Koroneiki Zeytin Özellikleri

Koroneiki Zeytin Özellikleri

Koroneiki zeytin çeşidi Yunanistan menşei bir çeşittir. Bodur yapıda bir ağaç yapısı vardır, bu sebeple sık dikim arazilerde sıklıkla kullanılır. Bu özelliğinden dolayı son zamanlarda birçok ülkede sıklıkla tercih edilmektedir. Koroneiki zeytin çeşidi oldukça verimli bir çeşittir, yağ içeriği %20 oranındadır ve meyvesinden oldukça kaliteli yağ elde edilir. Araziye dikilen koroneiki zeytin 2-3 yılda verim vermeye başlar. Koroneiki zeytin fidanını diğer zeytinlerden ayıran özelliği meyvesinin ucunun hafif sivri yapılı olması ve erken olgunlaşmasıdır. Soğuk havalara karşı direnci düşüktür, daha ılıman iklimli bölgelerde yetişmesi uygun bir çeşittir.

En İyi Yağlık Zeytin Hangisi?

Arbequina ve Koroneiki zeytin çeşitlerinin yağı kimyasal ve duyusal özellikleri yönünden birinci sırada yer alır. Türkiye’de son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başlayan çeşitler yağlık olarak değerlendirilir. İyi bakım şartları ile kaliteli meyveler üretilir ve bu meyvelerden kalitesi yüksek zeytin yağı elde edilir.

Koroneiki Kaç Metre Arayla Dikilir?

Koroneiki zeytin fidanı bodur yapılı bir ağaçtır. Sık dikim yapılarak kurulacak bahçelerde sıklıkla tercih edilen bir çeşittir. Ayrıca zeytin yetiştiriciliğinde en zor ve maliyetli olan hasat döneminde, makineli hasada uygun olması ile birlikte hem zamandan hem maliyetten kazandıran bir çeşittir. Koroneiki çeşidi kullanılarak sık dikim yapılmak istenen bahçede dikim 3,5x1,25 metre veya 4x2 metre aralıklar ile yapılabilir.

Koroneiki Zeytin Kaç Yılda Meyve Verir?

Koroneiki zeytin çeşidi dikildikten hemen sonra hızla büyür ve verime geçer. Bulunduğu bölgenin iklim yapısının uygun olduğu, toprak özelliklerinin optimum koşullarda olduğu ve bütün bakımlarının doğru yapıldığı durumlarda Koroneiki zeytin çeşidi 2 ile 3 yaşında meyve vermeye başlar.

Koroneiki Zeytin Ağacı Kaç Kilo Verir?

Koroneiki zeytin çeşidi yağ kalitesi ve yağ oranı açısından oldukça bilindik bir çeşittir. ılıman iklim hakim bölgelerde sıklıkla tercih edilen Koroneiki zeytin çeşidi %20 civarındaki yağ oranı ile oldukça yüksek bir yağ verimine sahiptir. Ağaç başı ortalama olarak 8 ile 20 kg arasında zeytin elde edilmektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82