250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Garnem Anaç Özellikleri

Garnem Anaç Özellikleri

Garnem Anacı; İspanya’da elde edilen klonal melezdir. Şeftali, nektarin, badem ve erik çeşitleri için kullanılan anaçlardandır. Garnem Anacının özelliği kuvvetli olmasıdır, yani toprak ile teması güçlüdür, bu nedenle üzerinde aşılanan türün verim ve kalite üzerinde oldukça olumlu etkisi vardır. Garnem Anacı ağır bünyeli ve kireççe zengin topraklarda da yetiştiriciliği yapılabilen bir anaçtır. 

GN olarak adlandırılan, P. Persica, P.persica ve P.dulce türlerinin melezlenmesi ile elde edilen anaçlar vardır. Bunlardan en önemlileri GN 15, GN 22 ve GN 9 olarak adlandırılan anaçlardır. Bunlar, ticari olarak üretilen anaçlar arasındadır. GN 22 Anacı Felinem, GN 15 dediğimiz anaç ise, Garnem Anacı olarak geçiyor, ayrıca en yaygın kullanılan anaç Garnem Anacıdır

Dikim mesafeleri ekolojik faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte- 5x3,5 metre olarak belirlenebilir. Aşı uyumu mükemmeldir. Garnem Anacının kullanıldığı fidanlıktaki bitkiler çok iyi büyür. Garnem Anacının canlılığı GF677 Anacı ile benzerlik gösterir. Ayrıca Garnem Anacı şeftali sökümü yapılan alanlara yeniden bahçe kurmamıza olanak sağlar.

Garnem Anacı üzerine aşılı bitkiler, GF677 Anacı üzerine aşılılardan daha kuvvetlidir ve meyve iriliği, meyvenin kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yaratacak şekilde aşırı sürgün büyümesini ve gölgelenmeyi önlemek için yaz budamasına ihtiyacı vardır.  Taban suyuna karşı toleransı oldukça yüksektir ama GF677 Anacı ile kıyasladığımızda Garnem Anacı, GF677 Anacından daha düşüktür.

Demir eksikliğinin belirtilerinden bazıları genç yapraklarda başlayan sararma, yaprak damarları arasında meydana gelen renk açılmaları görülür. İleriki dönemlerde sürgünlerin kurumasına neden olabilir. Bu eksiklik ile mücadelede ağacın gövdesine sulu ya da kuru olarak demir tuzları verilmesi ya da çeşitli yollarla önerilen miktarlarda demir içeren bitki besin elementlerinin uygulanması önerilebilir.

Garnem Anacı, bu bahsettiğimiz demir klorozuna karşı dayanıklı bir anaçtır. Taş çekirdekli meyveler grubunda, azımsanmayacak derecede önemli ürün kayıplarına neden olan zararlı gruplarından birisi kök-ur nematodlarıdır. Salma sulama değil de damlama sulama yöntemi kullanılmasının, kök-ur nematoduna karşı olumlu etki yaratacağını belirtmeliyiz. 

Meyve ağaçları gibi çok yıllık bitkilerde, kök-ur nematodlarının zararını baskı altına almada kullanılan mücadele yöntemlerinden en etkilisi kültürel mücadeledir. Yani, kök-ur nematoduna karşı dayanıklı çeşit kullanımıdır. Garnem Anacının en önemli özelliklerinden birisi kök-ur nematodu hastalığına karşı dayanıklı olmasıdır.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45