Fernor Ceviz Kaç Yılda Meyve Verir?

Fernor Ceviz Kaç Yılda Meyve Verir?

Fernor ceviz fidanı, yüksek verimliliği ile dikkat çeken bir türdür. Doğru bakım ile üreticilerini memnun eden fernor ceviz, en fazla tercih edilen türler arasında yer alır. Bu türün birçok önemli özelliği vardır, ancak bunlardan bazıları daha fazla öne çıkar. Erken meyve verme özelliği de bu şekilde öne çıkan özellikleri arasındadır.

 

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz fidanı, 1800 m rakıma kadar olan bölgelere dikilebilir. Soğuklara karşı dayanıklılığı yüksektir ve bu yönüyle kış ayları sert geçen bölgelerde ceviz üretimi yapılmasını sağlar. Öne çıkan diğer özellikleri ise şu şekildedir:

Çiçeklenme dönemi geçtir. Genellikle Mayıs ayı sonuna doğru çiçeklenir.

Fransız orijinli bir türdür.

Eylül ayının sonundan itibaren hasat edilmeye başlar.

Tozlayıcısı fernette türüdür.

İnce kabuklu meyveye sahiptir.

Meyvesi kabuğundan kolay bir şekilde ayrılır.

İç randıman oranı %49, yağ oranı ise %51’dir.

İç meyvesinin protein oranı %20’dir.

Kendine has bir tadı olan ve geç çiçeklenen bu tür, Türkiye’nin birçok noktasında yetiştirilebilir. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgeler için son derece uygun bir türdür.

 

Fernor Ceviz Fidanı Kaç Yılda Meyve Verir?

Franquette X Lara melezi olan fernor ceviz, dikildiği ilk yıldan itibaren meyve vermeye başlar. Ancak ilk 3 yılda meyveler fark edildikten sonra koparılmalıdır. Koparılmaması durumunda fidanlar gücünü meyveyi doldurmak için kullanılır ve bu yüzden yeteri kadar gelişmez. İlk 3 yılda meyveler koparıldığında fidanlar çok daha hızlı bir şekilde gelişir. Böylece ideal verimliliğe fidanlar daha erken yaşta ulaşır.

Fernor fidan ilk yıldan itibaren meyve vermesine rağmen ideal verimliliğine 8-9 yaşında ulaşır. Burada farklı unsurların da etkisi olduğu ve onların etkisine bağlı olarak sürenin farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Verimlilik için bakım büyük bir öneme sahiptir. Dikimden önce toprağın hazırlanması ile başlayan bu süreç, gübreleme ve budama gibi işlemlerle her yıl devam eder. Doğru aralıklarla ağaçların sulanması, doğru zamanda gübreleme yapılması, budamanın etkili olarak gerçekleştirilmesi, ağaçların ideal verimliliğe ulaşma süresini etkiler.

 

Fernor Ceviz Verimi

Fernor ceviz fidanı, verimli olan türlerden biridir. Özellikle yüksek rakımda verimliliği en yüksek çeşitlerden biri olarak ifade edilir. Bu yüzden gerek ülkemizde gerekse de dünyadaki diğer ülkelerde, yüksek rakımlarda tercih edilir.

Fernor ceviz fidanı, ilk yılından itibaren meyve vermesine rağmen fidan gelişimi için bunların büyümesine izin verilmez. İlk hasat, ağaçlar 4 yaşına geldiğinde yapılır. Bu dönemde dekarda 70-90 kg arasında ürün alınır. Ağaçlar ideal verimliliğine ulaştığında alınacak ürün miktarı 400-500 kg seviyesinde olacaktır. Buradaki rakamlar, ideal bakım koşulları sağlandığında oluşur.

Fernor ceviz fidanlarının ömürleri, 150 yıldan fazladır. Yüksek rakımlı bölgelerde oluşturulacak fernor ceviz bahçeleri, yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82