Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Ceviz fidanı, toprak ve iklim özellikleri dikkate alınarak doğru zamanda dikilmelidir. Doğru zamanda yapılmayan dikim sonucunda fidanlar tamamen kuruyabilir veya gelişimleri yavaş gerçekleşebilir. Peki, ceviz fidanı ne zaman dikilir?
Ceviz fidanı dikim zamanı belirlenirken öncelikle fidanın açık köklü mü, yoksa tüplü mü olduğuna bakılmalıdır. Bunun haricinde iklim de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hususlar dikkate alınarak ceviz fidanı için en uygun dikim zamanı belirlenebilir.


Açık Köklü Ceviz Fidanı Dikim Zamanı

Açık köklü ceviz fidanı, yetiştirildiği alandan kış dinlenmesine geçtiği dönemde alınarak dikim yapılacağı alana gönderilir. Kış dinlenmesine geçtiğinde, fidanın içerisindeki bulunan su miktarı minimum seviyeye düşer ve böylece sorunsuz bir şekilde dikim yapılacak bölgeye götürülebilir.
Açık köklü fidanlar, kış dinlenmesine geçtiklerine çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Ancak dikim zamanı henüz gelmemişse, kökleri tamamen uygun bir toprak veya dere kumu ile örtülerek muhafaza edilmelidir. Aksi durumda fidanlar henüz dikilmeden kuruyabilir.
Açık köklü ceviz fidanı, Kasım ayının ortalarından Nisan ayının sonuna kadar dikilebilir. Ancak bu durum, fidanların belirtilen dönemin istenen zamanında dikilebilmesi anlamına gelmiyor. Dikim zamanı için mutlaka iklimin, özellikle de kış aylarının nasıl geçtiğinin dikkate alınması gerekiyor. İklime göre açık köklü ceviz fidanı dikim zamanı şu şekildedir:

  • Kış ayları genel olarak ılık geçiyor ve don olayları yaşanmıyorsa, fidanlar Kasım ile Nisan arasındaki dönemde dikilebilir.
  • Kışlar normal ise dikim; Kasım, Mart ve Nisan aylarında yapılmalıdır. Çünkü Aralık ayının sonu ile Ocak ve Şubat aylarında don yaşanma riski olduğu için dikim yapılmaması daha uygun olacaktır.
  • Kışlar çok sert geçiyorsa dikim Mart ve Nisan aylarında yapılmalıdır.

İklimin uygun olması durumunda kış öncesinde dikim yapmak, kök gelişimi için daha avantajlıdır.


Tüplü Ceviz Fidanı Dikim Zamanı

Tüplü ceviz fidanının köklerinin toprağın içerisinde olması, dikiminin istenen zamanda yapılmasına imkan veriyor. Tüplü ceviz fidanlarını, yılın her döneminde dikebilirsiniz. Ancak tüplü ceviz fidanı dikim zamanı için de iklimin dikkate alınması yararlı olacaktır. İklime göre tüplü ceviz fidanlarının en uygun dikim zamanları şu şekildedir:

  • Kış ayları ılıman, yazları ise kurak ve sıcak olan bölgelerde dikim, yılın her döneminde yapılabilir. Ancak yağışın bahar ve kış aylarında daha fazla olması ve yine bu dönemlerde aşırı sıcakların yaşanmaması, dikim için bu dönemlerin daha ideal olmalarını sağlar.
  • Kış aylarının normal ve yaz aylarının aşırı sıcak olmadığı bölgelerde yılın her döneminde dikim yapılabilir.
  • Kış ayları sert, yaz ayları normal olan bölgelerde dikim için en uygun dönem Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Tüplü fidanların sorunsuz bir şekilde yetiştirilmesi için burada bahsedilen hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.


Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

Ceviz fidan dikim zamanı kadar dikimin nasıl yapılacağı da önemlidir. Dikim için 60-70 cm genişliğinde ve 70 cm derinliğinde bir çukur açılması gerekiyor. Daha sonra çukurun dibine leonardit veya yanmış hayvan gübresi ile karıştırılan toprak atılmalıdır. Son olarak fidan çukura yerleştirilir ve toprakla çukur kapatılır. Can suyunun verilmesi ile de işlem tamamlanmış olur. Bu şekilde ve doğru zamanda yapılan dikimlerden istediğiniz sonucu alırsınız.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82