Extreme June Nektarin Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Extreme June Nektarin Fidanı Özellikleri Nelerdir?

İspanya menşeili çeşitlerden olan Extreme June nektarin fidanı, güçlü ve açık gelişen formdadır.  Ağaç oldukça verimlidir. Meyvesi düzgün yuvarlak şeklinde ve hafif basıktır. Koyu kırmızı rengindedir. Extreme May nektarinleri gibi bu nektarin çeşidindeki ağacın iç kısımlarındaki meyveler dahi koyu kırmızı, hatta kestane kırmızısı rengindedir. Bu nedenle de göz alıcı durur. Meyvesinin eti sulu ve sert yapıdadır. Gevrekliği ve lezzeti nedeniyle de tercih edilen çeşitler arasındadır. Meyve rengi  açısından sarı etli nektarinler sınıfına girer.  Tercih edilmesindeki diğer nedenlerden birisi de meyvelerinin tek tip olmasıdır. Hasadı ise tek elde yapılabileceği için hasat maliyeti açısından üreticilere avantaj sağlar.
Ticari açıdan değerlendirecek olursak rahatlıkla ihraç edilebilir, çünkü yola karşı direnci yüksek olduğu için depolamaya da dayanıklı bir çeşittir. Bununla birlikte oksidasyon dediğimiz kararmaya karşı da mukavemeti iyidir.


Extreme June Nektarin Fidanı Hangi Bölgelerde Yetiştirilebilir? Hasadı Ne Zaman Yapılabilir?

Çiçeklenme dönemi, diğer çeşitlere kıyasla geç diyebileceğimiz dönemdedir. İzmir, Bursa gibi şeftali ve nektarin yetiştiriciliği yapılabilen tüm yörelerde rahatlıkla dikilebilir. Geç dönemde çiçeklenmesi nedeniyle de ilkbahar donlarına karşı güçlü bir duruş sergiler. Hasat tarihi Çanakkale’de 23-26 Haziran iken İzmir ilimizde ortalama 8-12 Haziran günlerine denk geliyor. Adana’da ise bu tarih Haziran ayının ilk 4 gününe kadar çekiliyor. 


Extreme June Nektarin Fidanı Verimi ve Bakım İşlemleri Nasıldır?

Verim dediğimiz durum, tüm üreticilerimiz için çok önemlidir ve bu hususta hepimiz net bir rakam duymak isteriz. Fakat bitkilerin verim kapasiteleri ne kadar yüksek olusa olsun, bu durum uygulanan bakım işlemlerine, toprağın ve iklimin şartlarına göre farklılık arz edecektir. Çok yüksek verimli diyerek alınan fidanı, uygun olmayan koşullarda dikerseniz, istenilen besin elementlerini ve suyu istenilen dönemde vermezseniz ve budama gibi diğer bakım işlemlerini yapmazsanız size sunulan verim miktarının hiçbir önemi kalmaz. Extreme June nektarin fidanı da nektarinler arasında yüksek verimli denilebilecek çeşitlerden birisidir. 


Extreme June Nektarin Fidanı Dikim Mesafesi Nedir?

Sert çekirdekli meyvelerde genel olarak dikim sıklığı olarak 2,5 x 4,5 metre gibi dar aralıklar verilse de bazı durumlarda bunlar değişebilir. Genel olarak önerilen dikim sıklığı 5x5 ya da 4x5 metre aralıklardır. Dikim sıklığı anaca, çeşide, iklime, toprak yapısına vs. bağlı olarak değişir.


Dekara Ne Kadar Extreme June Nektarin Fidanı Dikilmelidir?

Yukarıda bahsettiğim dikim aralıklarından yola çıkalım. Mesela 4x5 metre dikim aralığını uygun gördük. Bu demektir ki 20 metrekareye 1 fidan dikmemiz gerekiyor. 1000 metrekarede (1 dönüm, 1 dekar) ise 50 fidan oluyor.  2,5x4,5 metre aralıklarla dikmiş olsaydık 1 dönüme 88 adet fidan düşecekti.


Extreme June Nektarin Fidanı Fiyatı Nedir?

Extreme June nektarin fidanı ve diğer nektarin fidanlarımızın fiyatlarını öğrenmek için web sitemize göz atabilirsiniz. Meyve fidanlarımız hakkında bilgilere de yine web sitemizden ulaşabilir, yardımcı olmamızı istediğiniz konularda bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82