GF677 Anaç Avantajları Nelerdir?

GF677 Anaç Avantajları Nelerdir?

GF677 anaç, sahip olduğu özellikler ile aşılanan türlere birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar nedeniyle günümüzde en fazla tercih edilen anaç türlerinden biri haline gelmiştir. Şeftali ve badem melezi olan bu anaç, ilk defa Fransa’da bulunan INRA araştırma enstitüsü tarafından geliştirilmiş ve daha sonra dünya genelinde yaygın hale gelmiştir.

 

GF677 Anaç Avantajları

GF677 anaç avantajları genel olarak aşağıdaki gibidir:

Kuvvetli bir anaç olarak dikkat çeker.

Kuraklığa karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir.

Şeftali, badem ve nektarin için ideal anaç olarak kabul edilir.

Aşılanan türe erkencilik sağlamaktadır.

Ot hastalığına karşı yüksek dayanıklılığı vardır.

Yüksek meyve verimliliği elde edilmesini sağlar.

Kök kanseri hastalığına karşı şeftali tohum anacına kıyasla daha dayanıklıdır.

V ya da Y terbiye sistemlerine uygundur.

Kısıtlı sulama imkanlarının olduğu kireçli topraklar için uygun bir anaçtır.

Daha önce şeftali ağacının söküldüğü topraklara dikilebilir.

Doku kültürü ile çoğaltılır.

Badem, nektarin ve şeftali türleri ile yüksek aşı uyumuna sahiptir.

GF677 anaç avantajları genel olarak bu şekildedir. Birçok avantaja sahip olmasına karşın ilgili anaç türünün bazı dezavantajları olduğu da bilinmelidir. Taban suyu yüksek, ağır ve havalandırması iyi olmayan toprakları sevmeyen bir anaç türüdür. Dolayısıyla dikim yapılacak toprağın bu özellikleresahip olmaması gerekir.

 

GF677 Anaç Nasıl Dikilir?

GF677 anaç dikimi için öncelikle dikim mesafesinin belirlenmesi gerekiyor. Dikim mesafesi ise aşı yapılacak tür dikkate alınarak belirlenmelidir. Aşı yapılacak türün nasıl gelişim göstereceği, hangi terbiye sisteminin tercih edileceği burada önemlidir.

Dikim için 60 cm genişliğinde ve derinliğinde bir çukur açılması gerekiyor. Açılan çukura bir miktar yanmış ahır gübresi ile karıştırılan toprak atılmalıdır. Sonrasında ise fidan çukura uygun olacak şekilde yerleştirilmeli ve daha sonra da kapatılmalıdır. Can suyunun verilmesinin ardından dikim işlemi tamamlanmış olur.

GF677 anaç kuraklığa karşı dayanıklıdır. Ancak ilk dikildiği dönemlerde periyodik olarak sulanmalıdır. Fidanın sulama sıklığı, ilerleyen dönemlerde azaltılabilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82