250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Badem Fidanı Ne Kadar Aralıkla Dikilir?

Badem Fidanı Ne Kadar Aralıkla Dikilir?

Badem fidanlarının tarlaya dikimi kış aylarında (çiçek açmadan önce) gerçekleşebilir. Badem fidanının dikiminden önce, alandaki ağaçların dikim yerlerinin belirlenmesi gerekir. 


Genel olarak, badem ağaçları klasik kare dikim sistemi veya altıgen dikim sistemi ile dikilir. Badem fidanları arasındaki mesafe, 5,5 metreden daha az olması tercih edilmez, özellikle toprağın yeterince verimli olduğu alanlarda tercih edilmez. Eğer 5,5 metreden kısa mesafelerde dikilirse, birkaç yıl sonra, ağaçların aşırı yoğunluğu ve karşılıklı olarak birbirilerini gölgelendirmeleri üretim miktarını ve kalitesini düşürecek ve hasat yada budama işlemlerini zorlaştıracaktır. (Bununla birlikte, 1,2 X 1,2 metre mesafeyi öneren, ancak ağaçların çok kısa ömürlü olmasını gerektiren yeni yöntemlerde vardır). Çoğunlukla dikim mesafeleri 6 X 6 metre, 7 × 7 metre ve 5,5 X 5,5 metredir. 6 X 6 metre olan dikim mesafelerinde hektar başına 270 adet ağaç bulunur, 5,5 X 5,5 metre olan dikim mesafelerinde ise hektar başına 330 adet ağaç bulunmaktadır. (1 hektar = 10.000 metrekare). Ticari badem yetiştiricileri, meyve üretimi için gerekli olan çapraz tozlaşmayı sağlamak için ana çeşidin dikili olduğu her üç sıradan sonra bir sıra tozlayıcı çeşitleri diktiklerini unutmayın. Bu durum, aynı zamanda, her bir badem çeşidi hasadını ve hasattan elde edilen meyvenin sınıflandırılmasını kolaylaştırır, çünkü sıra hasadı yaparak her badem çeşidini toplar ve sınıflandırır.

Dikim yerlerini belirledikten sonra çukurlar açmalıyız. Bu çukurlar 45 X 45 cm boyutlarında ve derinlikleri 60 cm olmalıdır. Genç badem ağaçlarının sık sık fidanlık toprağı olmadan dikildiğini unutmayın. Fideler genellikle fidanlıkta dikili oldukları derinlikte dikilirler ve daha sonra fidelerin kök sisteminin tabanına bol miktarda toprak eklemek zorunda kalırız. Toprak eklerken, genç ve hassas kök sistemine zarar vermemek için çukurların tamamen dolmasını bekleriz ve sonra hafifçe elimizle toprağı bastırırız. Dikimden sonra sulama yapılır. Pek çok badem yetiştiricisi daha sonra fide tabanının çevresine düşük miktarda gübre ekler. Bu yabancı otların tohumlarının çimlenmesini önlemek ve yeterli toprak nemi sağlamak için yapılır.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45