Chandler Ceviz Fidanı Verimi Nasıl?

Chandler Ceviz Fidanı Verimi Nasıl?

Chandler ceviz fidanı, ülkemizde ve dünya genelinde en fazla tercih edilen türlerden biridir. Gerek ticari amaçla kurulan ceviz bahçelerinde, gerekse de hobi amaçlı olarak yapılan dikimlerde tercih edilir. Bu ceviz fidanı türünün yoğun olarak tercih edilmesinin nedenlerinden birisi de yüksek verimliliğidir. Peki, Chandler ceviz fidanı ne kadar verimlidir? Verimliliği etkileyen hususlar nelerdir?


Chandler Ceviz Fidanı Verimi

Chandler, dünyadaki en verimli türlerden biridir. Özellikle yan dallardaki verimliliği son derece yüksektir. Doğru bakım ile çok yüksek verimlilik elde edilebilir.

Bu türden alınan ceviz miktarı, farklı unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle mevsimin nasıl gittiği büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bir ağaçtan ne kadar meyve alınacağını net bir şekilde ifade etmek doğru olmayacaktır.
Her ne kadar verimlilik farklı unsurlara bağlı olarak farklılık gösterse de, bir dekarlık bahçeden alınacak olan ceviz miktarı ise ortalama (maximum)450-650 kg arasında değişir. İlgili rakamlar dikkate alındığında Chandler ceviz fidanı veriminin ne kadar yüksek olduğu net şekilde anlaşılacaktır. Ancak buradaki rakamların ortalama olduğu ve farklı unsurlara göre değişebileceği unutulmamalıdır.
Chandler ceviz fidanı verimi, fidanın yaşına göre aşağıdaki gibidir:

  • 1 Yaş: 0 kg                
  • 2 Yaş: 0 kg
  • 3 Yaş: 0 kg
  • 4-Yaş: 3 kg
  • 5-10 Yaş: 9-12kg
  • 11-15Yaş: 15-18 kg
  • 16-20 Yaş: 20-25 kg

Burada yer alan rakamlar ortalamadır. Ayrıca Chandler ceviz fidanı genellikle ikinci yılından itibaren meyve verir. Ancak ağacın gelişimi için ilk 3 yıl meyvelerin alınması tavsiye edilir. Böylece ağaç hızlı bir şekilde gelişecek ve ilerleyen yıllarda daha yüksek verimliliğe ulaşacaktır.


Chandler Ceviz Fidanı Verimi Nasıl Yükseltilir?

Chandler ceviz fidanı verimi, henüz dikim aşamasındaki uygulamalardan dahi etkilenir. Dikim için 60 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurların hazırlanması gerekiyor. Ayrıca yan dallardaki verimliliğin yüksek olması nedeniyle dikim mesafesi 4x8 m, 6x8 m veya 5x7 m olarak ayarlanmalıdır. Son Bu noktada arazinin genel durumu dikkate alınarak karar verilmelidir.

Verimliliğin yükseltilmesi için fidanların bakımlarının düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Ağaçlar henüz uyanmadan doğru şekilde budanmalı ve gerekli olan ilaçlamalar yapılmalıdır. Fidan yalağındaki otlanma sürekli olarak kontrol edilmeli ve buranın temizliği yapılmalıdır.(Arazinin yabancı ot kontrolüne dikkat edilmelidir. Ceviz fidanıyla su ve bitki besin elementleri üzerine rakabete girerek fidan gelişimini olumsuz etkileyecek yabancı otların mücadelesi zamanında yapılmalıdır.) Mayıs ayından itibaren periyodik sulamalar başlatılarak,doğru zamanlarda ve doğru miktarlarda gübreleme yapılmalıdır. Bütün bunlar, Chandler ceviz fidanıverimliliğini olumlu olarak etkileyecektir.
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82