iEn verimli ceviz türleri

iEn verimli ceviz türleri

Son 15 yıldır ülkemizde çoğunlukla dikimi yapılan Chandler Ceviz Fidanı, Pedro Ceviz Fidanı, Fernor Ceviz Fidanı, Howard Ceviz Fidanı, Ronde Ceviz Fidanı, Franquette Ceviz Fidanı ve Fernette Ceviz Fidanları ve ceviz çeşitleri kendini ispatlamış, yatırımcıların ve çiftçilerimizin tercih sebebi olmuşlardır. 

 

Agrolidya olarak yukarıdaki yerli ve yabancı ceviz fidanı çeşitlerinin sertifikalı olarak satışını ve üretimini yapmaktayız. Editörlerimiz sizin için yerli ve yabancı ceviz fidanı çeşitlerini derledi. En verimli ceviz cinslerinin yer aldığı bu makalemizdeki ürünleri sitemizin menüsünde bulunan ceviz fidanı kategorisine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüm türler hakkında ayrıntılı bilgiye de ürüne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yabancı Ceviz Fidanı Çeşitleri

 

Chandler (Çetnır) Ceviz Fidanı

Üstün verimli Amerikan çeşididir. 1000-1100 metre rakıma (denizden yükseklik) kadar dikilebilir. Sık dikime uygundur. İlkbahar donlarından etkilenmez. Genç yaşlarında ciddi verim alınabilen bir çeşittir. Tozlayıcısı Franquette’dir.

 

Fernor Ceviz Fidanı

Fransız orjinlidir. 1700-1800 metre rakıma kadar dikilebilir. İlkbahar ve Sonbahar erken donlarından etkilenmez. Sık dikime uygundur. Soğuk iklim cevizi de denilmektedir. Tozlayıcısı Franquette ve Fernettedir.

 

Pedro Ceviz Fidanı

Fransız orjinlidir. Soğuklanma süresi kısadır. Pedro ılıman iklime sahip bölgelerde 1000 metre rakıma kadar olan alanlara dikilebilmektedir. Sık dikime uygundur.  Sert budamayı sever. Kendi kendini tozlayabilir.

 

Franquette Ceviz Fidanı

Fransız orjinlidir. Genellikle Chandler, Fernor ve Pedro ceviz çeşitleri için tozlayıcı fidan olarak dikilir.  Dikilecek (20) adet ana türe  (1) adet olarak dikilmelidir.  Dikine ve kuvvetli gelişen bir ceviz ağacıdır.

 

Yerli Ceviz Fidanı Çeşitleri

 

Şebin Ceviz Fidanı

Kıyı bölgeleri hariç tüm bölgelerde dikilebilir. Sık dallı olup yayvan bir gelişme gösterir. 10’ar metre aralıklarla dikilmelidir. Tozlayıcısı Bilecik cevizidir.

 

Bilecik Ceviz Fidanı

Kıyı bölgeleri hariç tüm bölgelerde dikilebilir. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. 10’ar metre aralıklarla dikilir. Tozlayıcıları Şebin ve Yalova-3 cevizleridir.

 

Yalova Ceviz Fidanı

Kıyı bölgeleri ile karasal bölgelerde dikilebilen çeşitleri mevcuttur. Dik ve yayvan dallı bir çeşittir. 10’ar metre aralıklarla dikilir. Yalova ceviz fidanının 1, 3 ve 4 çeşitleri vardır.

 

Kaman-1 Ceviz Fidanı

Kıyı bölgeler hariç tüm bölgelere dikilebilir. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. Dik ve yayvan büyür. 10’ar metre aralıklarla dikilir. Tozlayıcıları Bilecik ve Şebin cevizleridir.

 

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82