Ceviz Bahçesi Kurulumu

Ceviz Bahçesi Kurulumu

Ceviz fidanları yapıları itibari ile çok fazla sulama istemesede son yıllarda ceviz üzerine yapılan bilimsel araştırmalar verimliliğe etki eden en önemli unsurlardan birinin damlama sulama olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle ülkemizde de son zamanlarda kurulan ceviz bahçelerinde damla sulama sisteminin kurulumu hem avantajları hem de kullanım kolaylığıyla gibi sebeplerle gün geçtikçe daha fazla tercih edilerek artıyor.

Türkiye son yıllarda kurulan ceviz bahçeleriyle birlikte cevizin anavatanı olmasına rağmen henüz üretim miktarı istenen seviyeye ulaşmış durumda değil. Ceviz ağacı rakamı her yıl artmaya devam ediyor.

Ülkemizde  üretim  miktarı 250 bin tonu geçse de üretim için her sene daha fazla alan ceviz tarımına ayrılıyor, yine de üretim artışı tüketimi karşılamaya yetmiyor. Bu sebepler de ceviz yetiştiriciliğine olan ilginin hiç azalmaması sonucuna dayanıyor ancak yine de ülmekiz dünya ceviz üreticiliği sıralamasında 4. sırada bulunuyor.

Türkiye pazarında özellikle kabuğu ince, açık renkli ve iri tipte Chandler Ceviz Fidanına yönelik talep oldukça fazla. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise verimliğiliğin mümkün olduğunca yüksek tutulması. Bunun için de sulama büyük önem taşıyor. Özellikle de modern ceviz bahçelerinde sulama konusu olmazsa olmazlardan gerekliliklerin başında geliyor. Bu noktada bizler de Agrolidya ailesi olarak müşterilerimize ceviz bahçelerinde damlama sulama sistemi kurulumu yapmalarını tavsiye etmekteyiz. 

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82