Chandler Ceviz Fidanı: Dünyanın Favorisi

Chandler Ceviz Fidanı: Dünyanın Favorisi

Chandler ceviz fidanı, dünyada ve Türkiye'de en fazla tercih edilen ve dikimi yapılan ceviz türüdür. Sahip olduğu özellikler nedeniyle beklentileri genel olarak karşılar. Kendine has tadı, albenisi yüksek görüntüsü ve ince kabuğu bilinen özelliklerinden bazılarıdır.


Chandler Ceviz Fidanı Nasıl Geliştirildi?

Eugene F. Serr ve Harold I. Forde tarafından UC Davis Yetiştirme Programı kapsamında geliştirilmiştir. Pedro ve 56-224 numaralı türlerin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Ebeveynlerinin en olumlu özelliklerini almasına büyük özen gösterilmiştir.
Melezleme sırasında kullanılan Pedro türü, güçlü kabuğu ve lezzeti ile öne çıkar. Ayrıca yüksek polen tutar. Buna karşın ısı konusunda büyük hassasiyeti vardır. 56-224 numaralı tür ise verimli kabuğu ve büyük meyvesiyle dikkat çeker. Türlerin en önemli özelliklerini alacak şekilde gerçekleştirilen melezleme ile Chandler ceviz fidanı doğmuştur.
Melezleme işlemi 1963 yılında gerçekleştirildi. Türe ilişkin patent ise 1979 yılında alındı ve Chandler ceviz piyasaya sürüldü.


Chandler Ceviz Özellikleri

Chandler ceviz fidanı, özellikle yan dallarda yüksek verimliliğe sahiptir. Oldukça kuvvetlidir. Yan tomurcuklardaki yüksek verimlilikten yararlanmak için dar açıya sahip olan sürgünlerin budanması gerekir. Özellikle 45 dereceden daha küçük açılı sürgünler budanmalıdır. 
Chandler ceviz fidanı, dünya genelinde en fazla tercih edilen türlerden birisi olarak dikkat çeker. Bu duruma neden olan diğer özellikleri ise şu şekildedir:

Kabuk
Chandler, büyük ve oval şekle sahip meyveler verir. Meyvelerin dış yüzeyleri pürüzsüzdür. Kabuklar oldukça incedir ve el ile dahi kırılabilir. Ağacın yaşının artması ile birlikte kabuklarda bir miktar güçlenme meydana gelebilir. Ancak bu güçlenme, kabukların inceliğini kaybetmesine neden olmaz.

İç Meyve
İç meyve, dünya genelinde inci olarak nitelendirilir. Beyaz rengi ve mükemmel kelebek şekli ile dikkat çeker. Lezzeti ise beklentileri rahatlıkla karşılar. İç meyvenin en önemli özelliklerinden birisi ise ağırlığıdır. Kabuğunun ince olması nedeniyle iç meyve-kabuk oranı oldukça yüksektir. Ceviz fidanı türleri içerisinde en yüksek meyve kabuk oranına sahip türlerden biri olarak ifade edilebilir.

Hasat Tarihi
Chandler ceviz fidanı, hasadı geç yapılan bir türdür. Diğer ceviz türlerine göre ortalama 20 gün sonra hasat edilir. En son hasat edilen türlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat sahip olduğu diğer özellikler dikkate alındığında, hasat tarihinin ortalama 20 gün geç olmasının ciddi bir sorun oluşturmayacağı son derece açıktır. 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82