Fernor Ceviz Gübreleme Nasıl Yapılır?

Fernor Ceviz Gübreleme Nasıl Yapılır?

Fernor ceviz fidanı, yüksek rakımlara uyum sağlaması ile dikkat çeken bir türdür. Bu ceviz türünden istenen verimin alınabilmesi için bakımının doğru olarak yapılması çok önemlidir. Bakım sürecinde dikkate edilmesi gereken hususlardan birisi de gübrelemedir. Fernor ceviz gübreleme, doğru zamanda ve doğru gübre türü ile yapılmalıdır.

 

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz gübreleme detaylarına geçmeden önce bu tür hakkında genel bilgiler verilmesi yararlı olacaktır. Fernor ceviz fidanının en önemli özelliği, 1800 metre rakıma kadar olan bölgelere uyum sağlamasıdır. Soğuklara karşı dayanıklı olması, kışları sert geçen bölgeler için uygun bir ceviz türü olmasını sağlar.

Fernor ceviz, genellikle Mayıs sonunda çiçeklenir. Bu dönemde don olaylarının neredeyse hiç görülmemesi, ağacın don olaylarından etkilenmesini engeller. Bir diğer husus ise hasat zamanı ile ilgilidir. Hasat, genel olarak Eylül sonundan başlayarak Ekim ayı sonuna kadar yapılır. Hasat sonrasında ağaç dinlenmeye geçer. Böylece sonbaharda görülen don olaylarından da etkilenmez. Fernor ceviz fidanının diğer özellikleri ise şu şekildedir:

- Yağ oranı %51 seviyesindedir.

- Protein oranı ise %20 düzeyinde olup, birçok ceviz türünden yüksektir.

- Kendine has bir tadı vardır.

- Meyve kalitesi yüksektir.

- Yüksek verimliliğe sahiptir. 10 yaşındaki ağaçların olduğu bir dekarlık bahçeden yaklaşık 400-500 kg ürün alınır.

 

Fernor Ceviz Gübreleme Öncesi Yapılması Gerekenler

Fernor ceviz gübreleme, ezber bilgilere dayalı olarak yapılmamalı, profesyonel olarak gerçekleştirilmelidir. Fidanların ilk dikiminden önce araziden toprak örnekleri alınarak analiz ettirilmeli ve çıkan sonuçlara göre ilk gübreleme yapılmalıdır.

İlk gübreleme için öncelikle toprak analizi sonucu dikkate alınarak gübre türü belirlenmelidir. Sonrasında gübreler araziye dağıtılmalı ve traktör ile derin sürme yapılmalıdır. Böylece gübreler toprağın 50 cm altına kadar inecektir.

Sonraki dönemlerde gübreleme için yine toprak analizi yapılmalıdır. Ancak buna ek olarak Temmuz ve Ağustos aylarında ağaçlardan 100 adet yaprak toplanmalı ve besin analizi yaptırılmalıdır. Besin analizinden çıkan sonuçlar dikkate alınarak uygun gübre belirlenmelidir.

 

Fernor Ceviz Gübreleme İşlemleri

Fernor ceviz, diğer ceviz türleri gibi en fazla azot ve potasyuma ihtiyaç duyar. Dikim öncesinde, toprak analizi sonuçları da dikkate alınarak genellikle fidan çukurlarına fosfat ve potasyum içeren gübreler yeterli miktarda atılır. İlk oluşturulan bahçelerde, doğru gübreleme yapılması büyük bir önem taşır. Göz oluşturma, taç oluşturma, dokuyu sertleştirme ve fidan gelişimi için dengeli bir gübreleme yapılmalıdır.

Genç ceviz ağaçları için genellikle minimum seviyede gübreleme yeterli olur. Genç fidanlar için çoğunlukla N (Azot)-P (Fosfat)-K (Potasyum) 15-15-15 gübresi tercih edilir. Her ağaç için 110 gr gübre kullanılır. İlkbahar ve yaz olmak üzere yılda iki defa gübreleme yapılır.

Fernor ceviz gübreleme için tercih edilecek gübre türlerinin içerikleri genel olarak bu şekildedir. Ancak burada bir diğer husus ise gübrenin nasıl uygulanacağı ile ilgilidir. Gübreleme için tercih edilebilecek farklı yol ve yöntemler vardır. Bunlara ilişkin detaylar ise şu şekildedir:

 

·Yüzeye Uygulama

En yaygın olan gübreleme yöntemlerinden birisi yüzeye uygulamadır. Burada gübre el ile direkt toprağın üzerine uygulanır. Daha sonra ise sulama yapılarak gübrenin toprağa karışması sağlanır. Gübreleme yapılan döneme göre sulama yapılması da gerekmeyebilir. Azot içerikli gübreler genellikle bu şekilde uygulanır.

 

·Banda Uygulama

Bir diğer seçenek ise banda uygulamadır. Burada ağacın taç izdüşümüne 15-20 cm genişliğinde ve derinliğinde bir çukur açılır. Açılan çukur, daire şeklindedir ve ağacı içine alır. Daha sonra açılan çukura gübre atılır ve çukur kapatılır.

 

·Yapraktan Gübreleme

Sıvı veya suda çözünen gübreler, yapraktan da uygulanabilir. Bunun için belirtilen oranda karışım hazırlanır ve püskürtme yolu ile ağaçlara uygulanır. Yaprak tarafından gübre emilir ve bu şekilde fernor ceviz fidanı gübrelenmiş olur.

Gübreleme için tercih edilecek yollar bu şekildedir. Fernor ceviz gübreleme, iklim ve toprak özellikleri dikkate alınarak doğru zamanda yapılmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82