250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Açık Köklü Fidan Nasıl Dikilir?

Açık Köklü Fidan Nasıl Dikilir?

Açık köklü fidanların  büyük çoğunluğunu meyve veren ağaçların fidanları oluşturur. Bu fidanlar topraksız ve tüpsüz fidanlardır. Açık köklü fidan dikimi Kasım ile Mart ayı arasındaki dönemde yapılmaktadır. Bu mevsimlerde yapraklar dökülmüş ve olduğundan ağaçlardaki su minimum düzeydedir. Yani söküm dikim arasında fidanın suyunu yitirip kuruma riski hemen hemen yok gibidir. Yine de dikim için çok güneşli olmayan,sıcaklıkların düşük olduğu,kapalı veya hafif yağışlı, nemli havalar uygundur.

Dikilmek üzere araziye getirilen bitkiler, mümkün olduğu kadar hızlı şekilde dikilmelidir. Şayet fidanlar geldiği halde çukurları henüz hazırlanamamış ise, bu fidanları güneş almayan yerlere gömerek nemli olacak şekilde sulamamız gerekmektedir.

Açık köklü fidanların dikim sırasında ıslak olmasına özen gösterilmelidir. Açık köklü fidanları dikmeden önce çukur içine önce bir miktar toprak atılarak koni biçiminde şekillenir,Sonra kök boğazına kadar toprakla doldurulup, ayakla sıkıştırılır.

Fidan köklerinin çukur içinde kıvrılmamasına, orijinindeki şeklinin aynen korunmasına ayrıca dikkat edilmelidir.İyi işlenmiş topraklarda açılacak çukurlar hem daha küçük olur hem de diğer işlemlerin yapılmasına gerek kalmaz. Açık kölü fidan yetiştrildiği yerdeki derinliği hesaplanarak dikilmeledir. Yani  fidanın seradan söküldüğü yerde nereye kadar toprağa gömüldüğüne dikkat edilip, yine oraya kadar gömülmesine dikkat edilir, iyi tutacak diye düşünülerek yapılan derin dikim çok zararlıdır. Çünkü bu sebeple gövdenin bir kısmı toprak içinde kalacak, fidanın yaşaması tehlikeye girecektir.

Fidanların dikileceği yere nakli sırasında hasar göremmesi  dikiminin doğru yapılması ve dikim sonrasında bakımı çok önemlidir. Açık köklü fidanların dikim zamanıi,yukarıda da bahsettiğimiz gibi fidanların uykuda olduğu  yapraksız ve az su ihitiyacı olduğu dönem olan Kasım ve Mart ayları arasında olmalıdır.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45