Guara Badem Fidanı Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler

Guara Badem Fidanı Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler

Guara badem fidanı, İspanyol Enstitüsü CITA’ DA ıslah edilen bir çeşittir.İlk olarak İspanya’da piyasaya sürülmüştür. Kısa sürede ülkede en fazla tercih edilen çeşitlerden birisi haline gelmiştir. Ülkemize ise yakın zamanda gelen bu çeşit, her geçen gün biraz daha fazla ilgi görüyor.Farklı iklim ve toprak yapısında sahip alanlarda iyi uyum gösterir.Ağaçlar orta kuvvetle büyüme ve açık dallanma gösterir.Sık dikim yapılacak bahçelerde kullanılabilir.

Geç çiçeklenen bir tür olması nedeniyle ilkbahar aylarında yaşanan don olaylarından minimum seviyede etkileniyor. Bu durum, ülkemizin soğuk bölgeleri için uygun bir seçenek olmasını sağlıyor. Doğru bakım ve dikim ile Guara badem fidanı yüksek verim vermektedir.

Guara Badem Fidanı Özellikleri

- Guara badem fidanı, sahip olduğu farklı özellikler ile dikkat çeker. Öne çıkan özellikleri genel olarak şu şekildedir:

- Taş bademi grubunda yer alır.

- Kabuklarının sert olması, kemirgenler ve kuşlarla mücadele edilmesini gerektirmez.

- İç meyve ağırlığı ortalama 1,3 gram kadardır.

- İç randımanı %37-40 düzeyindedir.

- İkiz meyve oranı %15-20’dir.

- 3 yaşından itibaren yüksek oranda meyve vermeye başlar.

- Sık dikim için uygun bir türdür.

- Kendine verimlidir.

- Kendine has bir tadı vardır.

- Her yıl verimliliğini korur.

- Guara badem fidanı, Tuono türü ile benzerlik gösterir. Bu durum, iki türün bir arada dikilmesini mümkün kılar. Her ne kadar Guara badem fidanı kendine verimli olsa ve bu yüzden tozlayıcıya ihtiyaç duymasa da, tozlayıcı kullanıldığında daha yüksek verimliliğe ulaşabilmektedir. Bu yüzden Tuono ile birlikte dikilmesi tavsiye edilir.

Guara Badem Fidanı Nasıl Dikilir?

Guara badem fidanı, toplu bir şekilde dikilecekse toprağın önceden hazırlanması gerekir. Toprağın hazırlanma sürecindeki ilk adım ise toprak analizidir. Doğru noktalardan ve derinliklerden alınacak topraklar analiz ettirilir. Böylece ilgili arazinin badem fidanı dikimi için doğru bir tercih olup olmadığı anlaşılır.

Toprak analizinden çıkan sonuca göre araziye gübreleme yapılmalıdır. Yanmış ahır gübresi veya azot bakımından zengin olan gübreler tercih edilebilir. Gübreleme sonrasında arazi pulluk ile sürülmeli ve gübrenin toprağa tam olarak karışması sağlanmalıdır.

Guara badem fidanı dikimi için 70 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar hazırlanmalıdır. Hazırlanan çukurlara fidanlar, aşı yapılan kısımları dışarıda kalacak şekilde yerleştirilmeli ve dikim tamamlanmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82