Extreme Glow Şeftali Çeşidinin Özellikleri Nelerdir?

Extreme Glow Şeftali Çeşidinin Özellikleri Nelerdir?

Provedo-Caval tarafından yapılan melezleme sonucunda, 2003 yılında elde edilen İspanya menşeili çeşit olan Extreme Glow çeşidi şeftaliyi, tadı açısından değerlendirecek olursak gevrek ve sulu oluşunun yanında oldukça da lezzetli bir aroması vardır. Şeker oranı yüksek, asit oranı ise düşüktür. Meyve rengi olarak sarı etliler sınıfına girer.


Extrem Glow Şeftali Çeşidinin Verimi ve Meyve Özellikleri Nelerdir?

Extreme Glow çeşidi şeftali ağacının güçlü ve verimli bir yapısı vardır. Yarı açık gelişir. Meyvesi orta erkencidir yani orta dönemde (ne çok geç, ne de çok erken) çiçeklenir. Çiçeklenmesi oldukça yoğundur ve meyve tutumu da o denli çoktur. Çiçekleri çan tipi adını verdiğimiz tiptedir. Her sene, hem düzenli hem de yüksek oranda ürün vererek üreticinin yüzünü güldürmeyi başarır. Meyvesinin şekli harikadır, oldukça çıkıntısızdır. Meyvesi üstten hafif basıktır. Az tüylü bir yapıya sahiptir. Meyve rengi bordomsu kırmızıdır. Hasattan 15-20 gün kadar önce ağaçtaki iç dalların alınması ile güneş temasının da etkisiyle rengi daha da yoğunlaşabilir.


Neden Extrem Glow Şeftali?

Ektreme Glow şeftali çeşidini tercih etmemizdeki diğer bir neden de meyve çaplarının oldukça büyük olmasıdır. Dolayısıyla seyreltme ihtiyacı da daha azdır. Bu ayrıntı, maliyet ve iş gücü açısından önemlidir.
Şeftali ağaçlarında meşhur yaprak kıvırcıklığı hastalığı vardır.  Fungal adını verdiğimiz mantari bir hastalık olan yaprak kıvırcıklığı, iklime bağımlı olarak epidemi yapar. Hava sıcaklığının 10-20 derece olduğu, daha doğrusu şeftalinin sürgünlerinin uzamaya başladığı dönemde, havanın tam ısınmadığı ilkbahar erken dönemlerinde görülür. Bu hastalıkla mücadelede Bakanlıkça ruhsatlı olan kimyasal ilaçlar kullanılabilir. Genelde bu hastalığın olacağını bilen şeftali üreticileri, önceden tedbirlerini alıp ilaçlamalarını yaparlar. İlaçlama yapılan bahçelerde bu hastalık görülmez. Ancak geç yapılan yahut ilaçlama yapılmayan bahçelerde yapraklar kabarcık, şişkin ve kırmızı halde olur. Sıcaklık yükseldikçe bu hastalık durur ve o yapraklar dökülür. Çok şiddetli olduğunda ağacın gövdesi çıplaklaşır ve bitkide yanma görülür.   Extreme Glow çeşidi şeftali fidanı, bu hastalığa karşı oldukça dayanıklıdır. 


Extreme Glow Şeftali Hasadı Hakkında Neler Diyebiliriz?

Hasat zamanı bölgelere göre değişmekle birlikte Haziran ayının ilk haftaları olarak belirtilebilir. Olgunlaşma zamanları Adana’da 7 Haziran gibi, Bursa’da 22 Haziran ve İzmir’de de 14-17 Haziran civarlarında olgunlaşır.


Extreme Glow Şeftali Fidanı Fiyatı Nedir?

Agrolidya.com ekibi olarak, Extrem Glow ile birlikte diğer şeftali çeşitlerimiz de dahil olmak üzere diğer ürünlerimizin fiyatlarına sizler için hazırladığımız web sitemizden bakıp, dilediğiniz fidanı sipariş verebilirsiniz.
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82