Badem Fidanı Hangi Mevsimde Nasıl Dikilir?

Badem Fidanı Hangi Mevsimde Nasıl Dikilir?

Kışları ılık geçen yerlerde sonbaharda, kışları soğuk ve sert geçen yerlerde ise ilkbaharda badem fidanının dikim yapılması uygundur. Badem fidanı çıplak köklü üretildiğinde saçak kök yapma eğilimi azdır. Bu nedenle çıplak köklü badem fidanı ile bahçe kurulduğunda arazide fidan kaybı yüksek olduğundan tüplü fidan dikimi önerilmektedir. Fidan çukurlarını mümkün olduğunca önceden açıp, birkaç hafta bekletmeliyiz. Böylece çukurun içi güneş ve yağmurların etkisiyle tavlanır, kabarır ve havalanmış olur.

Bademlerde kendisiyle ve karşılıklı uyuşmazlık görüldüğünden badem bahçeleri en az iki çeşitle kurulur. Bahçe, ekonomik önemi olan çeşitten iki sıra, tozlayıcı çeşitten bir sıra şeklinde dikilebildiği gibi, ekonomik önemi olan ve birbiriyle uyuşan, 8-10 fidana bir dölleyici hesabıylada dikim yapılabilir. Dikim aralıkları çeşitlere, ekolojik koşullara ve uygulanacak bakım koşullarına bağlı olarak değişir. Bu aralıklar, 3x3 m, 3x6 m, 5x5m veya 6x6 m olabilir.

Badem fidanları dikimden hemen önce mutlaka dikim budamasına tabi tutulmalıdır. Dikim budamasında amaç fidanların söküm esnasında zedelenen, ezilen, kopan kök kısımlarını kökün sağlam yerinden kesmek, birbiri üzerine binen kökü ayıklamaktır. Ayrıca fidanın tacı ile kök arasındaki dengeyi korumak için, taç kısmındaki fazla dallarda kesilir

Bademlerde tacı sınırlandırmak için Fidanların, ortalama aşı yeri üstünden 80 cm tepede bir göz üzerinden kesilir. Bu şekilde dalların uçlarında bulunan ve daha erken uyanan gözler uzaklaştırılarak, fidanın uyanması geciktirilir ve buda fidanın tutmasını kolaylaştırır. Yan dallar da 10 cm dışa bakan bir göz üzerinden kesilir. Dikim budaması yapılan fidanlar hemen yerlerine dikilmelidir.

Dikim kesinlikle derin yapılmamalı, fidanın aşı noktası her durumda toprak yüzeyinden, en az 5-10 cm yukarıda kalmalıdır. Aşı noktası toprağa gömülen fidanların kuruyacağı unutulmamalıdır.

Fidanın aşı yönü hakim rüzgar yönüne denk getirilir,dik duracak şekilde bir elle tutulur, Kökler toprakla kapatılır ve çukur doldurulur. Aşılanmış dalı güneye denk getirin, böylece asıl aşı yeri bu dalın kuzeyinde kalır ve güneş yanığından korunmuş olur. Çukurun yarısı dolduğunda ve tam dolduğunda toprak ayakta iyice bastırılır. Bölgede şiddetli rüzgar varsa fidanın dibine herek dikilir ve fidan bu hereğe 8 şeklinde, plastik dal bağlama ipiyle bağlanır. Kök bölgesindeki boşlukların kapanması ve fidanı köklerinin toprakla iyice kaynaşması için bol miktarda can suyu verilir. Can suyu sonrasında meydana gelecek çökme ve kenardaki çatlamalar için hafif bir topraklama yapılır.

Yeni badem bahçe tesisinde dikim esnasında fidan başına 50-100 cc HUMİK ASİT en az 5 katı sulandırılarak veya can suyu ile birlikte verilmelidir.

Dikimden önce fidanların kök kanserine (Agrobacterium tumefaciens) karşı koruyucu bir önlem olarak ülkemizde de piyasaya sürülen Nogall gibi bazı biyolojik bakterisitlerle muamele edilmesi önerilmektedir. ilkbaharda fidanlar uyanmadan önce ilk şekil terbiyesi yapılmalıdır. Yeni badem bahçelerinde iyi bir meyve tutumu için mutlaka arı faaliyeti önem kazanır. Bu nedenle her 5 dekara 1 arı kovanı konulmalıdır.                                                                                                           

 

Aşılı Açık Kök Badem Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz. Sitemiz üzerinden gönderilen açık kök badem fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır. Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız. Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz. Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre, kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı, destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Aşılı Açık Kök Acı Badem Anaçlı Badem Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı acı badem anaçlı badem fidanlarını fidanlar arası 5 metre, sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.       

Aşılı Badem Fidanı Ne Demektir-Aşılı Badem Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Aşılı badem fidanı, anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni badem çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir. Örneğin Kasım ayından badem çekirdeklerini toprağa attıktan sonra baharda filizlenen bitki delice, yabani veya harap bir badem fidanıdır. Çöğür olarak adlandırılan bu yabani badem fidanına, geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi badem çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan, aşılı badem fidanıdır.

Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç Ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir. Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir. Badem fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak acı badem anacı, yarı bodur anaç olarak garnem anacı, gf677 anacı kullanılmaktadır.

Aşılı Açık Kök Badem Fidanında Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı badem fidanlarında kullanılan anaç acı badem anaçlı badem fidanlarıdır. Yarı bodur badem fidanlarında kullanılan anaç gf677 ve garnem anacıdır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Badem Fidanı Ne Demektir?

Açık kök badem fidanı, tarlada yetiştirilen, kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen badem fidanı demektir.

Aşılı Açık Kök Badem Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?

Aşılı açık kök badem fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir. Açık Kök Badem Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım? Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök badem fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgâr almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz. Size gönderilen badem fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz. Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz. Açık Kök Badem Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Sitemiz olarak geniş bir badem fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen açık kök aşılı badem fidanı çeşitleri, Teksas Bademi, Nonpareil Bademi, Ferragnes Bademi, Ferraduel Bademi, Bertina Bademi, Lauranne Bademi, Ak Bademi, Nurlu Bademi çeşitleridir.

Badem Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Badem Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir. Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz. Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz. Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz. Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ve arkasından çinko, bor, fosfor karışımlı gübreler verebilirsiniz. Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Badem fidanı dikerken Leonardit kökenli organik gübreler verebilirsiniz. Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hem de toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha iyi beslenmesini sağlar. Bu gübreleri kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz. Köke direk uygulama yapmayınız.

Tozlayıcı Badem Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı badem fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan bademdeki çiçek dönemindeki çiçeklerin, meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan badem fidanı demektir. Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır. Tozlayıcı olan badem çeşitleri de meyve vermektedir. Örneğin Ferragnes badem fidanının tozlayıcısı Ferraduel badem çeşididir. Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

Dikilen 2 Yaşlı Badem Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen bir badem fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.

Açık Kök Aşılı Badem Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

Sitemiz üzerinde tüplü badem fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök badem fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök badem fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Ev İçerisinde, balkonda, terasta saksıda badem fidanı ağacı yetiştirebilir miyim?

Ev İçerisinde, balkonda, terasta saksıda badem fidanı ağacı yetiştirebilirsiniz. Yeter ki güneş alan bir yer olsun. Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari,9 litrelik bir saksı olmalıdır. Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %85 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır. Ev içerisinden yetiştirmek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Badem Yetiştiriciliği

Üretim Miktarı ve Ticareti; 800.000 tonluk üretim miktarı ile ABD dünya kayısı üretiminde % 43‘lik payla ilk sırada yer almaktadır. Avrupa’da önemli badem üretici ülkeler; İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz’dir. Asya kıtasında Suriye, İran, Pakistan, ve Çin önemli üretici ülkelerdir. Ülkemizin badem üretimi 35.000- 40.000 ton arasında olup bu üretim yetersiz olduğu için Türkiye özellikle Kaliforniya’dan her yıl önemli miktarlarda badem ithal etmektedir.

Önemli badem üretici bölgelerimiz Ege ve Akdeniz Bölgeleri olup bu bölgeleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi izlemektedir. Son yıllarda özellikle GAP bölgesinde büyük ölçekli badem bahçeleri kurulmaya başlanmış olup gelecek 10 yılda ülkemizin badem üretiminin önemli miktarlarda artması beklenmektedir.

Badem Yetiştiriciliğinde İklim ve Toprak İsteği; Badem yaprağını döken meyve türleri içerisinde erken çiçek açması nedeniyle ilkbahar geç donlarından en fazla etkilenen meyve türleri arasında yer alır. Bahçe tesis edilecek yörede ilkbahar geç donlarının oluş zamanları etüt edilmeli, Ferragnes, Ferrastar, Ferraduelgibi Fransız çeşitleri, ya da Yaltinski, Primorski, Nitiriski gibi çeşitler dikilmelidir.

Bademin odun dalları kışın -25, -30°C’ ye kadar dayanmakla birlikte çiçek tomurcuklarının soğuğa dayanımları dönemlere göre farklı olmaktadır; çiçeklenme öncesi çiçek gözleri, -3,-3,5°C,çiçeklenme sonuna doğru, -1,5,-2 °C, küçük meyveler ise; -0,5-0,6 °C’ ye kadar dayanır. Badem meyvelerinin olgunlaşması gerekli toplam sıcaklığın büyüme mevsimi boyunca yeterli olmaması durumunda meyvelerin gelişmesi ve olgunlaşması yeterli olmaz. Çiçeklerin açtığı havaların yağışlı ve sisli olması arı faaliyetini sınırlayacağı, ayrıca düşük sıcaklıklar döllenmede çim borusunun gelişimine engel olacağı için döllenme tam gerçekleşmez. Bu tür havalar monilya gibi mantari hastalıklara da neden olur. Bademin kış soğuklama ihtiyacı 300-400 saat civarında olup bazı yörelerde kasım ve aralık aylarında bu süreyi tamamlayıp ocak ayı ortalarında çiçeklenmeye başlayabilirler. Bademler; geçirgen, kumlu, alüvyal, derin toprakları sevmekle birlikte kireçli, kuruve kır olarak tabir edilen topraklarda da yetiştirilebilmektedir. Bademler % 25-30 kireç içeren topraklarda bile yetişebilmektedir. Badem kurulacak bahçelerde taban suyunun yüksek olmaması gerekir. Taban suyu yüksek seviyelerde olan yerlerde köklerde yetersiz oksijen nedeniyle (asfeksi)ölümler olmaktadır.

 

Badem Fidanında Anaç Kullanımı; Bademlerde en fazla badem ve şeftali tohumları anaç olarak kullanılmaktadır. Hem kültür bademleri (Teksas, Garrigue, Atocha, Desmaya) çeşitleri ile yabani (acı) bademlerin tohumları da anaç olarak kullanılmaktadır. Bu anaçlar kurak koşullara dayanıklıdır. Badem tohum anaçları Kök Kanseri, Kök Mantarı, Meşe Kök Mantarı, Verticilium solgunluğuna hassas, kök ur ve yara nematodlarına hassastır.

Şeftali anaçları ise kurağa ve kirece hassas olup bademlere göre daha yüzlek kök geliştirir. Şeftali anaçları üzerinde verime badem anaçlarına göre daha erken meyveye yatmakla birlikte ömürleri bademlere göre daha kısadır. Son yıllarda şeftali badem melezleri bademde anaç olarak kullanılmaya başlatılmış olup bunlardan en önemlisi GF 677 dır. Bu anaçta kök kanseri, meşekök mantarı ve vertisilium çürüklüğüne hassastır. Diğer bir şeftali badem melezleri; 557 Hansen 2168, Hansen 536, Adafuel anaçlarıdır. Son yıllarda Gadaman, Barrier-1 ve GN- 15 (Garnem), GN-22 (Felinem) gibi yeni anaçlar da bademlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Badem Bahçe Tesisi, Terbiye Sistemleri ve Budama; Badem çeşitlerinin çoğu kendine uyuşmaz olup bahçede yeterli miktarda dölleyici çeşit bulundurulmasında yarar vardır. En yaygın yetiştirilen Nonpareil çeşit için Teksas, Peerless, Nu Plus Utra, Thampson ve Carmen çeşitleri dölleyici olarak kullanılmalıdır. Teksas, Carmen ve Thamson Nonpareil’ den sonra, No Plus Ultra, Peerless çeşitleri daha önce çiçeklenir. Tuono çeşidi kendine verimlidir. Ferragnes, Ferrastar ve Ferraduel çeşitleri birbirlerini döllerler.

Bademlerde ağaçlar kuvvetli gelişir ve yarı yayvan taç oluşturur. Bu nedenle goble ve modifiye lider terbiye sistemleri uygulanmaktadır. Tam verime yatmış ağaçlarda verim budaması yapılır. Bademde meyve dallarının ömrü 5 yıl kadardır. Lider dal çevresinde 3 ana dal bulundurulmalı, bu dalların gövdeden çıkış yönleri farklı açılarda olmalı ve aralarında mesafe bulunmalıdır. Aşırı güneşlenmenin olduğu yerlerde değişik doruk dallı terbiye sistemi uygulanmalıdır. Bademlerde şeftaliler gibi sert budama yapılmaz. Budamada meyve vermeyen dallar, 4-5 yaşında mayıs buketleri taşıyan dallar kesilerek ağaç yeni sürgün vermesi için teşvik edilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82