250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Edremit Zeytin Fidanı

Anadolu kökenli olan Edremit zeytin fidanı meyve iriliği bakımından orta büyüklüktedir. %24 gibi yüksek bir yağ oranına sahip bu fidan çeşidinin kokusunun hoş ve ilgi çekici olması ayrı bir olumlu özelliğidir.
%21
İndirim
19.90 TL
Benzer Ürünler

Edremit Zeytin Fidanı

Kökeni Anadolu’ya uzanan Edremit zeytin fidanı özel bir zeytinin büyüyeceği bir ağacın ilk halidir. Zeytin iriliği olarak ise orta büyüklükte olarak nitelendirilmektedir. En dikkat çeken özelliği yağ içeriğidir. Yaklaşık olarak %24 oranında yağ içermektedir. Sadece tat olarak değil kokusu ile de çok orijinaldir. Bunun yanında ise çok hoş bir görünüme sahip olduğu içinde oldukça ilgi çekicidir. Yüksek kaliteli zeytin sınıfına yer almaktadır.
Zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Mutfaklarda sadece günün ilk öğünü olarak tüketilmeyen zeytin, Zeytinyağının üretimi içinde kullanılmaktadır. Soğuk sıkım tekniği kullanılarak elde edilen yağların büyük çoğunluğu ise Edremit zeytinin yapılmaktadır. En kaliteli zeytinyağının üretimini Edremit zeytininden olması, bu çeşidi aradan zeytin çeşitleri arasına sokmaktadır.


Edremit zeytin fidanı zaman içerisinde iyi bir bakım ile de orta kuvvetli bir gelişim göstermektedir. Ayvalık zeytini olarak da bilinen bu çeşit Ülkemizde de zeytin denince ilk akla gelen zeytin çeşitleri arasında yer almaktadır. Yemeklerin sırrı olan yağında ham maddesi olması ile de çok daha önemli bir hale gelmektedir.
 

Edremit Zeytini Özellikleri Nelerdir?

Orta irilikte meyveye ve çekirdeğe sahip olan bir zeytin olan Edremit zeytinin şekli ise yuvarlak silindirik olarak tarif edilebilir. Kaliteli ve sağlık açısından da uygun bir besin olması ile de yüzyıllardır Edremit zeytin fidanı dikilerek zeytin ağaçları yetiştirilmektedir. Kökenin bu coğrafyaya uzanması ise de bu zeytinin ne kadar eşsiz olduğunu kanıtlamaktadır.
Zeytinin gelişimi ilk önce altın sarı renkli bir meyve olarak başlamaktadır. Kokulu ve aromatiktir. Sonrasında ise olgunlaşan meyveler siyaha dönmeye başlamaktadır. Sofralarda tüketilen siyah sele zeytin olarak da değerlendirilerek hayatınızdaki yerini almaktadır.
Altın sarısı renkten başlayan meyve pembeleşmektedir. Bu hali ile de pembe zeytin olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Farklı lezzetleri denemeyi sevenler içinde güzel bir alternatiftir. Edremit zeytin fidanı  yabani anaçlar üzerine aşılama yapılarak ya da çelik yöntemi kullanılarak üretilmektedir.
Depolamaya elverişli olması zeytin yetiştiricileri içinde önemli bir avantaj sunmaktadır. Türkiye’nin zeytin üretimi Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde ikinci sırada olması, önemli bir ekonomik değerinde olduğunu göstermektedir.
Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelerden başlayarak Karadeniz kıyılarına kadar zeytin yetiştiriciliği çok farklı noktalarda ve yoğun olarak yapılmaktadır. Bazı kişiler hobi olarak ya da kendisi için bu iş ile ilgilenirken bazı kişilerde bu alanda ticari faaliyet göstermektedir. Hatay ve Mardin arasında da yoğun bir şekilde zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır.
En çok zeytin yetiştiriciliği yapan bölge Ege Bölgesidir.Edremit zeytin fidanı kendi kendine tozlaşabildiği için yardımcı bir tozlaştırıcıya ihtiyaç duymamaktadır.
 

Edremit Zeytin Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Her ağaç küçük bir fidan olarak başladığı yolculuğu boyunca çevresel etmenler ve iklim şartları çok belirleyici olmaktadır Özellikle de;

  • Bölgenin toprak yapısı ve mevcut durumu
  • Arazinin durumu ve özellikleri
  • İklimin kurak ya da yağışlı olması
  • Bulunulan konum ve bölge
  • Bölgeye özel alınan önlemlerin etkileri açıkça görülmektedir.

Sıcaklık bir zeytinin çevreye yayılmasın sağlayan ana faktörlerden bir tanesidir. Soğuk havalara karşı çok dayanıklı değildir. Dolayısıyla da fidanın gelişmesi ve bir ağacın ise de zeytin vermesini doğrudan etkilemektedir. 40 ‘ ye geldikten sonra zeytin ağaçları sulanmaya başlamalıdır.
İdeal zeytin yetiştirme sıcaklığı ise ortalama olarak 15 ile 20  arasında olmalıdır. Çünkü hızlı ısınan bir yerde zeytinler zamanından önce gelişir ve ani bir soğuma ile de büyük bir zarar ile de karşı karşıya kalır.
Çiçeklenme zamanı Mayıs ve Haziran aylarında olmaktadır. Çok hızlı bir şekilde çiçeklendikten sonra ise meyve oluşumu ve büyüme aşamasına geçmektedir. Tam olarak da olgunluğa ulaştıktan sonra ise Ekim ve Kasım aylarında da hasat edilmektedir.
Zeytinin kuraklığa dayanıklı olduğu bilinmektedir. Ancak her bitki de belli bir miktarda yıllık yağış istemektedir. Daha iri bir zeytin olması isteniyor ise yaz aylarında su ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Kar ile dolu yağışlar arasında zeytin yetiştiricilerinin istemediği iki yağış türüdür.  Çok fazla yağış alması dalların kırılmasına, dolu ise meyvelerin zarar görmesine sebep olacaktır.
 

Edremit Zeytin Fidanı İlk Mahsulü Ne Zaman Alınır?

Edremit zeytin fidanı ekildikten sonra yaklaşık olarak 4 ile 6 yıl içerisinde de ilk zeytinlerini vermektedir. İlk mahsul çok büyük olmasa da her geçen yıl yetişen zeytin sayısı artmaktadır. Ağaç güçlendikçe de mahsulde daha verimli olmaktadır. Dikildikten 10-15 yıl sonra ise en verimli döneme ulaşacaktır. Ortalama olarak bir zeytin ağacının verimli ömrü ise 150 yıldır, ağaç olarak binlerce yıl yaşayabilir. 
Edremit Zeytin Fidanı İlaçlanması
Edremit zeytin fidanı ne kadar dirençli olsa da çevresel faktörlerin değişmesi ve çeşitli nedenlerden dolayı ciddi hastalıklarında meydana gelme olasılığı bulunmaktadır. Doğal çözüm yolları kullanılarak fidanların ilaçlanması oldukça önemlidir. Böylelikle mantarların neden olabileceği ciddi olarak nitelendirilen hastalıklarında önüne geçilmiş olmaktadır.
 

Yüzlerce fidan çeşidini bünyesinde bulunduran Agrolidya.com adresinize teslim fidan çeşitleri ve %100 müşteri memnuniyeti garantisi sunmaktadır. Seçim yaptığınız ürünleri güvenli alışveriş seçeneği ve hızlı kargo gönderimi ile en kısa zamanda adresinize ulaştıran Agrolidya alanında lider firmalar arasında bulunmaktadır.

Fidan satın alırken bilmeniz gerekenleri aşağıdaki açıklamalardan okuyabiliriz.

Tüplü Fidan Dikim Rehberi

Açık Köklü Fidan Dikim Rehberi

Bahçe Kuranlara Devlet Desteği

Tüplü Fidan Nedir?

Tüplü fidanlar, kökleri toprak içinde ve poşetli şekilde korunan fidanlardır. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca toprağıyla birlikte dikilme olanağı olan fidan çeşitleridir. Tüplü fidanlarımızın boyları poşetli oldukları için açık köklüye göre daha kısadır, toprağa dikildikten sonraki dönemde hızlı bir şekilde aynı boya gelirler.

Fidanlarımız kargo aşamasında ısı farkından dolayı solgun görünebilir, dikiminden sonra canlı ve parlak görünümüne kavuşacaktır. Bir süre sonra toparlanır ve dikildiği bölgeye uyum sağlar. Bu durum tamamen geçici ve olağandır.

Açık Köklü Fidan Nedir?
Kış dönemi dediğimiz, Ekim başından Mart sonuna kadar olan 6 aylık zaman diliminde dikilebilen fidanlardır. Açık köklü fidanlar, biraz daha uzun olur. Ancak bu durum tamamen geçicidir. Açık köklü fidanların nakliyesi biraz daha ekonomiktir ve toplu alımlar için kolaylık sağlar.

Açık Köklü Fidanlar Kargo Aşamasında Kurur Mu?
Açık köklü fidanlar kargo aşamasında zarar görmemesi ve köklerin suyunu çekmemesi için iyice sarılıp bantlanarak kargolanır.Kış dönemi uyku durumundaki bitkinin köklerine, nemli ve rutubetli ortam sağlandığı taktirde günlerce hayatta kalabilir. Açık köklü fidanlarımız kargo öncesinde gerekli kök budamaları yapılarak en sağlıklı şekilde size ulaşmaktadır.

Fidanlarımı Diktim, Ne Zaman Meyve Alabilirim?
Ceviz Fidanlarımız, dikildiği yıl itibari ile üzerinde 1-2 adet meyve görülebilir ama bu meyveler bitki gelişimini olumsuz etkileyeceği için ilk 3 yıl koparılması tavsiye edilir. Meyve Fidanları ve Narenciye Fidanları 3-4 yaş aralığında meyve vermektedir. Meyve alabilme durumu her fidana ve bulunduğu konumunun iklim şartlarına, toprak yapısına ve bitki besleme koşullarına göre farklılık göstermektedir. 

Açık Köklü İle Tüplü Fidan Arasındaki Boy Farkının Sebebi Nedir?
Açık köklü fidanlar tüplü fidanlardan daha uzun, daha hızlı mı büyüyor gibi sorular aklınıza gelebilir. Açık köklü fidan ve tüplü fidan bir sonraki sene ortalama olarak aynı boya gelecektir. Bu nedenle açık kök ile tüplü fidan yetişme kriterleri aynıdır.

Açık köklü fidan dikimden sonra tepe budaması yapılıp boyu %40'a kadar kısaltılmaktadır. Fidan boylarından dolayı açık köklü veya tüplü seçimi yapmak çok doğru değildir.Fidanın boyundan çok kök kalitesi en önemli kriter olmalıdır.

Tozlayıcı Nedir?
Fidan açıklamalarında tozlayıcı ifadesi varsa, hasat açısından oldukça önemli bir husustur. Bazı fidanlar çiçeklenirken hem erkek hem de dişi olarak çiçek açabilir. Tozlayıcıya gerek duymaz. Bu fidanlar kendine verimlidir. Kendi başına dikilince bolca meyve verebilecektir. Eğer bir fidanda Tozlayıcı bilgisi verilmişse, bu fidan sadece dişi çiçek açmakta ve kısır demektir. Bu sebeple tozlayıcı olarak verilen türün alınması önerilmektedir. Fidanlardan her iki şekilde de meyve alırsınız ancak, önerilen tozlayıcı ile dikilirse meyve oranı artar.

Fidanlarımız Neden Sertifikalıdır?
Sertifikalı meyve fidanları Tarım Bakanlığı tarafından verilen belge ile satılmakta ve üretilmetedir. Sertifikalı fidan Tohum Tescil Sertifikasyon Genel Müdürlüğünce kayıtlı, gerekli kontrolleri yapılmış fidandır. Gerekli tüm şartların sağlanmış olan fidanlara ilgili kuruluş tarafından sertifika hakkı verilmektedir. Fidan üretilen arazilerin toprak kontrolü ve analizleri yapılarak, İl Tarım Müdürlüğünce incelenmektedir. Kaliteli, verimli, hastalıksız ve devlet tarafından denetlenmiş fidan dikmek için Sertifikalı fidan temin etmeniz oldukça önemlidir.

Fidanlarımız Neden Aşılıdır?
Aşılama, iki bitkinin kaynaştırılarak büyütme tekniğidir. Bitkinin üst kısmına gelen yerine kalem, kökünü meydana getiren kısmına ise anaç adı verilir. Doğru fidan üretimi ve virüs testi için aşılama önemli bir uygulamadır. Farklı yollarla çoğaltılmaya çalışılan çeşitlerin önüne geçilmesi aşılama ile mümkündür. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanmak için de aşılama çok faydalı bir uygulamadır.

Aşı yapılacak anaç da seçilen çeşit kadar önemlidir. Son yıllarda özellikle doku kültürü anaçlarla kurulan bahçelerin gelişi çok hızlı olmakta ve böylelikle yatırımın geri dönüşü çok daha hızlı olmaktadır.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor.

Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, antep fıstığı fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Agrolidya’dan Nasıl Sipariş Verebilirim?
www.agrolidya.com 'da dilerseniz web sitemizden güvenli şekilde kredi kartı ve havale yöntemiyle, dilerseniz iletişim numaralarımızdan bizi arayarak veya whatsApp sipariş hattımızdan bize ulaşarak sipariş verebilirsiniz.

Ne Kadar Kargo Ücreti Öderim?
www.agrolidya.com 'da 250 lira ve üzerindeki siparişlerinizde kargo bedavadır. 

Ürünleri Nasıl Gönderiyorsunuz?
Satın aldığınız ürünler özel korumalı ambalajlarımızla özenle paketlenip kargoya verilmektedir.

Satın Aldığım Ürünler Kargoda Zarar Görürse Ne Yapmam Gerekir?
Satın aldığınız ürün zarar görmüş olarak size gelirse veya yanlış ürün gelirse ilk olarak bizimle iletişime geçiniz.

Siparişimi İptal Etmek İstersem Paramı Geri Alabilir miyim?
Satın aldığınız üründen memnun kalmazsanız veya başka bir sebepten dolayı siparişinizi iptal etmek isterseniz bizi aramanız yeterlidir.

Agrolidya’ya Ne Kadar Güvenebilirim?
Agrolidya yarım asırlık tecrübesiyle sertifikalı fidan üretimi ve satışı yapmaktadır. Ülkemizde üreticilerle buluşturduğumuz milyonlarca verimli fidanımız en büyük referansımızdır. Web sitemizden yapacağınız tüm alışverişler 256 Bit SSL güvenlik sertifikasıyla koruma altındadır.

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenlik Sertifikası ve KVKK Kapsamında verileriniz güvende.
Kolay iade

Kolay İade

Satın aldığınız ürünler 14 gün içerisinde iade edilebilir.
Destek

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri destek merkezimizle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Ürünleriniz en geç 3 iş günü içerisinde paketlenip, kargoya teslim edilir.

Yeni Eklenen Ürünler

Blog Haberleri

Tüm Blog İçerikleri
Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45