250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Ferragnes Badem Fidanı

Fransız orijinali bir ürün olan Ferragnes diğer badem çeşitlerine göre oldukça dayanıklı bir üründür. Ferragnes badem fidanı, yetiştirilmesi en kolay badem türleri arasında bulunmaktadır. Ağaçları kuvvetli yarı dik gelişir. Tozlayacıları Ferraduel, Texsas'dır.
%17
İndirim
29.90 TL
Benzer Ürünler

Ferragnes Bademinin Özellikleri Nelerdir?

Fransız orijinali bir ürün olan Ferragnes Badem Fidanı diğer badem çeşitlerine göre oldukça dayanıklı bir üründür. Ferragnes Badem Fidanı, yetiştirilmesi en kolay badem türleri arasında bulunmaktadır. Ferragnes Bademinin ağaçları kuvvetli ve yarı dik gelişir. Ferragnes Badem Fidanının tozlayacıları Ferraduel, Texsas'dır.

Ferragnes Badem diğer badem çeşitlerine göre dayanıklı bir tür olması nedeniyle depolanabilirliği mümkün; pazar değeri de yüksek bir meyvedir. Aynı zamanda unu, yağı, sütü, şurubu ve çerez olarak da birçok alanda değerlendirilip kullanılabilir. 

Bademler acı ve tatlı olarak iki gruba ayırabiliriz. Tatlı bademleri ise kabuğun özelliklerine göre el, diş, taş ve sert kabuklu bademler olarak dört alt gruba ayırıyoruz. Ferragnes Badem Fidanı, diş bademi grubundadır. Yani bu bademlerin diş ile kırılması oldukça kolaydır. Badem tesislerinde bulunması gereken en önemli badem çeşitlerindendir. Fransa kökenli olan Ferragnes Badem Fidanı, Cristomorto (İtalyan orijinli) ile Ai badem çeşitlerinin melezi sonucu elde edilmiştir. Fransa ve İspanya’da ana çeşit olarak kullanımı yaygındır. Türkiye'de de en yaygın olarak kullanılan badem fidanı çeşitlerindendir. Ticari açıdan çok iyi değerlendirilen klasik bir badem çeşididir ve genelde taze tüketim olarak (atıştırmalık) tüketilen, meyvesi iri ve gösterişlidir ve bu nedenle paketlemeye uygundur. Ferragnes Bademin lezzeti de çok iyidir. Ferragnes Badem Fidanı başta fungal (mantari) hastalıklar olmak üzere hastalıklara ve dona karşı toleranslıdır.

Ülkemizin de hemen hemen her yerinde görülen Ferragnes Bademi, yerli çeşitlere kıyasla geç çiçeklenir. Bu nedenle Ferragnes Badem Fidanı genellikle erken donların yaşandığı yerlerde tercih edilir. Ferragnes Badem Fidanının hızlı geliştiği için meyvelerini erken vermektedir. Ferragnes Badem Fidanı verimi yüksek olmakla birlikte her yıl meyve verir. Ferragnes Badem Fidanı sert kabuklu bir çeşittir. Ferragnes Badem Fidanında sık dallanma görülmez ve kendisi ile uyuşmaz. Ferragnes Badem Fidanı yabancı döllenen bir çeşittir. Bu nedenle Ferragnes Badem tesislerinde mutlaka tozlayıcı çeşit bulunması gerekir. Tozlayıcı çeşit olarak Ferraduel (çoğunlukta), Texas, Tuono ve Ferrastar kullanılabilir. Ortalama iç verim oranı %40’tır. Çift meyve oranı ise yok denilecek kadar azdır. Verimli dönemler dediğimiz 8-10 yaşında olan Ferragnes Bademinden, optimum koşullarda ağaç başına ortalama 9 kg iç meyve alınması mümkündür.

Ferragnes Badem Çeşidi Hangi İklim ve Topraklarda Yetiştirilebilir?
Deniz seviyesinden 400 metre ve 1600 metre yüksekliklere kadar olan rakımlarda rahatlıkla yetiştiriciliği yapılabilir. Kuru şartlarda tarımı yapılabilen bir çeşittir. Çok fazla su isteği olan bir bitki olmamasına rağmen sulandığı şartlarda (bilhassa yaz aylarında) yüksek verime sahiptir.

Ferragnes Badem Yetiştiriciliğinde Bahçe Tesisi ve Fidan Dikimi Hakkında Neler Söyleyebiliriz?
Badem yetiştiriciliğinde bahçe tesisi de çok önemlidir. Güneye bakan, su tutmayan –drenajı iyi olan- ve düz değil de hafif meyilli olan araziler tercih edilebilir. Fidanları dikmeden önce toprağı derin bir şekilde işlememiz başta fidanın kök gelişimi olmak üzere açısından çok önemlidir. Kışı sert geçen bölgelerde dikimler ilkbahar başında, gözler kabarmadan önce yapılırken, ılıman bölgelerde sonbahar veya kış başında dikimler yapılmalıdır. Fidanların dikim zamanına dek, rüzgârdan arî alanlarda muhafaza edilmesi önemlidir. Dikilen badem fidanlarının yerini mümkün mertebe değiştirmeyelim. Aksi takdirde kökler, yer değiştirme ve söküm konusunda zarar görecektir. Tutma oranının yükske olması sebebi ile genelde tüplü fidanlar tercih ediliyor.

Ferragnes Badem Nasıl Sulanır?
Damlama sulama yöntemi kullanılması önerilir. Böylece hem ülkemizdeki su kaynakları bilinçli kullanılmış olur hem de ağaç, istediği miktarda suyu en verimli şekilde almış alır. Verilecek su miktarı toprak, iklim ve diğer şartlara göre değişir. Aşılı badem fidanlarının dikimden sonraki birkaç yıl sulanması istenir. Sulama sıklığını azaltmak için malçlama (Çeşitli malzemeler ile toprak yüzeyinin örtülmesi) yaparsak hem topraktaki su kaybını azaltmış, toprak nemini korumuş; hem de çıkması beklenen olası yabancı otları kontrol altına almış, onlarla mücadele etmiş oluruz. Sürgün gelişiminin hızlanması için Nisan-Mayıs aylarında sulamaya başlanabilir. Bu sayede çiçek tomurcuğu oluşumu sağlam ve meyvelerin iriliği, dolgunluğu istenilen düzeye gelebilir.
 

Ferragnes Badem Çeşidinin Gübrelenmesi Hakkında Neler Söyleyebiliriz?
Gübre konusu hassas bir durumdur. Verilecek gübre miktarlarını belirtmemiz için öncelikle toprak analizi yaptırmamız ve ona göre hareket etmemiz gerekir. Gereksiz gübre kullanımı sadece o yıldaki verimi değil, geleceğimizi de tehlikeye sokabilir. Bahçe tesis etmediysek, o aşamada dekara 3-5 ton arasında -toprak analizi sonucuna göre- yanmış çiftlik gübresi verilmesi önerilir.

Azot, gerek sulama ile gerekse yağışın etkisi ile topraktan yıkanarak kolayca uzaklaşan bir besin elementidir. Bu nedenle belirli dönemlerde bitkinin ihtiyacı olan azotu, toprağa vermemiz gerekir. Gübreler ağaçların izdüşümüne serpilerek mutlaka toprağa karıştırılmalıdır. Bu işlem sırasında gübrenin gövdeye temas etmediğinden emin olunmalıdır. Çiçeklenme öncesi ve sonbaharda yapraktan, püskürtme yoluyla da azotlu gübreler verilebilir.
 

Ferragnes Badem Fidanı Dikim Mesafesi Nasıldır?
Bu oranlar da ağacın çeşidine, yapacağımız bakım, toprak ve iklim gibi birçok şarta bağlı olarak değişse de, derinliği az olan zayıf topraklarda 5x6 metre, daha iyi topraklarda 7x9 metre olarak dikimleri yapılabilir. Dikim mesafeleri 6x6 metre ve 6x7 metre olarak da yapılabilir.
 

Ferragnes Badem Çeşidinin Budanması Nasıl Olmalıdır?
Ağacın gelişimini tam tamamlamadan istediğimiz forma getirmemiz gerekir. Dikim sırasında badem fidanının tepesinin kesilmesi gerektiğini unutmayalım. Bu işlem gözlerin uyarılmasıyla birlikte dallanmayı ve taç oluşumunu teşvik edecektir. Fidanı diktiğimiz ilk yıllar kök boğazından çıkan sürgünleri temizleriz. 
Taç şeklinin en başta doğru olarak verilmesinin, verim üzerinde çok önemli etkisi vardır. Budama yaparken dalların üst üste gelmesini, birbirini gölgelemesini engellememiz lazım. Bununla birlikte taç kısmın gelişimine dair çanak (goble) şeklinde budama yapılır. Yerden, ortalama 75 cm yükseklikte oluşan 3-4 adet ana dal ayrılır. Her daldan da ikişer yan dal oluşturulur. Bu şekilde budanan ağaçlarda hem verimli ürünler oluşur, hem de hasat sırasında kolaylık görülür. Üretkenliği azalan dallar yerine, verimli dal oluşumu sağlanmalıdır. Budama yaparken ağır budamadan kaçınmak gerekir. Budama sonrası uygun görülen miktarlarda yapılan gübreleme ve sulama ile ağacınızı daha kaliteli, sağlıklı bir konuma getirebilirsiniz.

Gençleştirme budaması dediğimiz bir durum var. Gençleştirme budamasında yeni sürgün oluşumunu teşvik etmek için kurumuş, üst üste gelmiş dallar kesilir, taç genişliği küçültülür ve bu şekilde ağacın kuvvetlenmesi sağlanmaya çalışılır.
Budama zamanları ülkemiz koşullarında, kışın ılık geçtiği (Akdeniz, Ege Bölgesi gibi) yörelerde ağaçların yapraklarını dökmesiyle birlikte sonbaharda yapılabilir.

Yüzlerce fidan çeşidini bünyesinde bulunduran Agrolidya.com adresinize teslim fidan çeşitleri ve %100 müşteri memnuniyeti garantisi sunmaktadır. Seçim yaptığınız ürünleri güvenli alışveriş seçeneği ve hızlı kargo gönderimi ile en kısa zamanda adresinize ulaştıran Agrolidya alanında lider firmalar arasında bulunmaktadır.

Fidan satın alırken bilmeniz gerekenleri aşağıdaki açıklamalardan okuyabiliriz.

Tüplü Fidan Nedir?
Tüplü fidanlar, kökleri toprak içinde ve poşetli şekilde korunan fidanlardır. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca toprağıyla birlikte dikilme olanağı olan fidan çeşitleridir. Tüplü fidanlarımızın boyları poşetli oldukları için açık köklüye göre daha kısadır, toprağa dikildikten sonraki dönemde hızlı bir şekilde aynı boya gelirler.

Fidanlarımız kargo aşamasında ısı farkından dolayı solgun görünebilir, dikiminden sonra canlı ve parlak görünümüne kavuşacaktır. Bir süre sonra toparlanır ve dikildiği bölgeye uyum sağlar. Bu durum tamamen geçici ve olağandır.

Açık Köklü Fidan Nedir?
Kış dönemi dediğimiz, Ekim başından Mart sonuna kadar olan 6 aylık zaman diliminde dikilebilen fidanlardır. Açık köklü fidanlar, biraz daha uzun olur. Ancak bu durum tamamen geçicidir. Açık köklü fidanların nakliyesi biraz daha ekonomiktir ve toplu alımlar için kolaylık sağlar.

Açık Köklü Fidanlar Kargo Aşamasında Kurur Mu?
Açık köklü fidanlar kargo aşamasında zarar görmemesi ve köklerin suyunu çekmemesi için iyice sarılıp bantlanarak kargolanır.Kış dönemi uyku durumundaki bitkinin köklerine, nemli ve rutubetli ortam sağlandığı taktirde günlerce hayatta kalabilir. Açık köklü fidanlarımız kargo öncesinde gerekli kök budamaları yapılarak en sağlıklı şekilde size ulaşmaktadır.

Fidanlarımı Diktim, Ne Zaman Meyve Alabilirim?
Ceviz Fidanlarımız, dikildiği yıl itibari ile üzerinde 1-2 adet meyve görülebilir ama bu meyveler bitki gelişimini olumsuz etkileyeceği için ilk 3 yıl koparılması tavsiye edilir. Meyve Fidanları ve Narenciye Fidanları 3-4 yaş aralığında meyve vermektedir. Meyve alabilme durumu her fidana ve bulunduğu konumunun iklim şartlarına, toprak yapısına ve bitki besleme koşullarına göre farklılık göstermektedir. 

Açık Köklü İle Tüplü Fidan Arasındaki Boy Farkının Sebebi Nedir?
Açık köklü fidanlar tüplü fidanlardan daha uzun, daha hızlı mı büyüyor gibi sorular aklınıza gelebilir. Açık köklü fidan ve tüplü fidan bir sonraki sene ortalama olarak aynı boya gelecektir. Bu nedenle açık kök ile tüplü fidan yetişme kriterleri aynıdır.

Açık köklü fidan dikimden sonra tepe budaması yapılıp boyu %40'a kadar kısaltılmaktadır. Fidan boylarından dolayı açık köklü veya tüplü seçimi yapmak çok doğru değildir.Fidanın boyundan çok kök kalitesi en önemli kriter olmalıdır.

Tozlayıcı Nedir?
Fidan açıklamalarında tozlayıcı ifadesi varsa, hasat açısından oldukça önemli bir husustur. Bazı fidanlar çiçeklenirken hem erkek hem de dişi olarak çiçek açabilir. Tozlayıcıya gerek duymaz. Bu fidanlar kendine verimlidir. Kendi başına dikilince bolca meyve verebilecektir. Eğer bir fidanda Tozlayıcı bilgisi verilmişse, bu fidan sadece dişi çiçek açmakta ve kısır demektir. Bu sebeple tozlayıcı olarak verilen türün alınması önerilmektedir. Fidanlardan her iki şekilde de meyve alırsınız ancak, önerilen tozlayıcı ile dikilirse meyve oranı artar.

Fidanlarımız Neden Sertifikalıdır?
Sertifikalı meyve fidanları Tarım Bakanlığı tarafından verilen belge ile satılmakta ve üretilmetedir. Sertifikalı fidan Tohum Tescil Sertifikasyon Genel Müdürlüğünce kayıtlı, gerekli kontrolleri yapılmış fidandır. Gerekli tüm şartların sağlanmış olan fidanlara ilgili kuruluş tarafından sertifika hakkı verilmektedir. Fidan üretilen arazilerin toprak kontrolü ve analizleri yapılarak, İl Tarım Müdürlüğünce incelenmektedir. Kaliteli, verimli, hastalıksız ve devlet tarafından denetlenmiş fidan dikmek için Sertifikalı fidan temin etmeniz oldukça önemlidir.

Fidanlarımız Neden Aşılıdır?
Aşılama, iki bitkinin kaynaştırılarak büyütme tekniğidir. Bitkinin üst kısmına gelen yerine kalem, kökünü meydana getiren kısmına ise anaç adı verilir. Doğru fidan üretimi ve virüs testi için aşılama önemli bir uygulamadır. Farklı yollarla çoğaltılmaya çalışılan çeşitlerin önüne geçilmesi aşılama ile mümkündür. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanmak için de aşılama çok faydalı bir uygulamadır.

Aşı yapılacak anaç da seçilen çeşit kadar önemlidir. Son yıllarda özellikle doku kültürü anaçlarla kurulan bahçelerin gelişi çok hızlı olmakta ve böylelikle yatırımın geri dönüşü çok daha hızlı olmaktadır.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor.

Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, antep fıstığı fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Agrolidya’dan Nasıl Sipariş Verebilirim?
www.agrolidya.com 'da dilerseniz web sitemizden güvenli şekilde kredi kartı ve havale yöntemiyle, dilerseniz iletişim numaralarımızdan bizi arayarak veya whatsApp sipariş hattımızdan bize ulaşarak sipariş verebilirsiniz.

Ne Kadar Kargo Ücreti Öderim?
www.agrolidya.com 'da 250 lira ve üzerindeki siparişlerinizde kargo bedavadır. 

Ürünleri Nasıl Gönderiyorsunuz?
Satın aldığınız ürünler özel korumalı ambalajlarımızla özenle paketlenip kargoya verilmektedir.

Satın Aldığım Ürünler Kargoda Zarar Görürse Ne Yapmam Gerekir?
Satın aldığınız ürün zarar görmüş olarak size gelirse veya yanlış ürün gelirse ilk olarak bizimle iletişime geçiniz.

Siparişimi İptal Etmek İstersem Paramı Geri Alabilir miyim?
Satın aldığınız üründen memnun kalmazsanız veya başka bir sebepten dolayı siparişinizi iptal etmek isterseniz bizi aramanız yeterlidir.

Agrolidya’ya Ne Kadar Güvenebilirim?
Agrolidya yarım asırlık tecrübesiyle sertifikalı fidan üretimi ve satışı yapmaktadır. Ülkemizde üreticilerle buluşturduğumuz milyonlarca verimli fidanımız en büyük referansımızdır. Web sitemizden yapacağınız tüm alışverişler 256 Bit SSL güvenlik sertifikasıyla koruma altındadır.

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenlik Sertifikası ve KVKK Kapsamında verileriniz güvende.
Kolay iade

Kolay İade

Satın aldığınız ürünler 14 gün içerisinde iade edilebilir.
Destek

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri destek merkezimizle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Ürünleriniz en geç 3 iş günü içerisinde paketlenip, kargoya teslim edilir.

Yeni Eklenen Ürünler

Blog Haberleri

Tüm Blog İçerikleri
Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45