Fresh Lady Şeftali Çeşidi Özelliği Nasıldır?

Fresh Lady Şeftali Çeşidi Özelliği Nasıldır?

Provedo Caval’ın yaptığı melezleme çalışmaları ile geliştirilen, İspanya orijinli olan Fresh Lady şeftali çeşidi, erken ilkbahar donlarına karşı dayanıklı bir fidandır.  Oldukça verimli bir çeşittir. Meyve eti gevrek ve sulu bir yapıdadır. Aromatik, keskin ve içerisindeki asit miktarı orantılıdır, tatlı bir tadı vardır. Meyvesinin şeker oranı yüksek olduğu için insanlar tarafından severek tercih edilir. Tüysüz denilebilecek bir meyveye sahiptir.  Orta geç dönemde çiçeklenir. Çiçeklenme tipi, çan tipi adını verdiğimiz şekildedir. 

Fresh Lady şeftali çeşidi, beyaz etli şeftali çeşidi sınıfına giriyor. Sert olup et rengi beyaz olmasına rağmen renklenmesinin parlak pembe-kırmızımsı olduğu biliniyor. 
Yarı açık gelişen bir tiptir. Fresh Lady şeftali çeşidinin yüksek tonaj verebilen, çapı büyük olan meyvesi vardır. Girintisi-çıkıntısı olmayan yuvarlak şekildeki meyveleri alıcının gözünde pozitif etki bırakıyor. Bununla birlikte raf ömrünün uzun olması da Fresh Lady Şeftali çeşidini tercih etmekteki büyük etkenlerden oluyor. Çekirdek ete bağlıdır.


Fresh Lady Şeftali Çeşidi Dikim Mesafeleri Nasıldır?

Sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri genelde 5x5 metre olarak yapılsa da 5x4 metre de kullanılan mesafelerdendir. Şeftali çeşitleri genellikle kendine verimlidir, bu nedenle döllenme ve meyve tutumu açısından bir sorun oluşmaz. Yine de bazı çeşitler kısırlık gösterebildiğinden, dölleyici çeşitlerden de dikilebilir. Fresh Lady şeftali çeşidimiz bu açıdan bir sorun yaratmayacaktır. Dikim derinliğine geldiğimizde, açtığımız çukur aşırı derin yahut aşırı yüzeyde olmamalıdır.


Fresh Lady Hangi Bölgelerde Yetiştirilir?

Şeftali genel olarak farklı iklim şartlarına kolay adapte olabilen bitkilerdendir. Fresh Lady, orta geççi çeşit olduğu için Akdeniz-Ege-Marmara bölgelerinde yetiştirilebilir. Hasat zamanı bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Adana ve civarı illerimizde 22-23 Temmuz gibi hasat yapılırken, Çanakkale’de bu süreç 17-20 Ağustos gibi bir döneme tekabül ediyor.


Fresh Lady Şeftali Fidanının Verimi Nasıldır?

Geççi şeftali ve nektarin çeşitlerinde genelde meyve ağırlığı ortalama olarak 200-225 g arasındadır. Fresh Lady şeftali fidanı da bu sınıfa girer ve verimli çeşitler arasındadır. Gözler arasındaki mesafeler kısa olduğu için çiçek yoğunluğu fazla olan bir çeşittir. 


Fresh Lady Şeftali Çeşidinin Sulanması, Gübrelenmesi ve Bakımı Hakkında Neler Diyebiliriz?

Sert çekirdekli meyveler sınıfına giren şeftali, bu sınıfın içinde en çok su gereksinimi olan meyvedir. Bilhassa çekirdek oluşumundan sonra suya ihtiyaç duyar. Sulama sıklığı yetiştirilen bölgeye, toprak, iklim şartlarına ve ağaç yaşına göre farklılık arz eder. Sulama yöntemi olarak damla sulama yöntemi önerilir. Böylece ağaç sudan maksimum düzeyde yararlanabilirken su miktarını da minimuma indirmiş oluruz. Gübre çeşitleri de birçok faktöre bağlı olarak değişir. Yapmamız gereken en doğru hareket, toprak analiz sonucuna göre gübre vermektir. Damla sulama ile gübreler verilebilirken, gübreler el ile atılacaksa ağacın izdüşümüne denk getirmeye önem göstermeliyiz. Tüm bunların yanında, seyreltme ve budama işlemlerine de özen göstermemiz gerekir.


Fresh Lady Şeftali Çeşidi Hasadı Hakkında Neler Denilebilir?

Herkesin bildiği üzere, ağaç üzerindeki meyvelerin hepsi eş zamanlı olgunlaşmıyor. Bu nedenle havanın da sıcaklığına bağlı olarak ortalama 3 gün ara ile 3-5 kez toplama işlemi yapılır. Ağaçtaki meyveyi kopartmak için, ağacave meyveye zarar vermemek adına asılmak yerine meyveyi sağa sola çevirerek kopartmalıyız.  Hasat zamanı, pazarlanacak yere göre de farklılık arz eder. Mesela uzak yerlere pazarlanacaksa ya da soğuk hava depolarına koyulup orada muhafaza edilecekse hasat, meyve tam olgunlaşmadan 1-2 gün önce yapılmalıdır.


Fresh Lady Şeftali Fidanı Fiyatı Nedir?

Fresh Lady çeşidi şeftali fidanlarının fiyatına, web sitemiz olan agrolidya. com’dan ulaşabilirsiniz. Fresh Lady’den başka diğer fidan çeşitlerimiz hakkında bilgi almak ve onların fiyatlarını öğrenmek için de web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82