250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Badem Yetiştiriciliği

Badem Yetiştiriciliği

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ

 Bademin İklim İstekleri
Akdeniz iklim koşulları için ideal bir meyve olsada kış donlarına dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı ülkemizin bir çok noktasında farklı badem çeşitleri yetişmektedir.
Erken çiçeklenen badem çeşitleri ilk bahar dönemindeki don olaylarında çiçekleri donar ve meyve tutmaz,bu sebeple badem yetiştiriciliğinde en önemli noktalardan birisi doğru çeşit seçimidir.

Bademlerin kış döneminde dinlenme isteği çok fazla olmasada en az 400 saat civarı soğuklama ile tam dinlenmeye ihtiyacı vardır.Yaz döneminde ise meyve olgunlaşması için oldukça  yüksek sıcaklığa ihtiyaç vardır.

 Badem Toprak İsteği

 Badem toprak bakımından fazla seçici bir meyve değildir. Badem yetiştiriciği için hafif derin, süzek ve alüvyal topraklar en ideal toprak çeşididir. Kumlu-killi, çakılda ve kireçli topraklarda da badem yetiştiriciliği yapılabilir ama ağır topraklar badem için uygun değildir.

Bademler kabuk sertliklerine göre 4’ e ayrılırlar.

 1-Taş bademi

 2-El bademi

 3-Sert badem

 4-Diş bademi

İyi bir çeşitte bulunması gereken özellikler şunlardır

 1-Ağacın gelişimi kuvvetli olmalı.

 2-Ağaç bol miktarda çiçek açmalı

 3-Çiçeklenme mümkün olduğu kadar geç olmalı

 4-Diğer ticari çeşitlerle tozlanabilmeli veya kendine verimli olmalı

 5-Bol ve kararlı mahsul vermeli

 6-Meyveler aynı zamanda olgunlaşmalı

 7-Kolay hasat edilmeli,ancak tohumlar rüzgar etkisiyle dökülmemeli

 8-Yeşil kabuğun kavlanması kolay olmalı

 9-İkiz iç oranı düşük olmalı

 10-İç randıman ve iç badem kalitesi yüksek olmalı

 11-Dış şartlara çeşitli hastalık ve zararlılara dayanıklı olmalı

 Dikilen çeşit kendine verimli bir çeşit değilse çiçekleri muhakkak başka bir çeşidin dölleyiciliğine ihtiyaç duyar.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45