. Bu kategorimizde diğer ana kategorilerde yer almayan, meyve fidanı anaçları, Antep fıstığı fidanı ve anacı, badem anaçları, Trabzon hurması fidanı, sarı lop incir fidanı gibi meyve fidanı ürünlerine ve meyve fidanı yetiştirmekle ilgili genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüplü Fidan Nedir?

Tüplü fidanlar, kökleri toprak içerisinde ve poşetlenmiş şekilde muhafaza edilen fidanlardır. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca toprağıyla birlikte dikilmesi mümkün olan fidan çeşitleridir. Tüplü fidanların boyları poşetli oldukları için açık köklüye göre kısadır, sonraki dönem aynı boyda olurlar.

Tüplü Fidanın Avantajları 

  • Pazarlaması kolaydır mevsimi ve zaman uzundur.
  • Her mevsim dikim yapılabilir.
  • Ambalaj ve kullanımı kolaydır.
  • Satış yerinde bakımı (sulama ve gübreleme) kolaydır, gömü v.s. dertleri yoktur.
  • El değiştirme esnasında az zarar görür.

Tüplü fidan üretimi nasıl yapılır? 

Ağaçlandırma çalışmaları tohum temininden başlayarak fidan dikim ve bakımına kadar bütünlük arzeden bir olaylar zinciridir. Ağaçlandırma başarısını artıran faktörlerden biriside fidan kalitesidir.

Özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerimizde ağaçlandırma çalışmalarının başarısını yükseltmek için tüplü fidan üretimi zorunludur.

Tüplü fidan; gerek ekim ve gerekse şaşırtma yoluyla muhtelif cins kaplar içerisinde yetiştirilen ve kabı ile fidanın dikileceği sahaya nakledilerek toprağı ile dikilen fidandır.

Tüplü fidanda amaç, fidanın büyüme ve taşıma süresinde köklerin dış ortamın etkilerinden korunması, fidan köklerinin belli bir ebattaki kaplarda karışımı belli bir yetiştirme ortamında (toprak, turba vb.) gelişmesinin sağlanmasıdır.

Açık Köklü Fidan Nedir?

Kış dönemi dediğimiz, Ekim başından Mart sonuna kadar olan 6 aylık zaman diliminde dikilebilen fidanlardır. Açık köklü fidanlar, biraz daha uzun olur. Ancak bu durum tamamen geçicidir. Açık köklü fidanların nakliyesi biraz daha ekonomiktir ve toplu alımlar için kolaylık sağlar.

Aşılı fidan Nedir? 

Aşılama, iki bitkinin kaynaştırılarak büyütme tekniğidir. Bitkinin üst kısmına gelen yerine kalem, kökünü meydana getiren kısmına ise anaç adı verilir. Doğru fidan üretimi ve virüs testi için aşılama önemli bir uygulamadır. Farklı yollarla çoğaltılmaya çalışılan çeşitlerin önüne geçilmesi aşılama ile mümkündür. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanmak için de aşılama çok faydalı bir uygulamadır.

Aşı yapılacak anaç da seçilen çeşit kadar önemlidir. Son yıllarda özellikle doku kültürü anaçlarla kurulan bahçelerin gelişi çok hızlı olmakta ve böylelikle yatırımın geri dönüşü çok daha hızlı olmaktadır.

 

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45