350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Fernor Ceviz Fidanı (Açık Köklü)

Açık Köklü Fernor Ceviz Fidanlarını agrolidya.com üzerinden güvenle sipariş verebilirsiniz. Fernor Ceviz Fidanı ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
%14
İndirim
29.50 TL
En geç 29 Haziran 2022 Çarşamba günü kargoda
Kargo Kargo
Benzer Ürünler

Fernor Ceviz Fidanı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Fernor ceviz fidanı, sahip olduğu özellikler ile öne çıkan türlerden biridir. Türkiye gibi yüksek rakımlı ülkelerde yoğun olarak tercih edilir. Doğru şekilde dikilip, bakımı düzenli olarak yapıldığında beklentileri karşılayan Fernor ceviz fidanı ile ilgili merak edilen hususları sizler için derledik.


Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz fidanı, Son derece yüksek verime sahip bir çeşittir. Erken verime gelen bir çeşittir. İç randımanı yüksek olup, Fransa orijinlidir.Geç yapraklanan ve geç çiçeklene bir çeşittir. Bu özelliği sayesinde ilkbahar geç donları tehlikesi olan bölgelerde yetiştiriciliği yapılabilir. Ayrıca geç filizlenmesi nedeniyle bakteriyel ve fungal hastalıklara karşı dirençlidir.


Geç çiçeklenmesi, ilkbahar aylarında yaşanan don olaylarından neredeyse hiç etkilenmemesini sağlar. Bunun haricinde düşük kış sıcaklıklarına dayanıklı bir çeşittir. Bu özel ceviz fidanı türünün diğer özellikleri ise şu şekildedir:

Yan dallarda yüksek verimliliğe sahiptir.

Meyveler salkımlarda 1-4 adet arasındadır.

Tozlayıcı olarak Fernette-lara-franquette ceviz fidanı kullanılır (Her 10 Fernor fidanı için 1 adet Fernette fidanı kullanılmalıdır).Tozlaşmanın daha iyi olması için kurulacak bahçelerde tek tozlayıcı çeşit yerine 2-3 farklı tozlayıcı çeşit kullanılabilir.

Kabuktan ayrılması çok kolaydır.

Eylül sonu – ekim başı  hasat edilir.

1200-1700m rakıma kadar olan bölgelerde ekilebilir.

Orta seviyede kuvvetlidir.

Yarı dik büyür.

Fernor denildiğinde ilk akla gelen özelliği, soğuğa karşı olan dayanıklılığıdır. Mayıs ayının ilk haftasından itibaren çiçek açmaya başlaması, ilkbahar donlarından büyük oranda kurtulmasını sağlar. Bunun haricinde Kasım ayı itibariyle kış dinlenmesine geçer ve sürgün dallar kapanır. Böylece Kasım ayından sonra yaşanacak don olaylarından da etkilenmez. Özellikle yeni sürgünlerin gelişimi için bahsedilen durum çok büyük bir öneme sahiptir.

Fernor ceviz fidanı ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise gelişimine dairdir. Fidan, özellikle ilk 3 yıllık süreçte yavaş bir şekilde gelişim gösterebilir. Ancak 3 yıllık süreç sonrasında gelişimi ciddi anlamda hızlanacaktır. Bu dönemde doğru bakım yapılmasına ekstradan bir özen gösterilmesi gerekiyor.


Fernor Ceviz Fidanı İç Meyve Özellikleri

Fernor ceviz fidanı, sadece yüksek verimi ve soğuğa karşı dayanıklı olması ile değil, aynı zamanda kaliteli iç meyvesiyle de dikkat çeker. İç meyvesinin öne çıkan özellikleri genel olarak şu şekildedir:

Meyvelerinin ağırlığı yaklaşık olarak 10-12 gram iken, iç meyve ağırlığı ise 6 gram civarındadır.

İç randımanı %49’dur.

Ticari değeri yüksek olan türlerden biridir.

İç meyvedeki yağ oranı ortalama %50-65, protein oranı ise yaklaşık %20’dir.

Kendine has bir lezzeti vardır. 

Kuru ve taze iken tüketilmeye uygundur.

 

Fernor Ceviz Fidanı Verimi

Fernor ceviz fidanı, verimliliği yüksek olan bir türdür.Uygun bakım ve yetiştiricilik koşullarında 3-4 yaşında erken verime gelir. Gençlik dönemlerde (3-7 yaş) ortalama dekara verim 100-150 kg iken, 6-7 yaşından sonra doğru bakım koşullarında dekara 400-500 kg düzenli verim alınabilmektedir. Verimliliğe ilişkin burada yer alan rakamlar ortalamadır. Fernor ceviz fidanıverimliliğinin arttırılması için ağaçlar henüz gençlik çağında ikendoğru budama yapılması gerekir. Yan dal verimliliği, bu şekilde daha da arttırılacaktır. Ayrıca gübreleme ve sulama konusu da verimlilikte büyük öneme sahiptir.


Fernor Ceviz Fidanı Dikimi

Fernor ceviz fidanı, soğuk iklimler için uygun bir türdür. Dikim için öncelikle arazinin hazırlanması ve minimum60 cm derinliğinde ve genişliğinde olan çukurların kazılması gerekir.Orta büyüyen ve dik gelişen bir çeşit olduğundan sık dikime uygun bir çeşittir. 5x7 – 8X4 m dikim mesafesi ile dikim gerçekleştirilebilir. Sonraki süreçte ise periyodik sulama ve diğer bakım işlemleri yapılmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45