Açık Köklü Ceviz Fidanlarının Dikimi

Açık Köklü Ceviz Fidanlarının Dikimi

Uzun ve ayrıntı açıklamadan önce Ceviz Fidanı Hangi Mevsimde Dikilir sorusunun kısaca cevabı “ tüplü fidanlar her zaman dikiliri açık köklü fidanlar ise Kasım ayından başlayarak Nisan ayına kadar dikilir.

Açık Köklü Ceviz Fidanlarının Dikimi

Açık köklü fidanlar bulunduğunuz coğrafi koşullar da dikkate alınarak ülkemizde genelde kış dinlenme dönemi dediğimiz aylarda ekilmeye başlanarak ilkbahara kadar devam etmektedir. Bu dönemi Kasım ve Nisan ayları olarak belirtebiliriz. Açık köklü ceviz fidanları bu dönemlerde yaprak döktükten sonra dikilmelidir. Dinlenme mevsiminde yaprak döken fidan daha az su isteyecek ve ekildikten sonra topraktaki kök oluşumu daha kuvvetli olacaktır.

Tüplü Ceviz Fidanı Dikimi

Tüplü fidanlar 12 ay boyunca ihtiyacınız olduğu her dönemde dikilebilmektedir. Bu nedenle arazinizde uygun ekim şartlarını tamamladığınız her an tüplü fidan ekip yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Ceviz Fidanının Dikimi ve Sonrası Can Suyu

Öncelikle arazinizde uygun koşuları sağlayın. Ardından fidanları dikmek için çukurlarınızı açın. Çıkan toprağı gübre ile karıştırıp bir kısmını çukura doldurun. Ayrıca kompozit gübre kullanmak istiyorsanız fidan kökleri ile temas etmeyecek şekilde önce 100 gram civarında kompozit gübreyi çukura koyun ve üzerine toprak örtün. Fidanlarınızı 40-50 cm aralığında toprağa yerleştirin. Burada dikkat edeceğiniz husus daha önce topraktan çıkan açık köklü fidanı yine aynı hizada dikmek ve diktiğiniz fidanın aşı noktasının topraktan 8-10 cm yukarıda kalmasını sağlamak.

Dikimden önce açık köklü ceviz fidanlarına kök budaması yapmayı unutmayın . Kök budamasında kalın kökler düzeltilir ancak saçak kökler azaltılmaz.

Ceviz fidanınızı diktikten sonra toprakta hava kalmayacak kadar bol can suyu vermeyi unutmayın. Dikim sonbaharda yapıldıysa gözlerin uyanması başlamadan önce, fidanların tepesi 40-50 cm den kesilirRüzgârlı bölgelerde dikimden sonra ceviz fidanı hereğe bağlanır.

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82