Lauren Badem Fidanı

Lauren Badem Fidanı

Lauren Badem Fidanı kuvvetli yarı dik ve çok verimli badem çeşitlerimizdendir. Meyveleri orta iri ve uzun oval şeklindedir. Lauren Badem Fidanı geç çiçeklenen bir türdür. Oldukça verimli bir hasadı bulunan Lauranne Badem Fidanı, tohumlanan kısımların nerede ise yarısına yakınında meyve vermesi ile bilinmektedir. Uzun ömürlü bir tür  olan Lauren Badebi, çoğunlukla badem üreticilerinde ve meyvenin yetişmesine olumlu alanlarda yetiştirilmektedir. Eylül ayında hasat edilir. Çok uzun süreler depolanma özelliğine sahiptir. Lauren

Badem Fidanı Verimi ve Özellikleri

Lauren Badem Fidanının meyveleri yarı sert kabukludur. Geç çiçeklenen bir badem çeşididir. İkiz oranı %5 den daha azdır. Ferragnes'den biraz daha geç çiçeklenir. İç randımanı %30-%40 arasındadır.Tam bodur fidanlarda; fidanlar arası 1,5-2 metre sıra arası 5 metre olacak şekilde dikim yapabilirsiniz. Eylül ayı içerisinde yapılmaktadır. Lauren Bademi bulunduğu konuma göre 10-15 günde bir sulama yapılmalıdır.

Lauren Badem Fidanı Bakımı

Kışın azot ağırlıklı gübreleme, çiçek döneminde fosfor, potasyum çinko ve bor ağırlıklı gübreleme yapabilirsiniz. Hasattan sonra muhakkak çinko bor ağırlıklı yapraktan gübreleme yapınız. Badem fidanlarında kışın bordo bulamacı veya bakır, baharla beraber çiçekler %10 açtığında 1. Monilya uygulaması çiçekler %80 açtığında 2. Monilya hastalığı uygulama ve çağla oluştuktan sonra muhakkak en az 2 defa iç kurdu uygulaması yapmanız gerekir. Yazın bitkinin alt yapraklarında beyaz toz gibi lekeler oluşuyorsa veya yaprak üstünden kırmızı noktalar oluşmaya başladıysa kırmızı örümcek ve yaprak biti uygulaması yapmanız gerekir.

Yazın aylarında bitkinizin daha hızlı gelişmesi ve meyve kalibrasyonun ve iç randımanın daha iyi olması için muhakkak Sunguard (tarım kireci) uygulaması yapınız. Sunguard uygulamasını bitkiniz sıcaklık stresini ortadan kaldıracağı için bitkinin fotosentez hızını artacak, meyvede güneş yanıklığı, çatallaşma gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.


Lauren Badem Fidanı Nelerde Yetişir?

Badem fidanları için yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı iklimler idealdir. Bununla beraber, odun kısmının kış soğuklarına dayanıklı olması nedeniyle, kış soğuklarının fazlaca olduğu yerlerde de yetişebilmektedir. Badem ağacının odun kısmı -20°C, -30°C'ye kadar soğuğa dayanabilir. 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82