Arbequina Zeytin Yetiştiriciliği

Arbequina Zeytin Yetiştiriciliği

Zeytin Yetiştiriciliği

Yapılan araştırmalara göre 6000 yıldan bu yana insanlar zeytin yağı tüketmektedir.Yapılan arkeolojik kazılardaki buluntulara göre Akdeniz havzasında çok eksi çağlardan beri zeytin ve zeytin yağı tüketimi olduğu görülmektedir.Akdeniz bölgesinin geri kalan kısımları olan Toskana,Endülüs,Tunus’da Zeytin ve Zeytin yağı ile Fenike’li tüccarlar sayesinde tanışmışlardır.

Günümüzde Antartika kıtası hariç tüm kıtalarda zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır.Uluslar arası Zeytin Konseyi verilerine göre üretilen zeytinlerin %90’ı yağlık zeytin olarak tüketilmektedir. Kalan %10’luk kısım ise yağ olarak tüketimi yapılmaktadır. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere, insan sağlığı için hayati öneme sahip bir besin olan zeytin yağı maalesef ki Dünya’da hala bir çok eve girmemektedir.

Her zeytin çeşidinin kendine has kimyasal ve tat özellikleri bulunmaktadır.Bu sebeple her farklı bölgede yetişen zeytinlerden elde edilen hem yağ hem de zeytin tatları farklılıklar gösterebilmektedir.Öyleki aynı tarla da yetişen zeytinlerde bile kuzey yamaç ile güney yamaç tatları farklı olabilmektedir.

Arbequina Zeytin Yetiştiriciliği

Arbequina Zeytini, İspanyol zeytin çeşitlerinden birisi olan arbequina zeytini ülkemizde halk arasında arbekina zeytini olarak isimlendirilmektedir.Yağ oranı %25 civarında olan bu çeşit, özellikle sık dikim için çok uygundur. Son yıllarda İspanya’da kurulan Zeytin bahçelerinin çoğu Arbequina zeytin çeşidi ile kurulmaktadır. Makinalı hasat için uygun olması, ikinci yaşından itibaren ciddi verim vermesi ve yağ oranındaki yükseklikden dolayı son yıllarda ülkemizde de çok aranan çeşitlerden birisi olmayı başarmıştır. Ülkemizde özellikle Ege bölgesinde Manisa ve ilçelerinde yoğun bir şekilde arbequina zeytin bahçesi kurulumu yapılmaktadır.

Arbequina zeytin fidanı üretimi ve satışı Agrolidya tarafından yapılmaktadır.Websitesi üzerinden istediğiniz adette sipariş verebilirsiniz. Arbeuqina zeytin fidanı, Arbosana zeytin fidanı ve diğer meyve fidanı ihtiyaçlarında bir çok üreticinin tercihi olan Agrolidya’dan aynı zamanda profesyonel bahçe kurulumu konusunda da destek alabilirsiniz.

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82