250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
Ceviz Fidanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir fidan; sağlıklı, kaliteli sertifikalı fidan demektir. İyi bir ceviz fidanında aranan önemli özellikleri sizler için derledik.

Kaliteli, İyi Bir Fidanda Aranan Belli Başlı Özellikler

İyi bir fidan; sağlıklı, kaliteli sertifikalı fidan demektir. Hastalıklardan ve Zararlılardan vs (nematod, agrobaketerum gibi) ari olmalıdır.

Fidanın üzerinde yara, kırık, derin çizik, soyuk vs olmamalıdır.

Elbette aşılı olmalıdır. (çelikle çoğalan nar zeytin incir gibi bitkiler olmayabilir)

Aşı yeri kapanmış olmalı…

İsmine doğru olmalıdır. (hangi çeşitle aşılı olduğu bilinmeli)

Sertifikalı olmalıdır. (çeşidi hatta anacını belli olduğunu gösteren belge )

Gövde düzgün ve pişkin, gözler iyi teşekkül etmiş olmalıdır.

Kök sistemi güçlü olmalıdır. (bol saçak köklü olmalı)

Fidanın anaç kısmı 1-2 yaşlı olmalıdır.

Çeşit ve anaç gereken boyda ve kalınlıkta olmalıdır. (çok kalın çok boylu bir fidan iyi bir fidan demek değildir).

a- Bitki (Ağaç) Özellikleri

Verimlilik Durumu→ Çok verimli olmalı ( 50 kg/ağaç ve üzeri ) - Maraş 18, Chandler gibi

Yan Dal Verimi→ Yüksek Olmalı ( %85 ‘in Üzeri ) - Maraş 18, Chandler, Kaman 1, gibi

Yapraklanma Durumu→ (Bölgenin ilkbahar don riski olan dönemine göre Geç yapraklanmalı) -  Franquette, Chandler, Kaman 1 , Maraş 18 gibi

Çiçeklenme Özelliği → (Homogamy tercih sebebidir. Çeşitlerin tozlayıcı problemi olmamalı)

Hastalık ve Zararlılara Dayanım→ Dayanıklı Olmalı (antraknoz, iç kurdu)

b- Meyve Özellikleri

Meyve İriliği→ Extra - Maraş 18, Sütyemez 1, Serr gibi

Kabuklu Ağırlık → Yüksek (12 gramın Üzeri) - Maraş 18, Sütyemez 1, Serr gibi

İç Ağırlığı → Yüksek (6 gramın üzeri) - Maraş 18, Chandler, Kaman 1, Serr gibi

İç Oranı → Yüksek (%50’nin Üzeri) - Maraş 18, Kaman 1, Şebin, Sütyemez 1, Serr gibi

Kabuk Kalınlığı → İnce (0,85- 1.20 mm)

Kabuğun Kırılma Kolaylığı (Kabukta Yapışma=Kabuk Sertliği)→ Kolay

İçin Tüm Çıkma Oranı → %100 - Maraş 18, Chandler, Kaman 1, gibi

Dolgun İç Oranı → %100 - Maraş 18, Kaman 1 gibi

Sağlam İç Oranı → %100

Kabuk Pürüzlülüğü → Düz - Maraş 18, Sütyemez 1, gibi

Dış Kabuk Rengi → Açık sarı - Maraş 18, Chandler, Kaman 1, Sütyemez 1, Serr gibi

İç Rengi → Beyaz, Açık sarı -  Maraş 18, Chandler, Kaman 1, Sütyemez 1, Serr, Şebin gibi

İç Damarlanma Durumu → Düz, Az  -  Maraş 18 gibi

1- Toprak Yapısı: Ceviz yetiştiriciliği yapılacak yerin toprak yapısı genel anlamda meyve yetiştiriciliğine uygun yapıya (ağır olmayan, bitki besin elementleri açısından zengin geçirgen toprak) sahip olmalıdır. Ya da toprakta iyileştirme çalışması mutlaka yapılmalıdır.

 

2- İklim Durumu:

Yaz Sıcakları: Yüksek Yaz sıcakları meyvelerde güneş yanıklığı nedeniyle iç kararması meydana getirmektedir. Buda meyve iç kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden yaz sıcaklarının yüksek olduğu yerlerde güneşin etkisine daha dayanıklı çeşitler seçilmeli ya da güneş yanıklığına karşı tedbirler alınmalıdır.

İlkbahar geç donları: Sık ve genelde ilkbahar geç donlarının görüldüğü yerlerde mutlaka geç yapraklanan çeşitler tercih edilmelidir.

Kış Soğukları: Kış soğuklarının ani ve sert düştüğü yerlerde ceviz yetiştiriciliğinde çok dikkatli olunmalıdır. İlla ceviz yetiştirilecekse mutlaka vegatatif gelişme döneminde (yaz gelişme dönemi) besleme ve sulama gibi faktörlere dikkat edilmelidir. Ayrıca kış üşümelerine karşı klasik tedbirler alınması konusunda her an dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca bölgenin rakımı; yaz sıcaklıkları (güneş yanıklıkları), oransal nem (antraknoz gibi hastalıklar) durumu ve soğuklama ihtiyacının giderilmesi açısından ceviz çeşidi seçimi için çok önemlidir. Ceviz yetiştiriciliği yapılacak bölgede sulama açısından su varlığı çok önemlidir. Su yoksa cevizde yoktur.  Düşük rakımlı ve sıcak bölgeler için Chandler çeşidi düşünülebilir.

Sonuç itibariyle çeşit seçiminde genel ceviz yetiştiriciliği kuralları çerçevesinde tüm faktörleri birlikte düşünerek karar vermek esastır.

Seçilecek çeşit ile ilgili alınacak fidanlarda (fidan seçiminde) ismine doğruluk olmazsa olmaz kuraldır.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenlik Sertifikası ve KVKK Kapsamında verileriniz güvende.
Kolay iade

Kolay İade

Satın aldığınız ürünler 14 gün içerisinde iade edilebilir.
Destek

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri destek merkezimizle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Ürünleriniz en geç 3 iş günü içerisinde paketlenip, kargoya teslim edilir.

Yeni Eklenen Ürünler

En Çok Satan Ürünler

En Çok Satan Ürün

Blog Haberleri

Tüm Blog İçerikleri
Agrolidya Tarım A.Ş. Online Satın Al

Ceviz fidanı fiyatları boyu, cinsi, sertifika türü(mavi-standart) tüplü yanda açık köklü gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. En uygun sertifikalı ceviz fidanı 2023 fiyatları için www.agrolidya.com’dan güvenle alışveriş yapabilir, web sitemizin iletişim bölümünde yer alan telefon numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor.

Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onlarca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45