Elegant Lady Şeftali Fidanı

Sertifikalı Elegant Lady Şeftali Fidanı çok verimli bir şeftali fidanı çeşididir, erken yaşlarda meyve verir ve lezzetli meyvelerinden dolayı tercih edilir.
%17
İndirim
149.99 TL
En geç 27 Mayıs 2024 Pazartesi günü kargoda
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Elegant Lady Şeftali Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Kaliforniya’da ıslah edilen bir çeşittir ve ABD’de en çok yetiştiriciliği yapılan çeşitler arasında bulunur. Ağaç yapısı olarak orta kuvvette ve yarı dik bir şekilde gelişme gösterir. En sevilen özelliklerinden birisi de Elegant Lady şeftali çeşidinin meyvesi hasat zamanından iki hafta sonra dalında kalsa bile sert bir şekilde bekleyebilir, o denli dayanıklı yapıya sahiptir. Çoğu şeftalide olduğu gibi Elegant Lady de kışın görülen düşük sıcaklıklara karşı hassastır. O nedenle kışı sert geçmeyen yörelerde yetiştiriciliğinin yapılması önerilir. Meyvesi orta büyüklüktedir, standart meyvesi vardır.  Meyve kabuğu koyu parlak kırmızı bir renge sahiptir. Çekirdeği ete yapışık değildir, kolaylıkla ayrılabilir. Meyvesi orta suludur ve lezzetli, aromatiktir.

Olgunlaşma zamanının aynı olduğu çeşitler arasında bir numaradır, diğerlerine göre en kaliteli ve en iyi çeşit özelliğine sahiptir. Dalında dayanıklılığı ile adını duyursa da rafta da mukavemeti oldukça iyi bir çeşittir. Eğer doğru zamanda hasadı yapılır ise depolamaya ve et dokusunun sert olması nedneiyle nakliyeye çok uygun bir çeşittir. Bu da ihracat konusunda üreticilere avantaj sağlar.


Elegant Lady Şeftali Fidanı Hangi Rakımda Yetiştirilir?

Şeftali, yazı yağışlı geçmeyen, kuru bölgeleri sever. Aksi takdirde çeşitli fungal hastalıklar görülür.  Tropikal bölgelerde yetiştiriciliği yapılacaksa rakımı yüksek olan dağlık bölgeler tercih edilmelidir. Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Ege ve Marmara bölgeleri içinde 800 metreye kadar dikimi yapılabilir.


Elegant Lady Şeftali Fidanında Tozlayıcı Çeşit Bulundurmak Zorunlu mu?

Elegant Lady şeftali fidanı kendine döllenen bir çeşittir. Yani döllenmesini tamamlaması için tozlayıcı çeşide ihtiyaç duymaz. Bu nedenle bahçe tesisinde tek çeşit yetiştirilebilir.


Elegant Lady Şeftali Fidanı Dikim Sıklığı Nasıldır? 1 Dönüme Ne Kadar Elegant Lady Şeftali Fidanı Dikilir?

Klasik anaçlı şeftali fidanlarında genel olarak sıra arası 5 metre, sıra üzeri 5 metre olacak şekilde dikim yapılmasını öneriyoruz. GF 677 ve Gadaman anaçlı şeftali çeşitlerinde ise bu sıklık 5x4 metre olabilir. Bu cümleden de anlaşılacağı gibi kullanılan anaç, dikim mesafesini etkileyen önemli bir unsurdur. 5x5 metre sıklıkla yapılan dikimlerde 25 metrekareye düşen fidan sayısı 1’dir. Yani dekara (dönüme, 1000 metrekareye) 40 adet fidan dikilmiş olur.


Elegant Lady Şeftali Fidanı Gübreleme ve Sulaması Nasıldır?

Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre farklılık arz edecektir.  Yine de bazı kaynaklar 10-15 günde bir sulanmasını belirtir. Sulama yöntemi olarak damlama sistemini öneriyoruz.  Bu sistem kullanılırsa 1 metre aralıklar ile 4litre/saat damlatıcılar kullanılabilir. Bu şekilde en fazla 3 günde bir sulanmalıdır.  Gübreleme konusuna geldiğimizde en sağlıklı kararı toprak analiz sonucu bize söyleyecektir. Yine de çiçeklenme öncesi fosfor ve potasyumlu gübreler kullanılmalıdır. Bu elementler çiçeklenme üzerinde etkilidir.  Bunun yanında mikro elementleri de uygulamayı ihmal etmemek gerekir. Meyve veren ağaçların sürgün ucu büyümesini teşvik etmek amaçlı da azotlu gübreler kullanılabilir.


Elegant Lady Şeftali Fidanı Budaması Nasıldır?

Budama tipi olarak açık vazo tipi (goble) adını verdiğimiz sistem uygulanabilir. Yani tek bir lider bırakılmamalıdır. Ağacın şeklini bizim seçtiğimiz gövdeden yükselen 3-5 adet dal belirler. Bu dallar yerden 45 ile 90 cm yükseklik arasında olup, farklı yönlerde bulunmalıdır. Bu seçilen ana dallar arasında büyümeyi dengeli bir şekilde sağlamamız ve ona göre budama yapmamız gerekir. Ağacın tacını aşağıdan vermeye çalışırsak budama, ilaçlama ve hasat sırasında meyvelerin toplanması gibi işlemlerimiz de o denli kolaylaşır.


Elegant Lady Şeftali Fidanı Hasat Zamanı Nedir?

Bu durum değişkenlik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse 25-26 Temmuzda da hasadı başlayan yerler var, Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren (bazı zamanlarda ve yörelerde Ağustos ayının 1 ve 2. haftaları)hasat edilen yerler de var. Redhaven çeşidinden yaklaşık 22 gün sonra hasat edildiğini de söyleyelim.


Elegant Lady Şeftali Fidanı Fiyatı Nedir?

Elegant Lady çeşidi dâhil tüm şeftali, nektarin ve diğer meyveler hakkında bilgi almak ve fidanlarımızın fiyatlarını öğrenmek için agrolidya.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82