250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
GF 677 anaç nedir?

GF 677 anaç nedir?

GF 677 anaç; Fransa’da INRA Araştırma Enstitüsünde geliştirilen, şeftali ve badem melezi olan Garnem anaç, günümüzde en yaygın kullanılan kuvvetli bir kök anacıdır.  Japon ve Avrupa erik çeşitleri, nektarin, şeftali ve badem çeşitleriyle aşı uyuşması çok iyidir. Aşılanan çeşidi erken meyveye yatırması ile birlikte verimini de olumlu yönde etkiler. Ilıman iklim bölgesine sahip olan – Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan- ülkelerde yoğun olarak kullanılır. Kuvvetli bir anaç olduğu için sulamanın kısıtlı olduğu, kireçli topraklarda şeftali ve badem yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız GF 677 anacını rahatlıkla tercih edebilirsiniz çünkü kurak ve kireçli topraklara olan adaptasyonu çok iyidir. Sevmediği toprak tipleri vardır ki onlar ağır ve taban suyu yüksek olan topraklardır. GF 677 anacı, çelik ile çoğaltımı zor bir anaçtır. Kök ur nematodlarına karşı hassas olduğu gibi kök hastalıklarına karşı da duyarlıdır. Mesafeleri 5x4, 5x3 (standart dikim koşullarına göre) ya da 5x2 (V ya da Y terbiye sistemi uygulacaksa) metre olacak şekilde dikilebilir.Mesafe sonrası dikkat edilecek diğer bir konu da dikim derinliğidir. Dikim derinliği ortalama 70 cm olabilir.Diğer avantajından da bahsedelim. Meyvesi iri ve renklidir. Göze de hitap ettiği için pazar kalitesi üzerinde olumlu etki yaratır. Diğer avantajı da, normalde şeftali ağacını söktüğümüz yere tekrardan şeftali fidanı dikilemiyor, ama bu anacın üzerinde şeftali fidanını rahatlıkla dikebilir, sıkıntı yaşamayız.

Garnem anacı ile GF 677 anacını kıyaslayarak devam edelim. Fidanlıktaki bitkinin büyümesi ve canlılığı Garnem anacı ile benzerlik gösterir fakat biraz daha iyidir. Demir klorozuna karşı toleransı, Garnem anacından daha yüksektir. Şu anaç iyidir ya da kötüdür diyemeyiz, önemli olan bölgeye uygun özellikteki anaçları tercih etmektir. GF 677 anacı, kök-ur nematoduna karşı hassas bir anaçtır ve bu nedenle nematodlu topraklarda GF677 anacının yerini, Garnem anacı alabilir. Ancak GF677 anacı, su birikintisi ve kireçli topraklara karşı olan toleransıyla farkını belli ediyor. Kök ve kök boğazı çürüklüğüne karşı hassas olan GF 677 anacını bu hastalıktan korumak için, ağacın sulama sıklığını kış aylarında azaltmalıyız.  Yine aynı sebeplerden ötürü, taban suyunun yüksek olduğu, fazla su tutan topraklarda GF677 anacı kullanımı önerilmez.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45