Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı

Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı

Kroneiki Zeytin Fidanı sulu arazilerde profesyonel yetiştiriciliği yapılabilen bir zeytin türüdür. Meyvelerinin ucu sivridir. Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanının yağ oranı 4 kilo zeytinde bir kilo zeytinyağı civarındadır.

Yağlık olarak üretilen bu zeytin Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı, oldukça erken zamanda meyve verir. Yağ kalitesi bakımından son derece meşhurdur. Aynı zamanda yüzde yirmi civarındaki yağ oranı ile de oldukça yüksek bir yağ verimine sahip olan Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı, kuraklığa da oldukça dayanıklıdır. 


Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı Genel Özellikleri


Yunanistan'a ait bir türdür. Burada ayrıca Koroni, Kritikia, Ladolia ve Psylolia olarak da bilinir. Kökeni bulunduğu ülkede zeytin yetiştirme alanlarının %50-60'ını kapsamaktadır. Sık dikim alanlarında en çok kullanılan türlerden biri olduğu için, farklı kıtalarda birçok ülkede dikilmektedir

Çok yüksek verimlidir, %20 oranında yağ içeriği, çok yüksek yağ kalitesine sahiptir ve de çok dengelidir. Çok erken meyveye yatar. Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı çok sık yoğunluklu ekim alanları için cazip bir zeytin türüdür.

Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı Verim Özellikleri

Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanıortalama 5. yılda 1,5-2 ton dekara zeytin vermektedir.

Koroneiki (Bodur) Zeytini Yağ Oranı Koroneiki (Bodur) Zeytini yağ kalitesi bakımından oldukça meşhurdur. Yüzde yirmi civarındaki yağ oranı ile oldukça yüksek bir yağ verimine sahip olan Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı sıcak bölgelerde zeytin üreticileri tarafından yoğun şekilde tercih edilmektedir. Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı Morfolojik Özellikler

Yaprakları eliptik mızrak biçiminde kısa ve dar yapraklara sahiptir. Meyveleri oval ve bir miktar asimetriktir ve erken olgunlaşır. Çekirdekleri küçük, uzun ve bir miktar asimetriktir.  Zeytin Dal Kanseri’ne hassastır. Halkalı Lekeye dirençlidir. Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı Verticillium’a kısmen hassas bir yapıya sahiptir. Koroneiki (Bodur) Zeytin Fidanı kuraklığa dirençlidir ancak soğuğa toleransı yoktur. 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82