250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Badem Bakımında 12 Ay Yapılması Gerekenler

Badem Bakımında 12 Ay Yapılması Gerekenler

Badem Fidanı Ocak Bakımı

Aşılı badem fidanı veya badem ağaçlarına kışın vereceği zararlardan korumak için mutlaka kış ilaçlaması yapılır. (Bordo bulamacı, öz taşı gibi ilaçlar kullanılabilir.)

Badem Fidanların bahar ayında daha sağlıklı çiçeklenmesi ve meyve tutabilmesi için son baharda çiftlik gübresi verilmemiş ise verilmelidir.

Hava koşulları göz önünde bulundurularak badem fidanı (ağaçlarına) budama işlemi yapılır.

İklimin ılıman olduğu yerlerde Badem Fidanı dikimi yapılır.

 

Badem Fidanı Şubat Bakımı

Gecen aydan yarım kalmış işlemler tamamlanır.

Uygun hava koşullarında toprak işlemeye başlanılır.

 

Badem Fidanı Mart Bakımı

Badem ağacı budama işlemleri mutlaka bitirilir. Aksi takdirde ağaçlar çiçeklenme dönemine gireceği için çiçek tutma devamında meyve tutması zayıf olur.

Aşılı Badem Fidanı dikimi işlemine devam edilir. Dikkat edilmesi gereken çiçeklenme dönemi başlamamış açık köklü fidanlar seçilmelidir. Dikim yapılacak bahçeye tüplü badem fidanı dikilecekse sorun olmaz.

Badem Fidanına son bahardan bu aya kadar verilmesi gereken çiftlik gübresi verilmemiş ise mutlaka verilmeli gübreleme işlemi tamamlanmalıdır.

Badem Ağaçların ve fidanların budama işlemi tamamlanır.

 

Badem Fidanı Nisan Bakımı

Bahçelerde toprak işlenmesi sonuçlandırılır. Toprak işlemesi yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken meyve ağaçlarına yaklaşma mesafesidir. Çok yaklaşıldığı zaman saçak kökler zarar görebilir.

Aşılı Badem Fidanı yabani ot mücadelesi (ilaçlama ve toprağı aktararak,) mücadele yapılır.

Bu ayın ikinci haftasından önce çeşit değiştirmede ve yabani ağaçları aşılamada uygulanan kalem aşı işlemleri sonuçlandırılır.

Badem Fidanı dikiminde tüplü badem fidanı seçilir, açık kök badem fidanı sezonu bu ayın ortasından itibaren bitirilir.

 

Badem Fidanı Mayıs Bakımı

Badem ağaçlarının, ilaçlama işine devam edilir, bu aydaki ilaçlama badem ağacı çiçeklenme dönemi için çok önemlidir. Sağlıklı meyveler için mutlaka ilaçlama işleri takip edilir.

Yeni kurulan aşılı badem bahçelerinde ve bir önceki yıl kurulan aşılı badem bahçesi sulanır, yabani ot mücadelesi yapılır (çapa veya ilaçlar ile).

Badem fidanı ağacındaki taze sürgünler budanır, sağlıklı olanlar meyve ye bırakılır.

Bu ayda Aşılı Badem Fidanı dikiminde tüplü badem fidanı dikilir.

 

Badem Fidanı Haziran Bakımı

Yeni kurulan badem fidanlıkları (bahçeleri) sulanır, Eski bahçelerde mevsim şartlara ve badem ağaçlarının su isteğine bakılarak sulama yapılır.

Yabani ot mücadelesine devam edilir.

Haziran ayının sonunda kiraz fidanı, erik fidanı, şeftali fidanı hasadı yapılır. Meyve ve badem ağaçlarında kara lekeye, iç kurduna karşı ilaçlama yapılır.

 

Badem Fidanı Temmuz Bakımı

Damlama sulama, yağmurlama sulama veya salma sulama yöntemi ile meyve bahçeleri sulanır. Tavsiye edilen sulama damlama sistemidir.

Meyvelerde kara leke, iç kurdu, kırmız örümcek, yaprak böceklerine ve diğer zararlı haşeratlara karşı ilaçlama işlemine devam edilir.

Badem Fidanlıklarında Bahçelerinde yabani ot mücadelesi devam edilir.

Bu ayda toprak sıcaklığı ve hava sıcaklığı yüksek olduğu için fidan ve badem fidanı dikimi yapılması tavsiye edilmez. Agrolidya olarak bu ayda siparişlerinizi almaktayız.

Bu ayda Badem Fidanı göz aşı yapılır.

 

Badem Fidanı Ağustos Bakımı

Daha önce yapılan aşı bantları çözülür.

Daha önce yapılmış aşılı badem fidanları sürgünleri rüzgârdan korumak için destek çubuğu ile desteklenerek bağlanır.

Meyve ağaçlarında, ceviz ağaçlarında, badem ağaçlarında, haşerat ve hastalıklara karşı ilaçlama yapılır.

Badem Fidanı ve Ağaçların sulanmasına devam edilir.

Bu ayda fidan dikimi yapılmaz.

 

Badem Fidanı Eylül Bakımı

Eylül ayının ortasından itibaren ceviz ve badem hasadına başlanır. Bazı badem çeşitleri ve ceviz çeşitleri bu ayın sonunda hasat edilir.

Çeşitli meyvelerde hasat işlemi yapılır.

Hasat işlemi yapılmadan en az 21 gün önce ilaçlamaya son verilir. Son verilmez ise tüketicilerin sağlığı tehlikeye girer tüketimi yapılmaz.

Hasat yapılmayacak meyve ağaçlarında ilaçlama devam edilir.(zeytin ve narenciye çeşitleri gibi)

 

Badem Fidanı Ekim Bakımı

Yeni bahçe kurulacak arazi hazırlanır.

Fidanların çukur yerleri kireç veya demir çubuklar ile belirlenir, çukurlar açılır.

Hasadı tamamlanan bahçelere çiftlik gübresi verilir.

Fidanlıkların ve ağaçların toprak altı zarlı haşerelere karşı ilaçlama yapılır.

Hastalıklı ve kurumuş dallar budama yöntemi ile ağaçlardan temizlenir. Bu ayda tüplü fidanı dikilebilir.

 

Badem Fidanı Kasım Bakımı

Bahçe kurulacak arazinin hazırlık işlemlerine devam edilir. Fidan çukurları belirlenir açılır.

Fidanlar yapraklarını dökmüş ise açık köklü sezonuna başlanır.

Genç Badem Fidanlarına şekil budamaları yapılır,

Ilıman iklimlerde kış budaması yapılabilir.

Bu ayın ortasından itibaren fidan söküm işlemlerine başlanır.

Bu ayda fidan dikiminde ve badem fidanı dikiminde en iyi sonuçlar alınır.

Kış çapası toprak işlemesi ile birlikte çiftlik gübresi ve fosforlu,potasyumlu gübreler verilir.

 

Badem Fidanı Aralık Bakımı

Fidan ve badem fidanı dikimine devam edilir.

Bu ayda yapılan badem fidanı dikiminden çok iyi randıman alınır.

Badem Fidanında Ağaçlarda budama işlemlerine devam edilir. Kış şartlarının ( don olayları ) ağır geçmediği iklimlerde budama işlemleri yapılır.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

 

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45